Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej dostał mobilne ECMO

JAK
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej/FB
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych nowy aparat ECMO CARDIOHELP (Getinge), pozwalający na użycie natleniania pozaustrojowego w warunkach szpitalnych oraz podczas przewożenia chorych. To drugie ECMO w Szpitalu Wojewódzkim. Jednak pierwsze z funkcją transportową.

Dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że specjaliści, którymi kieruje w bielskiej placówce, wielokrotnie wykorzystywali ECMO w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej o różnej etiologii (przyczynie).

- Należy pamiętać, że ECMO stanowi pewnego rodzaju protezę uszkodzonych płuc, ale jako urządzenie nie leczy, a jedynie daje czas na regeneracje płuc pod wpływem prowadzonej terapii. Ze względu na wysokie koszty oraz inwazyjność postępowania ten typ leczenia jest podejmowany wobec wyczerpania innych możliwości leczenia i po rozważeniu ścisłych wskazań do takiego postępowania - powiedział Dariusz Maciejewski.

Dariusz Maciejewski dodał, że pandemia COVID-19 pokazała, iż ECMO może mieć zastosowanie również w leczeniu skrajnych przypadków niewydolności oddechowej, wynikającej z gwałtownego przebiegu zakażenia koronawirusem.

-„Kupowanie czasu” na terapię płuc jest zabiegiem kosztownym i trudnym do przeprowadzenia, chociaż liczba ośrodków, które mają taką możliwość znacznie w związku z pandemią wzrosła. Według danych Ministerstwa Zdrowia z końca 2021 na terenie Polski było dostępne 127 jednostek ECMO w kilkunastu szpitalach - wyjaśnił lekarz bielskiego Szpitala Wojewódzkiego.

Terapia już podczas transportu

Kierownik bielskiego Oddziału Intensywnej Terapii podkreślił, że u niektórych pacjentów terapię ECMO trzeba rozpocząć już podczas transportu sanitarnego. Takiej możliwości Szpital Wojewódzki do tej pory nie miał, ponieważ posiadana aparatura nie miała homologacji do takiego postępowania.

- Zdarzające się podczas ostatniej fali COVID 19 przypadki niewydolności oddechowej w szpitalach Podbeskidzia, uświadomiły konieczność posiadania możliwości prowadzenia terapii w miejscu zaistnienia schorzenia i podczas transportu do Ośrodka ECMO - podkreślił Dariusz Maciejewski. Dodał, że nowe ECMO pozwala poważnie myśleć o utworzeniu w bielskiej placówce Ośrodka Terapii Pozaustrojowych.

- Oprócz aparatury ECMO w jego skład wchodzić będą także urządzenia najnowszej generacji, wykorzystywane do terapii nerkozastępczej, plazmaferezy (pobieranie osocza krwi w celu oczyszczenia go z niepożądanych cząsteczek , czy albuminowej dializy, stosowanej w niewydolności wątroby. - wyjaśnił Dariusz Maciejewski. Wszystkie urządzenia Szpital Wojewódzki otrzymał z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Coraz więcej nowego sprzętu

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, trudnym roku pandemii SARS-CoV-2, Szpitalowi Wojewódzkiemu w Bielsku-Białej udało się pozyskać sprzęt niezbędny do walki z COVID-19. Na przykład z Agencji Rezerw Strategicznych placówka otrzymała wart 2,5 mln złotych nowoczesny tomograf komputerowy. To jedno z podstawowych narzędzi w diagnostyce osób chorujących na COVID-19. Dzięki niemu można szybko i skutecznie wykryć zmiany w płucach pacjentów. Nowy tomograf zastąpił mocno wyeksploatowany model, 16-rzędo-wy aparat, który działał w szpitalu od 2005 roku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto