Nasza Loteria

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej ma tomograf impedancyjny. Jako trzeci w Polsce!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Tomograf impedancyjny, jaki znajduje się w bielskim szpitalu, jest bardzo przydatny w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem SARS - CoV-2
Tomograf impedancyjny, jaki znajduje się w bielskim szpitalu, jest bardzo przydatny w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem SARS - CoV-2 materiały prasowe szpitala
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest trzecią placówką medyczną w Polsce, która ma tomograf impedancyjny. To aparat, który jest bardzo przydatny w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem SARS - CoV-2.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest trzecią placówką w Polsce, która posiada tomograf impedancyjny - poinformowała w czwartek 30 lipca Anna Szafrańska, rzeczniczka szpitala. Taki sprzęt obrazuje aktualny stan płuc i zachodzące w nich zmiany. Przede wszystkim jest niezwykle przydatnym w leczeniu pacjentów zakażonych SARS - CoV-2.

- Badanie tym aparatem jest niezwykle bezpieczne dla pacjenta i personelu, bo nie wymaga stosowania promieni rentgenowskich - podkreślił dr hab. n. med. Dariusz Maciejewski, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego

Ordynator wyjaśnił, że Elektryczna Tomografia Impedancyjna wizualizuje zdarzenia zachodzące w klatce piersiowej za pomocą niskiego poziomu prądu zmiennego w elektrodach otaczających klatkę piersiową chorego i obrazuje je na ekranie, za pomocą specjalnego programu komputerowego.

– Zmiany wentylacyjne, czy chorobowe we wnętrzu klatki piersiowej powodują zmiany jej oporności elektryczne, które mogą zostać wykryte dzięki niewielkim różnicom napięcia elektrycznego na powierzchni skóry – powiedział lekarz.

Profesor Maciejewski zwrócił uwagę, że tomograf impedancyjny jest aparatem niezwykle przydatnym w leczeniu pacjentów zakażonych SARS - CoV-2. Patologia układu oddechowego jest objawem ciężkim i źle rokującym w przypadku zachorowania na Covid 19.

- Do tej pory, aby wykonać tomografię komputerową płuc, trzeba było transportować chorego do naszego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. W przypadku osób, które podłączone są m.in. do pomp infuzyjnych i różnego sprzętu, było to skomplikowane przedsięwzięcie. Tomograf impedancyjny jest urządzeniem mobilnym. Można go przenieść na różne stanowiska i sprawdzić w jakim stanie są płuca pacjentów, nie ruszając ich z miejsca – wyjaśnił Dariusz Maciejewski.

Dodał, że żadna inna metoda obrazowania nie dostarcza porównywalnych i bardzo istotnych informacji, bezpośrednio przy łóżku pacjenta.

Sprzęt, który jest własnością Szpitala Wojewódzkiego może być stosowany w diagnostyce i leczeniu schorzeń płuc w każdym punkcie bielskiej placówki. A to niezwykle istotne obecnie, w dobie pandemii Covid 19.

Szpital Wojewódzki kupił tomograf impedancyjny za 240 tysięcy złotych. Sprzęt niemieckiej firmy sfinansowany został z 3,4 mln złotych dotacji, którą placówka otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Elektryczna Tomografia Impedancyjna jako procedura medyczna wynaleziona została w latach 80-siątych XX wieku. W 2011 roku pierwsze urządzenie ETI zostało wprowadzone na światowy rynek. Metoda jest przede wszystkim wykorzystywana do monitorowania i obrazowania funkcji płuc. Pozwala m.in. wykrywać wczesne upośledzenia typu odma opłucnowa, czy obrzęk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto