Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Pojawił się nowy zbiornik na tlen. Wszystko z powodu COVID-19

Jacek Drost
Instalacja nowego zbiornika zmniejszy ryzyko braku dostawy tlenu na czas, w przypadku hospitalizacji większej ilości pacjentów z COVID-19.
Instalacja nowego zbiornika zmniejszy ryzyko braku dostawy tlenu na czas, w przypadku hospitalizacji większej ilości pacjentów z COVID-19. Materiały Prasowe
Dodatkową stację zgazowania ciekłego tlenu zamontowano w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. Wszystko z powodu rosnącej liczby chorych na COVID-19.

- Zbiornik wraz z parownicą kosztował prawie 350 tys. złotych. Inwestycję kwotą 295 tys. złotych dofinansowało Ministerstwo Zdrowia w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - poinformowała Anna Szafrańska, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Dodatkowy zbiornik pomieści 9600 kg ciekłego tlenu. Dostarczany instalacją do szpitalnych łóżek tlen medyczny jest w specjalnym urządzeniu - parownicy- przekształcany ze stanu ciekłego na lotny i ogrzany do temperatury otoczenia. Nowy zbiornik w pełni zatankowany waży prawie 15 ton. Umieszczono go na specjalnym fundamencie, obok dwóch innych, mniejszych, które działają od momentu powstania szpitala i mają pojemność po 5000 kg ciekłego tlenu.

Łukasz Matlakiewicz, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych bielskiego Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że inwestycja była koniecznością. Podczas „normalnego" funkcjonowania placówki ilość zużywanego tlenu, w zależności od ilości operacji i pacjentów pod respiratorami, waha się od 350 do 450 kg ciekłego tlenu na dobę. Pobór wzrósł gwałtownie po otwarciu oddziałów dla osób zakażonych koronawirusem.

- Podczas pandemii największe zużycie sięgało 3800 kg na dobę, w związku z koniecznością stosowania tlenoterapii u chorujących na COVID-19. W trakcie hospitalizowania ponad 200 pacjentów z COVID-19, zbiorniki tlenu ciekłego musiały być tankowane co jeden, dwa dni – powiedział dyrektor Matlakiewicz.

Dyrektor podkreślił, że instalacja nowego zbiornika zmniejszy ryzyko braku dostawy tlenu na czas, w przypadku hospitalizacji większej ilości pacjentów z COVID-19.

W ramach inwestycji, modernizacji instalacji tlenowej podlegała również wymiana tablic redukcyjnych tlenu ciekłego oraz rezerwowego źródła zasilania szpitala w tlen, czyli dwóch baterii butli każda po 48 sztuk. W przypadku awarii zbiornika z tlenem ciekłym, tablica automatycznie przełączy się na tryb zasilania z butli, a informacja o tym zostanie przekazana do pracownika.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto