Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice w Galerii Sfera przypominają klientom: tu był fabryki włókiennicze

KLM
W Galeria Sfera zostały umieszczone dwie tablice, które przypominają o industrialnej historii tej części miasta. Galeria Sfera we współpracy z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej postanowiła zaprezentować ciekawostki z przemysłowych dziejów miasta.

Galeria Sfera została wybudowana na terenach dawnych fabryk i zakładów branży włókienniczej, założonych w XIX w. nad rzeką Białą. W miejscu obecnej Galerii I działała przędzalnia lnu A. Neumanna, po kilku latach przekształcona w przędzalnię juty C.B. Schneidera, a wreszcie w Spółkę Akcyjną dla Przemysłu Jutowego „Unia”. Po zaprzestaniu działalności produkcyjnej obiekty pofabryczne zostały wyburzone w 2000 r.

Z kolei na terenach obecnej Galerii II funkcjonowały dwie fabryki sukna (K. Riesenfeld, Landesmann & Kornhaber) oraz farbiarnia wełny i tkanin (G. Molenda i Syn), rozebrane w 2007 r. Historię tych miejsc przedstawiono na dwóch tablicach historycznych, które znajdują się przy Punkcie Informacyjnym w Galerii I oraz we foyer Galerii II.

- Tablice powstały, aby zaprezentować bogatą historię naszego miasta oraz miejsca, w którym obecnie znajduje się Galeria SFERA. Do współpracy zaprosiliśmy pracowników Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, którzy swoją wiedzą i bogatym zasobem źródeł historycznych pomogli nam stworzyć wartościowy materiał. Tablice nie powstałyby bez zaangażowania historyków, za co serdecznie dziękujemy – mówi Monika Magner, dyrektor Galerii Sfera.

Dodaje, że powstanie tablic jest kolejnym elementem prowadzonej przez nas strategii „SFERA – Spleciona z Tobą”, która podkreśla zarówno współczesny związek z miastem i jego mieszkańcami, jak i prezentuje historię miejsca, w którym powstała galeria.

Na obu tablicach, oprócz opisu dziejów, znajdują się m.in. zdjęcia fabryk i pracowników, portret jednego z właścicieli, a także ryciny i plany dawnych zabudowań. Materiały pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej oraz Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.

- Muzeum Historyczne, a w szczególności będąca jego oddziałem Stara Fabryka, od czterech dekad gromadzi pamiątki dotyczące industrialnej przeszłości Bielska-Białej i dokumentuje bogate tradycje największego po Łodzi ośrodka przemysłu włókienniczego Polski – mówi Piotr Kenig, historyk. - Współpraca z Galerią Sfera była impulsem do szerzej zakrojonych badań nad dziejami zespołu fabryk, stojących niegdyś wzdłuż brzegu Białej. Kwerenda przeprowadzona w archiwach pozwoliła na odkrycie wielu cennych dokumentów, pozwalających na szczegółowe odtworzenie historii zabudowy tego terenu i poznanie jego dawnych właścicieli - dodaje.

Tablice historyczne można obejrzeć również w niedziele niehandlowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto