Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tabor do wymiany

[email protected]
Na razie Tomasz Mateja nie zawsze jest w stanie skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej, bo większość wozów nie jest do tego przystosowana. Mirosław Łukaszuk
Na razie Tomasz Mateja nie zawsze jest w stanie skorzystać z autobusu komunikacji miejskiej, bo większość wozów nie jest do tego przystosowana. Mirosław Łukaszuk
Czy kupując autobusy weźmie się pod uwagę, że osoby niepełnosprawne też chcą korzystać z komunikacji miejskiej? — martwi się Tomasz Mateja z Bielska.

Czy kupując autobusy weźmie się pod uwagę, że osoby niepełnosprawne też chcą korzystać z komunikacji miejskiej? — martwi się Tomasz Mateja z Bielska. — Wszystkie nowe autobusy będą niskopodłogowe — obiecuje MZK.

Jak już informowaliśmy na początku grudnia, w przyszłym roku MZK zakupi 10 nowych autobusów. To dopiero początek wymiany taboru, bo w następnych latach przewoźnik chce zakupić kolejnych 25 nowych wozów. Aby dobrze przygotować się do zakupu, przed ogłoszeniem przetargu, planowanego na początek przyszłego roku, w ostatnich kilku miesiącach jeździły po Bielsku autobusy prosto od ich producentów. Fabryki udostępniły je bielskiemu MZK do testów.

To dobrze, że MZK kupuje nowe autobusy. Zaniepokoiłem się jednak trochę, bo w czasie testów widziałem wozy, które nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych — poinformował nas Tomasz Mateja.

Pan Tomek od 9 lat jeździ na wózku. Uległ wtedy jako pasażer wypadkowi samochodowemu. Mimo kalectwa, nie ma najmniejszego zamiaru rezygnować z aktywności, jaką wykazują się osoby w pełni zdrowe. Choć mieszka na uboczu, często dojeżdża do centrum miasta, do sklepów, restauracji. Uczy się też bankowości w szkole wyższej po drugiej stronie Bielska. — Muszę więc często korzystać z komunikacji miejskiej. Na razie nasz przewoźnik nie rozpieszcza osób takich jak ja — wyjaśnia Tomasz Mateja.
Zaledwie 15 na ponad setkę bielskich autobusów ma ułatwione wejście do środka dla wózków czy osób starszych. Według norm europejskich, to trochę ponad 30 cm od poziomu jezdni. Wózkiem do takiego niskopodłogowego autobusu wjeżdża się po pokonaniu niewielkiego progu, wewnątrz dla kół nie ma już innych przeszkód.

Ciągle jednak brakuje informacji na rozkładach jazdy, które kursy obsługiwane są przez takie autobusy. Wiadomo, że pojawiają się one na niektórych liniach (1, 7, 21, 23), które przejeżdżają obok szpitali, większych przychodni itp. Ale kiedy dokładnie — już nie wiadomo. — Odnawiając tabor dobrze, aby MZK pomyślał o takich osobach, jak ja — dodaje Tomasz Mateja.

— Nie będziemy kupować innych autobusów, jak tylko niskopodłogowe. W naszych testach jednym z elementów była możliwość wejścia i wyjścia z autobusu przez osoby mające trudności z poruszaniem — wyjaśnia Krzysztof Knapik, dyrektor MZK. Jego zdaniem takie wozy lepiej spełniają oczekiwania pasażerów niż stare, gdzie po to, aby wejść do środka trzeba było pokonać kilka schodków. Z wygodnych płaskich wejść korzystają nie tylko osoby niepełnosprawne, ale i matki z małymi dziećmi w wózkach, i osoby starsze.

— Tylko jeden testowany przez nas autobus nie był niskopodłogowy, choć też był dostosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych. Stało się tak dlatego, że producent w tamtym czasie nie miał typowego niskopodłogowca — wyjaśnia Knapik. Dodaje, że obniżone wejście i płaska podłoga w autobusach miejskiej komunikacji to już standard. Niektórzy producenci innych wozów już nie wytwarzają.

Mając pół setki wozów przyjaznych osobom niepełnosprawnym będzie można zaznaczać kursy na rozkładzie jazdy. — Teraz ustalane jest to na bieżąco, bo takich autobusów jest zbyt mało do precyzyjnego planowania — mówi dyrektor.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto