Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak Bielsko i Biała wyglądały podczas II wojny światowej. Powstał niezwykły album

KLM
Na rynku wydawniczym ukazał się album „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej". To pierwsza wydawnicza próba przedstawienia – w tak obszernej formie – okresu okupacji hitlerowskiej w Bielsku i Białej, w oparciu o zebrany materiał fotograficzny i ilustracyjny.

Album „Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej" to kontynuacja dwóch poprzednich publikacji, ukazujących miasto nad rzeką Białą w czasach kiedy należało do cesarstwa austriackiego.

Zbiór prezentowany w tym albumie zawiera 240 fotografii i widokówek - w wielu przypadkach dotąd niepublikowanych, wśród których znajdują się unikatowe zdjęcia lotnicze Bielska, Białej i okolic z ok. 1941 r.

- Zdjęcia zostały opatrzone odpowiednim komentarzem zredagowanym w taki sposób, aby czytelnik odniósł wrażenie iż bezpośrednio uczestniczy w wydarzeniach ilustrowanych przez fotografie. Dodatkowo w aneksach zamieszczono spis ulic zestawiając nazwy funkcjonujące przed 1939 r. z tymi – nadanymi w czasie okupacji, porównując je z obecnie obowiązującymi - informują autorzy Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak.

Album rozpoczynają fotografie tunelu kolejowego w Bielsku pod ulicą 3 Maja, wysadzonego przez polskich saperów w noc poprzedzającą wejście Wehrmachtu do miasta. Następnie prezentowany jest fotoreportaż z wkroczenia do Bielska wojsk niemieckich, autorstwa Ferdynanda Pernersdorfera, bielskiego fotografa i wydawcy pocztówek. Został on wzbogacony amatorskimi zdjęciami, dając tym samym pełniejszy obraz tego wydarzenia, tak tragicznego w skutkach dla polskich mieszkańców.

W dalszej część albumu zostały przedstawione amatorskie zdjęcia z lat 1939-1945, a po nich widokówki Bielska, Białej i okolic wraz z górskimi schroniskami. Na końcu zaprezentowano wspomniane już powyżej zdjęcia lotnicze z ok. 1941 r, na których zaznaczono ważniejsze budynki administracji niemieckiej, a także miejsca straceń Polaków. Mamy nadzieję że album zagości w Państwa domach i przyczyni się do lepszego poznania zawiłej, ale zarazem bardzo interesującej historii Bielska-Białej.

Album jest dostępny w księgarni w Klimczoku. Autorami albumu są Wiesław Dziubek i Wojciech Kominiak. Dziubek, bielszczanin, rocznik 1974 r. absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zawodowo prywatny przedsiębiorca, nauczyciel. Współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, pasjonat historii Bielska-Białej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wapienicy.

Wojciech Kominiak, bielszczanin, współzałożyciel Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, miłośnik historii Bielska- Białej ze szczególnym uwzględnieniem ikonografii miasta , tematyki dotyczącej filmu i bielskich kin, oraz dziejów Hałcnowa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto