Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda najwyższa w Polsce wieża kontroli lotów - jest już otwarta. Znajduje się w Pyrzowicach [ZDJĘCIA i WIDEO]

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Nowa wieża na lotnisku w Pyrzowicach oficjalnie otwarta. Ma 46 metrów wysokości. Jest to aktualnie najwyższy obiekt o takim przeznaczeniu w Polsce
Nowa wieża na lotnisku w Pyrzowicach oficjalnie otwarta. Ma 46 metrów wysokości. Jest to aktualnie najwyższy obiekt o takim przeznaczeniu w Polsce Marzena Bugała-Azarko, mat. pras.
W niedzielę 31 października w Pyrzowicach otwarto najnowocześniejszą i najwyższą wieżę kontroli lotów w Polsce. W uroczystości wziął udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Kontrolerzy do nowego obiektu przeniosą się za kilka tygodni. Otwarcie wieży było pewnego rodzaju prezentem dla kontrolerów ruchu lotniczego, którzy obchodzili tego dnia swoje święto.

Nowa wieża kontroli lotów na lotnisku w Pyrzowicach oficjalnie została otwarta 20 października, w Międzynarodowym Dniu Kontrolera Lotniczego. To najwyższa wieża w Polsce. Kontrolerzy przeniosą się tu 26-27 listopada, do tego czasu potrwa shadow mode. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obsługuje 2,5-3 tys. operacji lotniczych na dobę.

Wieża kontroli lotów na lotnisku Katowice w Pyrzowicach ma 46 metrów wysokości. Jest to aktualnie najwyższy obiekt o takim przeznaczeniu w kraju - wieża w Krakowie ma kilka metrów mniej.

Zobaczcie zdjęcia:

Jest to też wieża z najwyżej położoną salą operacyjną (41 m.). Sala kontrolerów wyposażona jest w nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo i obsługę większego ruchu w przestrzeni powietrznej. Jednym z nich jest PansaUTM, system do zarządzania ruchem dronów m.in. w strefie kontrolowanej lotniska. System ten jest w hali operacyjnej, czyli na wysokości 41 metrów.

Katowicka wieża będzie także wyposażona w elektroniczne paski postępu lotu, przetwarzające dane lotniskowe oraz usługę umożliwiającą szybszą elektroniczną komunikację z załogami statków powietrznych.

- Polscy kontrolerzy to w tym zawodzie światowa elita. Jestem dumny, że nasza efektywność i zaangażowanie są w świecie lotniczym podawane jako przykład dobrze wykonywanej pracy – mówił prezes PAŻP. Janusz Janiszewski podkreślał, że 20 października to święto wszystkich pracowników Agencji, obok kontrolerów ruchu lotniczego także informatorów służby informacji powietrznej, instruktorów i wykładowców, techników, służby meteo, pilotów samolotów pomiarowych i wszystkich pracowników wsparcia administracyjnego. – Przed nami kolejne wyzwania, ale jestem przekonany, że z takim zespołem jesteśmy w stanie wszystkim podołać – dodawał.

Nowa wieża kontroli w Pyrzowicach. Kto tu pracuje?

W wieży pracują kontrolerzy:

  • Kontrolerzy wieżowi
  • Kontrolerzy zbliżeń
  • Kontrolerzy obszaru

Duże, rejsowe samoloty przechodzą przez wszystkie etapy, małe prywatne maszyny – nie.

Pracować tu nie jest łatwo. Na 1500 chętnych na kurs, pięciostopniowy egzamin wstępny, 22-24-miesięczne szkolenie kończy 20-30, a kontrolerami zostaje 10-15. Szkolenie kosztuje 300-500 tys. euro. Płaci PAŻP. Agencja szacuje, że w latach 2020-2024 potrzeba będzie w Polsce 139 kontrolerów więcej - to przez to, że ruch lotniczy rośnie u nas szybciej, niż w innych częściach Europy. Liczba osób, potrzebnych do pracy w wieży na lotnisku Katowice Airport nie zwiększy się - to 30-40 osób. Koszt szkolenia, 300-500 tys. euro, pokrywa PAŻP. Licencję wydaje się nie tylko dla poszczególnych krajów, ale i lotnisk - kontroler z Pyrzowic i Krakowa nie może pełnić zadań np. w Warszawie.

Kontrolerzy zbliżeń swoje pomieszczenia mają na dolnym poziomie wieży, a wieżowi - w hali na najwyższym poziomie. Prócz tego, w nowej wieży są też pomieszczenia socjalne dla pracowników (jednoosobowe pokoje wypoczynkowe, łazienki, kuchnia z jadalnią, siłownia). Dyżur kontrolera trwa 7,5 godziny, ale po 5,5 godz. pracy obowiązkowa jest przerwa. Co ciekawe, sala operacyjna na lotnisku w Katowicach jest lustrzanym odbiciem Sali operacyjnej na lotnisku w Krakowie.

– Oba lotniska, Katowice i Kraków, mogą więc nawzajem przejmować swoje obowiązki – mówi Janusz Janiszewski, prezes PAŻP.

Zobaczcie koniecznie

Na razie nowa wieża będzie w Pyrzowicach pracować równolegle ze starą. To tzw. shadow mode – wszystkie systemy będą testowane i sprawdzane. Kiedy shadow mode się skończy, kontrolerzy przeniosą się do nowej wieży.

– Szacujemy, że stanie się tak 26-27 listopada 2019 roku – mówi Michał Jęczalik, koordynator transferu i kontroler z 10-letnim stażem.

Systemy w sali operacyjnej są redundantne, co znaczy, że mają podwójne albo nawet potrójne zabezpieczenia.

- Każda procedura musi być sprawdzona kilkukrotnie. Dopiero, gdy będziemy na 100 procent pewni, że wszystkie systemy funkcjonują prawidłowo, wygasimy starą wieżę – wyjaśniał prezes Janiszewski.

Nowa wieża to element infrastrukturalnych zmian dostosowanych do zmieniających się potrzeb operacyjnych służb kontroli lotniska. Ostatnie inwestycje na lotnisku w Katowicach sprawiły, że znaczna część pola manewrowego przesunęła się na wschód. Wybudowana m.in. ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nowa wieża jest dwukrotnie wyższa od obecnej, co poprawiło widoczność pola manewrowego katowickiego portu. Dzięki przemyślanemu projektowi poprawiła też komfort pracy kontrolerów ruchu lotniczego.

Międzynarodowy dzień Kontrolera Ruchy Lotniczego

W niedzielę obchodzono Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. W Polsce nad bezpieczeństwem w ruchu lotniczym czuwa Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – jedyna w kraju instytucja, która szkoli i zatrudnia kontrolerów ruchu lotniczego.

Tegoroczne święto Agencji było okazją do uroczystej inauguracji najnowszej inwestycji PAŻP, nowej wieży kontroli lotniska w Katowicach.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto