Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Te miejsca w Beskidach to przeszłość. Te ośrodki i schroniska, które kiedyś tętniły życiem

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Zajazd Ondraszek w Bielsku-Białej 
Kto pamięta, że na rogatkach Bielska-Białej, w rejonie skrzyżowania, gdzie zjeżdża się do Castoramy (a niedawno także do Tesco), w miejscu, gdzie dziś znajduje się Galeria Koniczynka i Merkury Market, stał znany w regionie Zajad Ondraszek? To było popularne wśród bielszczan i mieszkańców regionu miejsce, gdzie można było dobrze zjeść, zorganizować okolicznościowe przyjęcie. W 2004 r. zajazd został rozebrany, a teren przez następne lata straszył wjeżdżających do Bielska-Białej. Ostatecznie w tym miejscu została wybudowana Galeria Koniczynka z siecią Merkury Market.
Zajazd Ondraszek w Bielsku-Białej Kto pamięta, że na rogatkach Bielska-Białej, w rejonie skrzyżowania, gdzie zjeżdża się do Castoramy (a niedawno także do Tesco), w miejscu, gdzie dziś znajduje się Galeria Koniczynka i Merkury Market, stał znany w regionie Zajad Ondraszek? To było popularne wśród bielszczan i mieszkańców regionu miejsce, gdzie można było dobrze zjeść, zorganizować okolicznościowe przyjęcie. W 2004 r. zajazd został rozebrany, a teren przez następne lata straszył wjeżdżających do Bielska-Białej. Ostatecznie w tym miejscu została wybudowana Galeria Koniczynka z siecią Merkury Market. ARC DZ/Jacek Rojkowski
Wspomnień czar - Beskidy. Były miejscem wypoczynku, rekreacji, powrotu do pełni sił i wizytówką beskidzkich miejscowości. Kiedyś tętniły życiem i cieszyły się dużym powodzeniem turystów lub pacjentów, ale dziś tych miejsc w Beskidach już nie ma - zobaczcie nasz subiektywny raport z wyburzonych, zamkniętych, nieistniejących już miejsc w Beskidach.

Sztandarowym przykładem najbardziej znanego miejsce w Beskidach, które straciło swoją świetność i zniknęło z turystycznej mapy regionu, jest Kozubnik w gminie Porąbka, czyli Zespół Domów Wypoczynkowo Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik (były ośrodek nieistniejącego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach).

To miejsce, które w czasach PRL przyjmowało m.in. politycznych dygnitarzy i było kojarzone z luksusem i przepychem, wraz z końcem PRL szybko popadło w ruinę. Ale Kozubnik - choć aktualnie za sprawą inwestycji stara się odzyskać świetność - nie jest jedynym miejscem, które można zaklasyfikować w kategorii "tych miejsc w Beskidach już nie ma." Do takiej należą np. Dom Wypoczynkowy Elżbietanka w Wiśle Głębce, stare schronisko na Hali Miziowej czy Zajazd Ondraszek w Bielsku-Białej.

W naszej galerii znajdziecie subiektywny raport:

MIEJSCA W BESKIDACH, KTÓRYCH JUZ NIE MA

Jeśli macie swoje uwagi, piszcie w komentarzach, o jakich miejscach warto też wspomnieć.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto