Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Tekstu Teodora Sixta zaprasza na czytanie sztuki Pawła Priażki

JAK
Teatr Tekstu Teodora Sixta zaprasza dzisiaj (piątek, 12 lipca) na czytanie sztuki Pawła Priażko pt. "Życie jest piękne". Początek: godz. 19.00. Miejsce: Teatr Polski w Bielsku-Białej, Klub Aktora.

Ponieważ ostatnio spotkań TT było mniej, więc tym wakacyjnym razem, gdy jest możliwość, zapraszam znów po tygodniu od ostatniego spotkania. Tym razem najnowsza dramaturgia rosyjska. Konkretnie moskiewska - informuje prowadzący TT Artur Pałyga. I dodaje: Na "Życie jest piękne" Priażki trafiłem przypadkiem na Patriarszych Prudach w Moskwie, w Teatrze Praktika. Przez, w dosłownym tego słowa znaczeniu, undergroundową (scena znajduje się poniżej poziomu ziemi) publiczność tego spektaklu, został on przyjęty entuzjastycznie.

Pałyga podkreśla, że Priażko jest dziś gwiazdą najnowszej dramaturgii rosyjskiej, a czujna Agnieszka Lubomira Piotrowska właśnie przełożyła "Życie jest piękne" na język polski. Co więcej, niemal od razu, w warszawskim Teatrze Studio w Pałacu Kultury, odbyła się premiera sztuki według tego tekstu.

Priażko napisał "Życie jest piękne" w roku 2010 i wtedy też sztuka miała prapremierę w słynnym moskiewskim Teatrze doc. Priażko dostał za ten tekst Złotą Maskę.

"To już nie jest „czernucha” w starym stylu, znanym z „Martwej królewny” albo „Procy” Nikołaja Kolady. To rozpisana na kolejne utwory opowieść o ludziach, którzy dawno wyzbyli się złudzeń, dlatego nawet nie pamiętają, jak to było je mieć. Z czasem nawet przestało im to przeszkadzać, dlatego – jak dowodzi pisarz – tytułu jego sztuki wcale nie trzeba czytać ironicznie. Tak, dla tych ludzi, którzy zatracili się w codziennym trwaniu bez prawdziwych potrzeb, życie jest piękne. Co prawda, to nawet nie jest życie, a raczej jego atrapa, ale im wystarczy." - pisze w recenzji z Teatru Studio, Jacek Wakar.

"W Rosji krytycy bardzo wysoko cenią twórczość tego młodego (ur. w 1975 r.) dramatopisarza, mówi się nawet o fenomenie teatru Pawła Priażki. Odbierany jest jako nowator, burzyciel praw rządzących dramatem, ale także traktowany jako hochsztapler nadużywający leksyki nienormatywnej. Popularnych wulgaryzmów używanych zamiast przecinków w mowie potocznej Priażko chętnie stosuje nie tylko w tekstach artystycznych, ale również w życiu prywatnym oraz w wypowiedziach publicznych." - pisze Irina Lappo.

- Uwaga, zatem, osoby o wrażliwych uszach, sztuka obfituje w słowa powszechnie uznane za brzydkie!m -przestrzega Pałyga.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto