18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TKB 2014: Tradycja nie ginie! [ZDJĘCIA]

mat. pras.
TKB 2014. Za nami trzeci dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Impreza to nie tylko trwający aktualnie Festiwal Folkloru Górali Polskich, ale również odbywający się na żywieckim Rynku kiermasz sztuki ludowej, gdzie można spotkać twórców ludowych z całych polskich gór.

TKB 2014. Kiermasz

Kiedy na małej scenie na żywieckim Rynku prezentują się górale biorący udział w Konkursie Kapel, Grup Śpiewaczych i Solistów, tuż obok na niewielkich, acz stylowych straganach trwa Kiermasz Sztuki Ludowej. Swoje małe arcydzieła wystawiają tam twórcy z Żywiecczyzny, okolic Babiej Góry, ale również Podhala. Można tam kupić kwiatki z bibuły, wyroby kowalstwa artystycznego, rzeźbione w drewnie świątki, instrumenty pasterskie, czy też kojarzące się z wypasem owiec dzwonki. Wszystko piękne, starannie dopieszczone, wykonane precyzyjnie.

- Jestem na kiermaszu, co roku i mogę powiedzieć, że z chęcią tu wracam. Wiem bowiem, że zawsze znajdą się
chętni na to, by kupić coś ze sztuki ludowej. Jeśli tylko ktoś się nie nastawi, że będzie sprzedawał w ilościach hurtowych, lecz będzie cieszył się, że jego rzemiosło cieszy się uznaniem, odjedzie stąd zadowolony. Moje stoisko odwiedzają osoby z całej Polski, a nawet z zagranicy. Moje kwiatki z tegorocznego kiermaszu pojechały już do Wielkiej Brytanii i Włoch. Bardzo mnie to cieszy – mówi Zofia Pawełek, jedna z najsłynniejszych bibułkarek na Żywiecczyźnie.

TKB 2014: Koncerty

Po spotkaniach z folklorem na Rynku, jak zwykle wieczorem przyszła pora na koncerty w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem. Na dużej scenie zaprezentowali się Starosądeczanie ze Starego Sącza, Wierchy z Milówki, Mszalniczanie z Mszalnicy, Białcanie z Białki Tatrzańskiej, Mystkowianie z Mystkowa oraz Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej. Poza konkursem wystąpił zespół Kresala z Kraju Basków.

- Oglądam każdy z tych naszych koncertów i widzę, ze folklor nie ginie, ma się doskonale. Ci ludzie są rozmiłowani w góralskiej tradycji, zwyczajach i przekazują to zamiłowanie z pokolenia na pokolenie - mówi Andrzej Maciejowski, współprowadzący Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto