Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Kultury Beskidzkiej. Odliczanie do rozpoczęcia folklorystycznego święta czas zacząć

Jacek Drost
Jacek Drost
- Już po raz 58 od najbliższej soboty do 1 sierpnia w dziewięciu miejscach, w dwóch województwach, w Polsce i na Zaolziu będziemy świadkami wielkiego święta folkloru i tradycji - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się Tygodniowi Kultury Beskidzkiej Lesław Werpachowski, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Lesław Werpachowski dodał, że epidemia spowodowała, iż tegoroczny festiwal będzie troszkę inny niż zazwyczaj, ale pełniejszy niż w roku ubiegłym, kiedy to festiwal odbywał się prawie wyłącznie w internecie. - W tym roku będziemy bardzo mocno w plenerze, na estradach Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej, Ujsół, Jabłonkowa i Bielska-Białej, gdzie 1 sierpnia odbędzie się koncert.

W tym roku TKB rozpoczyna się nieco wcześniej niż zwykle, bo w sobotę 24 lipca i potrwa dziewięć dni, do niedzieli 1 sierpnia. Po roku ograniczeń przestrzenie miejscowości festiwalowych ponownie będą tętnić życiem, muzyką i śpiewem. Wszystkie estrady planują wiele atrakcji. W programie, oprócz widowisk zespołów folklorystycznych, pojawią się koncerty kapel, jarmarki, warsztaty, wystawy, pokaz strojów ludowych, koncerty folkowe i inne...

Do udziału w TKB zgłosiło się ponad 70 polskich zespołów (Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywające się w ramach TKB zostały przełożone na następny rok ze względu na panującą sytuację epidemiczną), w tym 27 zespołów zdecydowało się uczestniczyć w Festiwalu Folkloru Górali Polskich organizowanego w ramach TKB. Tegoroczny program jest jednak różnorodny.

Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, szefowa Wiślańskiego Centrum Kultury, stwierdziła, że przez dziewięć dni trwania TBK w miejscowości cały czas będzie się coś działo, koncertów będzie można wysłuchać w wiślańskim amfiteatrze w Parku Kopczyńskiego. Wszystko rozpocznie się sobotnim korowodem zespołów o godz. 15.30, który przejdzie ulicami miejscowości. - Korowód będzie krótszy, ale nie mniej kolorowy i wesoły. Wszystkich zapraszam na inaugurację - powiedziała Katarzyna Czyż-Kazimierczak.

Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury Promocji i Informacji w Szczyrku podkreśliła, że na okres trwania TKB przygotowali mnóstwo atrakcji dla turystów, począwszy m.in. od koncertów, poprzez korowód, wystawę, warsztaty snycerki, rzeźbiarstwa i ceramiki, a na graniu na beskidzkich szlakach przez kapele góralskie skończywszy. - Koncert zespołu Klimczok odbędzie się na Skrzycznem, a na Hali Skrzyczeńskiej zagra kapela Antoniego Gluzy - poinformowała Sabina Bugaj.

- Festiwal Folkloru Górali Polskich będzie się odbywał w amfiteatrze pod Grojcem - mówił z kolei burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Dodał, że sporo będzie się działo na żywieckim rynku, gdzie będą grały kapele i grupy śpiewacze, zaplanowano także korowód ulicami miasta, odbędą się warsztaty twórczości ludowej, a to i tak nie wszystkie atrakcje zaplanowane na tegoroczny TKB. - Zadbamy także o zdrowie - podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej na żywieckim rynku turyści i mieszkańcy będą się mogli zaszczepić - powiedział burmistrz Antoni Szlagor.

Władysław Motyka, honorowy prezes Związku Podhalan, zapraszał z kolei na organizowany w ramach TKB koncert pt. „Górale patriotycznie”. Góralscy muzykanci i śpiewacy wystąpią w repertuarze pieśni ludowych, wojskowych i popularnych z okresu 1914–1922. Podczas koncertu zaśpiewają m.in. członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Lipowianie, a gośćmi specjalnymi będą Chór Ludowy Fundacji Braci Golec, podopieczni Fundacji oraz Golec uOrkiestra. Koncert został zorganizowany w ramach trwającego Roku Górali w Województwie Śląskim.

Sporo będzie się działo także w innych miejscowościach, które włączyły się w organizację TKB - Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu., Istebnej, Ujsołach, Jabłonkowie i Bielsku-Białej.

Szczegółowy program Tygodnia Kultury Beskidzkiej można znaleźć TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto