Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraiński Gościniec w Bystrej. Powstał hostel dla osób uciekających przed wojną. Potrzebna jest pomoc

JAK
Miejsce dla rodzin z Ukrainy powstało w budynku Stacji Edukacji Ekologicznej w Bystrej koło Bielska-Białej, będącego własnością Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.
Miejsce dla rodzin z Ukrainy powstało w budynku Stacji Edukacji Ekologicznej w Bystrej koło Bielska-Białej, będącego własnością Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. FOT. Stowarzyszenie Olszówka/FB
Miejsce dla rodzin z Ukrainy powstało w budynku Stacji Edukacji Ekologicznej w Bystrej koło Bielska-Białej, będącego własnością Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Zostało nazwane „Ukraińskim Gościńcem”. Kilka pomieszczeń zostało wyremontowanych przez wolontariuszy, ale jest potrzeba zrobienia jeszcze jednego węzła sanitarnego.

Po ataku Rosjan na Ukrainę Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot oddała swój ośrodek na rzecz potrzebujących. W imponującym tempie zostały wyremontowane pokoje gościnne, a dwa węzły sanitarne powstały na nowo. Można tu pomieścić 25 osób, ale w razie potrzeby liczba ta może się zwiększyć. Gdy sytuacja będzie tego wymagała, tymczasowo wyłączona zostanie z użytku świetlica, by przeznaczyć ją na następne, tym razem już zbiorowe, miejsce noclegowe.

Wspólna akcja kilku organizacji pozarządowych

Prace remontowe prowadzone są zarówno przez firmę komercyjną, jak i wolontariuszy.
Do tej pory wszystkie koszty ponosiła Pracownia. Wsparcie zaoferowały Stowarzyszenie Olszówka i Fundacja „Świat w naszych rękach”. Koordynacją działalności „Ukraińskiego Gościńca” będzie się zajmować Stowarzyszenie Olszówka we współpracy z Fundacją i właścicielami budynku.

- Od niedzieli 13 marca przyjmujemy rodziny, które częściowo były już ulokowane w tymczasowych schronieniach. Pozostałe miejsca były rozdzielane we współpracy z MyBB - Ośrodkiem Integracji Obcokrajowców w Bielsku-Białej i Towarzystwem Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia - informuje Stowarzyszenie Olszówka.

Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka mówi, że praktycznie wszystkie miejsca są już zajęte, skupili się na przyjęciu dużych rodzin, na przeprowadzkę do „Ukraińskiego Gościńca" czeka w Łodygowicach jeszcze jedna 7-osobowa rodzina.

Potrzebna pomoc, by zrobić aneks kuchenny i łazienkę

Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostało kilkanaście pomieszczeń: osiem pokoi, trzy łazienki z ubikacjami oraz osobna ubikacja, jedna kuchnia oraz świetlica, która może być również tymczasową noclegownią.

- To niesamowite, jak w krótkim czasie byliśmy w stanie tyle rzeczy zrobić - podkreśla Jacek Zachara.

Niestety środków nie wystarczyło na przygotowanie jeszcze jednego węzła sanitarnego (łazienki i ubikacji) oraz małej kuchenki. Pomieszczenia te obecnie w żaden sposób nie nadają się do użytkowania i wymagają kompleksowego remontu.

- W związku z tym zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe remontu. Jeśli dzięki Waszej hojności uda się zebrać więcej środków i po opłaceniu prowadzonych prac pozostaną dodatkowe fundusze, przeznaczymy je na bieżące funkcjonowanie „Ukraińskiego Gościńca” - podkreśla Stowarzyszenie Olszówka.

Przyjmowane są również materiały niezbędne do remontu oraz wyposażenie (np. kabina łazienkowa, umywalka, sedes itp.). W tym wypadku jest prośba o wcześniejszy kontakt, tak aby remont i wyposażenie miało odpowiedni standard i w miarę jednolitą stylistykę.

Wpłaty można przesyłać na:
Stowarzyszenie Olszówka
32 1140 2017 0000 4002 1286 3439
Tytuł przelewu: Darowizna, pomoc Ukrainie
Stowarzyszenie Olszówka
Bank account number: PLN account: 32 1140 2017 0000 4002 1286 3439
IBAN: PL32 1140 2017 0000 4002 1286 3439
CODE BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
Tytuł/title of transfer: Darowizna pomoc Ukrainie/Donation to help Ukraine
Kontakt: [email protected], tel. 693 315 998

Jak będzie funkcjonować „Ukraiński Gościniec”?

  • Przede wszystkim udzielimy bezpłatnego schronienia.
  • Pomożemy załatwić sprawy formalno-prawne.
  • Pomożemy zaopatrzyć gości w to co niezbędne do życia.
  • Z czasem będziemy organizować czas wolny, tak aby goście mieli namiastkę normalnego życia i po powrocie do Ukrainy chcieli nas ponownie odwiedzić – tym razem już jako zwykli turyści lub w celach biznesowych.

Skąd wzięła się nazwa „Ukraiński Gościniec”?

Jak wyjaśniają wolontariusze, nazwa „Ukraiński Gościniec” zawiera w sobie wszystko, co trzeba.

- Słowo „gościniec” rozumiemy na wiele sposobów. Pochodzi ono od czasownika „gościć” i oznacza tyle, co „gościnny dom, miejsce odpoczynku wędrowca”. W tym sensie powinniśmy się nazwać „Polskim Gościńcem”. Jednak słowo to oznacza także drogę, którą wędrowiec się porusza - tak jak nasi goście z Ukrainy. „Gościniec” to miejsce, gdzie można się posilić i przenocować. Ale w języku staropolskim to słowo oznaczało również upominek, który wręczano po powrocie z podróży. Takim upominkiem stali się dla nas Ukraińcy. Dzięki nim możemy zobaczyć, że my - Polacy, jesteśmy wspólnotą, z której możemy być dumni, że potrafi dawać bezinteresownie coś bardzo wartościowego i niezbędnego - gościnę ludziom w potrzebie. Taka wymiana darów łączy i pozwala zabliźnić stare, powstałe w odległych czasach, rany między narodami - tłumaczą wolontariusze.

Як працюватиме «Український Гостинець/Ukraiński Gościniec»?
– Насамперед дамо гостям безкоштовний притулок.
- Ми допоможемо вирішувати офіційні та юридичні питання.
– Ми допоможемо забезпечити гостей всім необхідним для життя.
– Згодом ми посстараємося організувати вільний час, щоб у гостей було вражіння нормального життя і захотілося їм знову відвідати нас після повернення в Україну – цього разу як звичайні туристи чи з діловими цілями.
«Український Гостинець/Ukraiński Gościniec». Чому ми так назвали наш дім?
У цьому імені є все. Ми розуміємо слово «гостинець/gościniec» по-різному. Воно походить від дієслова «гостити/вгощати» і означає те саме, що «привітний дім, місце відпочинку мандрівника». У цьому сенсі ми повинні називати себе «Польський Гостинець». Однак це слово означає і дорогу, якою пересувається мандрівник – як і наші гості з України. «Gościniec» – це місце, де можна поїсти та залишитися на ніч. Але в старопольській мові це слово також означало подарунок, який дарували після повернення з подорожі. Таким подарунком для нас стали українці. Завдяки їм ми бачимо, що ми, поляки, є громадою, якою ми можемо пишатися, бачимо, що ми можемо безкорисливо дати щось дуже цінне і потрібне – гостинність нужденним. Такий обмін дарами з’єднує і дозволяє залікувати старі рани, що виникли в далекі часи, між народами.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto