MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulga Kowalskiego

(ach)
Po decyzji bielskiego sądu nabywcy mieszkań mogą odetchnąć z ulgą.   /   JACEK ROJKOWSKI
Po decyzji bielskiego sądu nabywcy mieszkań mogą odetchnąć z ulgą. / JACEK ROJKOWSKI
Bielski Sąd Okręgowy nie wymaga już od petentów wizyty u notariusza, gdy chodzi o utworzenie hipoteki notarialnej. Jeszcze niedawno było to konieczne. Bielska placówka, a także podległe jej jednostki w Żywcu i Cieszynie ...

Bielski Sąd Okręgowy nie wymaga już od petentów wizyty u notariusza, gdy chodzi o utworzenie hipoteki notarialnej. Jeszcze niedawno było to konieczne. Bielska placówka, a także podległe jej jednostki w Żywcu i Cieszynie były pod tym względem wyjątkiem na Śląsku, mimo że skrupulatnie wypełniały w ten sposób uchwałę Sądu Najwyższego z czerwca 2001 r. i zapisy Kodeksu Cywilnego. W bielskich bankach respektowanie zapisów budziło zdziwienie, tym bardziej, że ludziom często tłumaczono, iż dodatkowych formalności, domagają się właśnie banki.

Tymczasem te ostatnie pisały do sądu prośby o wyjaśnienie sytuacji, gdyż nic na ten temat nie wiedziały. Dla mieszkańców przepisy oznaczały ponoszenie dodatkowych opłat, które i tak już są niemałe w przypadku ustanowienia księgi wieczystej. Zakup mieszkania lub nieruchomości oznacza bowiem wydanie sporej kwoty na wszelkie związane z tym formalności. Ustanawianie hipoteki u notariusza było jednoznaczne z wydaniem na ten cel przynajmniej kilkuset złotych więcej. Od kilku tygodni można tego dokonać pomijając notariusza.

- Nie decyduje jednak o tym żadna zmiana w przepisach. Sąd Najwyższy nie zmienił bowiem swojego stanowiska, jeżeli chodzi o ustanowienie hipoteki na własności i na współwłasności. W Katowicach odbyło się jednak szkolenie, na którym okazało się, że jesteśmy jedynym sądem, który stosuje te przepisy. Dlatego odeszliśmy od tej praktyki. Hipotekę można więc obecnie zakładać bez obawy, że przyjdzie wezwanie o dokumenty od notariusza. Wystarczą dokumenty z banku - mówi bielski sędzia zajmujący się tą sprawą. W rozmowie z "DZ" stwierdził, że kontrowersyjny przepis stosowany był zaledwie trzy miesiące. - Dodatkowo banki piszą w dokumentach dokładnie, ile wynosi hipoteka zwykła, a ile kaucyjna - dodał sędzia.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto