Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe badania w Bielsku-Białej. To może być początek rewolucji w wykrywaniu i leczeniu raka

KL
- Naszą szczególną uwagę skierujemy ku nowotworom płuc, ponieważ widzimy związek między przemysłem węglowym a większą liczbą zachorowań na tę chorobę - mówi profesor F. Silvestris. Na zdjęciu dr Rafał Wiśniowski, prof. Francesco Silvestris i dr Izabela Gumółka.
- Naszą szczególną uwagę skierujemy ku nowotworom płuc, ponieważ widzimy związek między przemysłem węglowym a większą liczbą zachorowań na tę chorobę - mówi profesor F. Silvestris. Na zdjęciu dr Rafał Wiśniowski, prof. Francesco Silvestris i dr Izabela Gumółka. Emilia Klejmont/Wydział Prasowy UMBB
W Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej już niebawem realizowany będzie projekt dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów z zaawansowanego badania krwi. To innowacyjna metoda płynnej biopsji. Wszystko odbywa się w kooperacji polsko-włoskiej pod okiem profesora Francesco Silvestrisa z Bari we Włoszech, twórcy metody.

O płynnej biopsji w onkologii wszyscy marzą od 30 lat

Płynna biopsja jest obecnie stosowana w Polsce, ale już w trakcie zaawansowanego leczenia, aby ocenić skuteczność działań i modyfikować terapie. Poza tym jest szalenie droga. Są to badania o kosztach rzędu 70-100 tys. zł. Metoda prof. Francesco Silvestrisa pozwala znacznie obniżyć koszty i położyć nacisk na diagnostykę, wczesne wykrywanie nowotworu.

- Metoda nazywa się właśnie płynną biopsją i polega na tym, że z krwi pacjenta jesteśmy w stanie wykryć wszelakie ślady raka - to znaczy wszystkie jego rozpuszczalne we krwi części, czy to ślady DNA, czy to drobne kawałki guzów - mówi profesor F. Silvestris.

Dzięki tej metodzie można nie tylko zapobiegać rakowi, ale rozpoznać go przed momentem, kiedy stanie się groźny. W takiej sytuacji możliwe byłoby pomaganie pacjentom, którzy jeszcze nie mają objawów choroby.

Dyrektor BCO nazywa tę metodę świętym Graalem onkologii.

- O płynnej biopsji w onkologii wszyscy marzą od 30 lat. Pobierając krew obwodową, jesteśmy w stanie stwierdzić, że jest choroba nowotworowa - nawet na etapie takim, że jeszcze nie ma żadnych objawów. Dlatego to jest święty Graal. My chcemy leczyć ludzi - i potrafimy wyleczyć nowotwór - ale czas działa na niekorzyść - objaśniał dr Lech Wędrychowicz.

Wydaje się, że wszystko leży w granicach możliwości. Bowiem dzięki opracowanej przez profesora specjalnej matrycy genetycznego badania krwi nie trzeba badać całego genotypu, jak to się działo dotychczas. Ograniczenie liczby badanych genów do genów charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów nowotworów obniży koszt badania do kilkuset złotych.

- Nowatorstwo profesora Silvestrisa polega na tym, że jego metoda ma być na tyle tania, że będzie mogła być stosowana jako badanie wręcz przesiewowe, podstawowe dla całej populacji - zaznacza L. Wędrychowicz.

Realizacja projektu ruszy już w marcu

Zespół włoskiego eksperta rozpocznie realizację projektu w Beskidzkim Centrum Onkologii już w marcu. Na jego pierwszym etapie pobierze próbki krwi obwodowej od 150 pacjentów, którzy cierpią na raka płuc, jelita grubego i piersi. Te trzy typy nowotworu leżą szczególnie w kręgu zainteresowań badaczy, gdyż są to najczęściej występujące typy nowotworów w województwie śląskim.

- Naszą szczególną uwagę skierujemy ku nowotworom płuc, ponieważ widzimy związek między przemysłem węglowym a większą liczbą zachorowań na tę chorobę - dodaje profesor F. Silvestris.

Drugi etap to badania przesiewowe/populacyjne. Wtedy próbki pobrane zostaną od 1600 osób bez wykrytych objawów nowotworowych, z czego 800 osób to pracownicy przemysłu węglowego, a druga połowa to grupa kontrolna spoza tej populacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto