Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Beskidach pełny pakiet telewizji cyfrowej nie dotrze do wszystkich?

Witold Kożdoń
Nawet 100 tysięcy osób w Beskidach może nie mieć dostępu do pełnej oferty naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Marian Kastelik szef Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia w Żywcu.

W najbliższy wtorek, 19 marca, o godz. 1.00 wyłączony zostanie nadajnik naziemnej telewizji analogowej na Skrzycznem w Szczyrku. Od tego momentu w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w okolicach Cieszyna, Raciborza, Jastrzębia Zdroju i Wodzisławia dostępna będzie już tylko telewizja cyfrowa.

Zmiana oznacza dostęp do bogatej oferty programowej i lepszej jakości sygnału. Naziemną telewizję cyfrową można odbierać przy pomocy dekodera lub telewizora z MPG4, a do odbioru wystarczy najczęściej dotychczasowa antena. Jak zapewnia Urząd Komunikacji Elektronicznej, dzięki procesowi cyfryzacji w miejsce dotychczasowych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie ogólnopolski odbiór nawet 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej. Tyle, że nie wszędzie.

- W Beskidach pełny pakiet programów cyfrowej telewizji naziemnej będą odbierać jedynie ci mieszkańcy regionu, którzy z okien domów widzą Skrzy-czne - uważa Kastelik. - Ci, którzy odbierają telewizję dzięki tzw. stacjom doświetlającym, będą odbierali jedynie programy telewizji publicznej.
Jego zdaniem może być tak, że część mieszkańców straci możliwość oglądania Polsatu i TVN.

Słowa Kastelika pośrednio potwierdza Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie, który tłumaczy, że UKE ma obowiązek zapewnić wszystkim mieszkańcom dostęp do programów telewizji publicznej.
- I tak się stanie - zapewnia. Dodaje, że każdy, kto do tej pory odbierał analogową telewizję, będą też odbierał naziemną telewizję cyfrową. - Sygnał pojawi się nawet w miejscach, gdzie do tej pory nie docierał w ogóle. Dotyczy to jedynie programów telewizji publicznej - mówi.

Stanie się tak ponieważ po 19 marca beskidzkie przemienniki, czyli tzw. stacje doświetlające będą emitowały jedynie programy multipleksu trzeciego, który nadaje wyłącznie programy telewizji publicznej, m.in. TVP1, TVP2, TVP INFO, czy TVP Historia, TVP Polonia.

Zdaniem Kastelika sytuacja ta spowoduje, że w Beskidach z dostępu do pełnej oferty naziemnej telewizji cyfrowej wykluczonych może być nawet 100 tysięcy osób. W powiecie żywieckim to ok. 50 tys. osób, w cieszyńskim, 40 tys. A trzeba jeszcze dodać mieszkańców powiatu bielskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto