Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej odsłonięto mural z okazji 120-lecia spółdzielczości i Domu Polskiego

KL
Mural na 120-lecie spółdzielczości i Domu Polskiego. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mural na 120-lecie spółdzielczości i Domu Polskiego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jacek Kachel/Wydział Prasowy UMBB
W sobotę, 28 maja, na ścianie bloku w rejonie skrzyżowania ulic Piastowskiej i Emilii Plater w Bielsku-Białej odsłonięto mural upamiętniający jubileusz 120-lecia Domu Polskiego i polskiego ruchu spółdzielczego w Bielsku.

Minęło już 120 lat od powstania Domu Polskiego w Bielsku. Była to pierwsza polska instytucja, która skupiała cały życie społeczne i polityczne Polaków nie tylko na terenie miasta, ale w całym regionie. Z tej okazji Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha – następca prawny Domu Polskiego – przygotowała specjalny mural upamiętniający to ważne wydarzenie.

– 120 lat temu marzyciel i wizjoner ks. Stanisław Stojałowski powołał instytucję, której celem było propagowanie polskości. Postanowił zawalczyć o biało-czerwoną i o język polski. Dlatego do Domu Polskiego zaprosił towarzystwa oszczędnościowe, gimnastyczne, teatralne, oświatowe i spółdzielcze. Z tego właśnie korzenia wywodzi się i nasza spółdzielnia. Jesteśmy z tego dumni i postanowiliśmy w przestrzeni miejskiej przypomnieć o tym fakcie – mówił podczas uroczystości odsłonięcia muralu Jacek Żołubak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Strzecha.

Natomiast zastępca prezydenta Przemysław Kamiński powiedział: - Uczestniczymy dzisiaj w wielkoformatowej ekspresji artystycznej. Wpisuje się ona w cykl wielu spotkań i wydarzeń, które będą się działy na okoliczność 120-lecia spółdzielczości. W imieniu Stowarzyszenia Dom Polski Piotr Ryszka podzielił radość zebranych, że pamięć o Domu Polskim pomimo upływu lat trwa.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha przygotowała bogaty kalendarz imprez upamiętniających jubileusz 120-lecia Domu Polskiego, a odsłonięcie muralu było pierwszą z nich. Projekt muralu przygotował profesor Michał Kliś.

– To było zaproszenie od prezesa spółdzielni, które ja – jako mieszkanie SM Strzecha – chętnie przyjąłem. Długo pracowaliśmy nad ostatecznym kształtem. Odwoływałem się do secesji, lat dwudziestych i do współczesności, nie było łatwo połączyć to w jedną całość – mówił profesor Michał Kliś.

Mural wykonał Maciej Szymonowicz, który zdradził, co było najtrudniejsze w realizacji projektu.

– Największym wyzwaniem było to, aby oddać technikę malowania akwareli, gdzie woda rozlewa się po tych włóknach papieru przy użyciu farby w spreju – wyjaśnił.

Warto przypomnieć, że 19 października 1902 roku oficjalnie otwarto Dom Polski. Była to pierwsza instytucja polska na terenie Bielska. To ona stała na straży odrodzenia narodowego Polaków na terenie miasta i całego regionu. Jednym z jego celów było utrzymanie Domu Polskiego i tworzenie podobnych domów kultury dla Polaków. Planowano też budować mieszkania, dla Polaków, którym utrudniano osiedlanie się w Bielsku.

Po pierwszej wojnie światowej Spółka ochrony i pomocy narodowej w Białej, która prowadził Dom Polski, przekształciła się w 1922 roku w spółdzielnię pod nazwą Polska Strzecha w Białej. Z czasem w wyników wojny i zawirowań dziejowych Strzecha Polska w 1954 roku został powiększona przez włączenie do niej kilku spółdzielni, zmieniła nazwę na Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzecha. Dzisiaj SM Strzecha – wspólnie ze Stowarzyszeniem Dom Polski i miastem Bielsko-Białej – pielęgnuje tę historię, przygotowała cykl tematycznych imprez związanych z jubileuszem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto