Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej podpisano deklarację powstania Doliny Dronowej w województwie śląskim

Łukasz Klimaniec
Utworzenie w województwie śląskim Doliny Dronowej, wykorzystanie potencjału przedsiębiorstw branży lotniczej z regionu i współpraca sektora lotniczego Grupy Wyszehradzkiej - to główne założenia dwudniowej konferencji, jaką w Bielsku-Białej organizuje Śląski Klaster Lotniczy korzeniami sięgający bielskich zakładów szybowcowych.

W poniedziałek 25 listopada w Bielsku-Białej podczas konferencji Building Bridges in V4 Aviation Community, organizowanej przez Śląski Klaster Lotniczy, została podpisana deklaracja na rzecz utworzenia w województwie śląskim Doliny Dronowej.

- Uważamy, że mamy największy potencjał w kraju do tego, by zajmować się dronami - wyjaśnił Krzysztof Krystowski, prezes Śląskiego Klastra Lotniczego. - Wielu członków śląskiego klastra zajmuje się produkcją dronów i ich użytkowaniem. Chcemy, by taka Dolina Dronowa powstała na Śląsku i promieniowała swoją działalnością na cały kraj - dodał.

Krystowski, wskazał, że Dolina Dronowa jest deklaracją otwartą, której inicjatora są Śląski Klaster Lotniczy i Ministerstwo Infrastruktury odpowiadające za rozwój rynku dronów. - Przyłączyć się może każdy, kto chce wspierać rozwój rynku dronów w Polsce - podkreślił.

Śląski Klaster Lotniczy siedzibę ma w powiecie bielskim w Bielskim Parku Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie. Jego geneza sięga tradycji bielskich zakładów szybowcowych.

- Czujemy się kontynuatorami tej tradycji, bo wiele firm, które należą do klastra zostały założone przez byłych pracowników, inżynierów menedżerów bielskich zakładów szybowcowych - podkreślił Krystowski. - Dla nas powiat bielski jest powiatem macierzystym, tutaj założyliśmy nasz klaster ponad dziesięć lat temu, tutaj operuje większość naszych przedsiębiorców, a nasza działalność promieniuje z tego ośrodka nie tylko na województwo śląskie, bo mamy członków także z województwa wielkopolskiego a nawet mazowieckiego – dodał Krystowski.

Śląski Klaster Lotniczy d kilku lat współpracuje z czeskim odpowiednikiem – Morawskim Klastrem Lotniczym, który jest największym w Czechach. Dotąd ta współpraca nie przełożyła się na konkretne projekty produkcyjne, ale obaj partnerzy wspólnie szukają środków na finansowanie działalności swoich firm i szukają pomysłów na prace badawczo-rozwojowe.

Obecny na konferencji Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej wskazał, że w Polsce sporo dzieje się w branży lotniczej.

- Mamy wiele sukcesów - wystarczy wspomnieć o samolotach Swift Fox, czy szybowcach Diana 2, a teraz - mam nadzieję - Diana 3. To nasze szlagierowe produkty. Wiele krajów i producentów zazdrości nam tego, co w Beskidach czy na terenach Podkarpacia udaje się wyprodukować - dodał.

Puda wskazał, że produkcja samolotów ultralekkich jest „na topie”, a region Beskidów świetnie wpisuje się w tę branżę. - Jesteśmy jednym z liderów produkcji kompozytów, to jedna ze spuścizn zakładów szybowcowych. W Beskidach produkowane są bardzo dobrej jakości laminaty. Wielu producentów zwraca się do naszych podwykonawców, by laminaty zaprojektować i wymodelować - dodał.

Andrzej Płonka, starosta bielski zwrócił uwagę, że samorząd bierze udział w inicjatywach, kto re wspierają innowacyjną działalność.

- Fakt, że mamy Bielski Park Techniki Lotniczej, że tam jest siedziba klastra, a firmy, mimo konkurowania ze sobą mają wspólne cele i w ramach tych celów realizują pojęcie innowacji, wskazuje, że w tym przedsięwzięciu nie może zabraknąć powiatu i miasta, gdzie od lat przemysł lotniczy wiódł prym. Chodzi nam o kontynuację, przywrócenie trendów, które kiedyś były, ale na zupełnie nowym poziomie – podkreślił starosta.

Konferencja trwa do wtorku. Jest okazją do zaprezentowania partnerom z krajów Grupy Wyszehradzkiej polskich doświadczeń branży lotniczej, które są efektem współpracy przedsiębiorców, nauki i wsparcia ze strony administracji publicznej. Poruszane są m.in. tematy współpracy przemysłowej i naukowo - badawczej sektora lotniczego Grupy Wyszehradzkiej i zagadnienia dotyczące związku przemysłu lotniczego z pokrewnymi np. kosmicznym, motoryzacyjnym czy technologiami informacyjno-komunikacyjnymi (ICT).

Podczas konferencji Building Bridges in V4 Aviation Community został podpisany także list intencyjny o współpracy między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego a Śląskim Klastrem Lotniczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto