Fundacja Ekologiczna Arka inauguruje w czwartek 29 lipca akcję „Sadzimy wodę”. O 11.00 na pl. Bolka i Lolka przy Galerii Sfera w Bielsku-Białej ekolodzy w kolejny sposób będą zachęcali do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania zasobów wodnych.
- Dla uczestników przygotujemy akcję sadzenia roślin do ogrodów deszczowych. Każdy będzie mógł sobie posadzić do recyklingowej doniczki i kompostowej ziemi taką roślinę i zabrać ja do domu. Wśród takich roślin jest m.in niezapominajka błotna, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, mięta nadwodna – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Arka.
Ciekawostką są jednak pierwsze ogrody deszczowe w Bielsku-Białej, jakie powstały w Mikuszowicach Krakowskich przy domku Fundacji Arka. Jak tłumaczy Wojciech Owczarz, w arkowym ogrodzie powstał pokazowy ogród deszczowy w… drewnianej skrzyni.
- Takie ogrody tworzy się tam gdzie nie mamy przestrzeni na przygotowanie go w gruncie. Ogród jest zasilany wodą z rynny i zbudowany jest z wielu warstw filtracyjnych. Jest elementem dekoracyjnym, zwłaszcza tam gdzie w centrach miast panuje „betonoza”. Tworzy specyficzny mikroklimat. Pozwala zatrzymać część wody przy gwałtownych opadach i ją oczyszcza – wyjaśnia ekolog.
Dodaje, że taki ogród deszczowy jest przykładem przyjaznego dla środowiska sposobu gospodarowania wodą opadową. Ma ok 4 m sześć. pojemności, jest nieizolowany od gruntu, złożony z filtrujących warstw żwiru i piasku i obsadzony hydrofitową roślinnością brzegową.
Deszczówka doprowadzana jest do niego izolowanym suchym potokiem, a ewentualny nadmiar wody jest odprowadzany do kolejnego zagłębienia terenu.
Ogród zaraz po założeniu zaczyna przejmować całość wody opadowej zatrzymując ją w przestrzeni.
- Ma to bardzo korzystny wpływ na środowisko. Przede wszystkim podnosi się poziom wilgotności powietrza. Ogród staje się wyspą o zwiększonym parowaniu, jego otoczenie może czerpać z niego zgromadzoną wodę – zaznacza Owczarz.
W ramach akcji została przygotowana wystawa edukacyjna, która przybliża problem zmian klimatycznych, deficytu wodnego, śladu wodnego i pokazuje sposoby na oszczędzanie wody i gromadzenie wody deszczówki. Na wystawie prezentowane są także ogrody deszczowe powstałe w Bielsku-Białej.
Owczarz zaznacza, że Fundacja Ekologiczna Arka zamierza nadal w roku 2021 prowadzić akcję edukacyjną i nakłaniać do gromadzenia w miarę możliwości wody deszczówki oraz poszanowania naszych zasobów wodnych.
Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu aktywnej edukacji ekologicznej ZIELONA RĘKA, w którym już uczestniczy ponad 700 tysięcy osób.
Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?