Wielkie liczenie i badanie stanu populacji nietoperzy, sów i pustułek obejmie 79 obiektów, głównie sakralnych, w całym województwie śląskim. Jak informują przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach taka niecodzienna inwentaryzacja obejmie 25 kościołów z diecezji bielsko-żywieckiej, 14 świątyń z archidiecezji częstochowskiej, 10 z diecezji kieleckiej, 5 z diecezji sosnowieckiej, 7 z archidiecezji katowickiej, 4 z diecezji opolskiej, 13 z diecezji gliwickiej. To kościoły głównie w mniejszych miejscowościach, na obszarach cennych przyrodniczo.
- Takie działania pozwolą na oszacowanie wielkości populacji badanych gatunków oraz posłużą do dalszych działań ochronnych. Z obserwacji przyrodników wynika, że w Polsce liczebność nietoperzy i sów płomykówek spada. Aby skuteczniej je chronić, konieczne jest zebranie danych dokumentujących ich rzeczywistą liczebność i stan siedlisk - tłumaczą przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Wieże kościelne to dla nietoperzy idealne miejsca zarówno rozrodu, jak i bytowania w nocy i zimą. Również sowy i pustułki upodobały je sobie jako miejsca budowania gniazd. Wszystkie gatunki nietoperzy, sów i pustułki są w Polsce gatunkami chronionymi.
Wyłoniony w przetargu wykonawca przeprowadzi również badania kolonii rozrodczej nocka orzęsionego – rzadkiego gatunku nietoperza, w Sławkowie, w miejscu projektowanego nowego obszaru Natura 2000. Termin składania ofert w postępowaniu przetargowym mija 15 czerwca.

Protest w Tłumaczowie. Kłodzko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?