Nasza Loteria

W Galerii Bielskiej BWA króluje papier

WANDA THEN
Na wernisażu zaprezentował się Papierowy Teatr Jednego Aktora .  JACEK ROJKOWSKI
Na wernisażu zaprezentował się Papierowy Teatr Jednego Aktora . JACEK ROJKOWSKI
W Galerii Bielskiej BWA od wtorku czynna jest interesująca Ogólnopolska Wystawa Sztuki Papieru. Zatytułowano ją "Papierowa sfera. Papier - Piąty żywioł".

W Galerii Bielskiej BWA od wtorku czynna jest interesująca Ogólnopolska Wystawa Sztuki Papieru. Zatytułowano ją "Papierowa sfera. Papier - Piąty żywioł". Kuratorką projektu jest prezes World Crafts Council Polska, Aurelia Mandziuk. Wtorkowemu wernisażowi towarzyszyło wiele atrakcji. Studenci Wydziału Ubioru ASP w Łodzi zaprosili do Banialuki na "Papierowy Teatr Mody". Był też plenerowy spektakl "Papierowe miasto" Papierowego Teatru Jednego Aktora Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej.

Duża, zajmująca oba piętra galerii, wystawa z pewnością będzie ważnym wydarzeniem. Ekspozycję można oglądać do 26 lipca. "Papier - Piąty Żywioł" to czwarta edycja projektu Papierowa Sfera, zorganizowanego przez Stowarzyszenie World Crafts Council Polska w 1994 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Obecny projekt, realizowany przez Galerię Bielską BWA, składa się z Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Papieru, prezentacji Międzywydziałowych Warsztatów Papieru ASP w Łodzi, a także prezentacji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Na wystawie swoje prace prezentują artyści, dla których papier jest źródłem inspiracji i wyjątkowym medium twórczym, gdyż jest plastyczny i podatny na wszelkie obróbki. Efekt końcowy ich pracy przypomina niekiedy tkaninę, rzeźby z drewna, metalu czy ceramikę. Artyści zrzeszeni w World Crafts Council Polska pokazują papierowe obrazy, obiekty, małe formy przestrzenne oraz miniatury. Są to zarówno artyści już uznani, jak i ci, którzy znajdują się na początku twórczej drogi. Wśród nich są graficy, rzeźbiarze, architekci i projektanci. Przenieśli doświadczenia charakterystyczne dla technik, którymi się do tej pory zajmowali do sztuki papieru.

Unikatowe, ręcznie czerpane papiery prezentują Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz studenci Warsztatów Papieru ASP w Łodzi, a Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi unikatowe książki z kolekcji własnej. - Wystawa jest przeglądem tego, co w polskiej sztuce papieru najciekawsze. Oglądać można prace 29 artystów z całej Polski powstałe w latach 2000-2003. Spotkamy prace artystów zajmujących się poszukiwaniami formy, zafascynowanych urodą i możliwościami tworzywa, jak struktury Jagody Krajewskiej czy przetwarzane rośliny Joanny Stokowskiej, a także tych, których prace niosą za sobą głęboką treść, a użycie papieru podkreśla wymowę dzieła. Mam na myśli instalację Grażyny Brylewskiej "Kolumny Zwycięstwa" oraz Magdaleny Samborskiej, również instalację "Dekonstrukcje Czasopism Kobiecych". Zobaczymy pracę wynikającą z doświadczeń rzeźbiarskich Marka Wagnera, wykonaną z gotowych papierów, jak i delikatne ręcznie czerpane papiery Ewy Latkowskiej-Żychskiej. Zauważyć można w papierowych obrazach, obiektach czy instalacjach drogę, którą przybył do Papierowej Sfery twórca. Inaczej bowiem do tworzywa, jakim jest papier, podchodzą malarze, inaczej rzeźbiarze czy artyści związani z tkaniną. Moim zdaniem adaptacja do potrzeb sztuki papieru doświadczeń płynących z innych dyscyplin sztuki i czytelność tego zjawiska jest czymś, co wyróżnia projekt - wylicza Aurelia Mandziuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto