Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Galerii Bielskiej BWA króluje papier

WANDA THEN
Na wernisażu zaprezentował się Papierowy Teatr Jednego Aktora .  JACEK ROJKOWSKI
Na wernisażu zaprezentował się Papierowy Teatr Jednego Aktora . JACEK ROJKOWSKI
W Galerii Bielskiej BWA od wtorku czynna jest interesująca Ogólnopolska Wystawa Sztuki Papieru. Zatytułowano ją "Papierowa sfera. Papier - Piąty żywioł".

W Galerii Bielskiej BWA od wtorku czynna jest interesująca Ogólnopolska Wystawa Sztuki Papieru. Zatytułowano ją "Papierowa sfera. Papier - Piąty żywioł". Kuratorką projektu jest prezes World Crafts Council Polska, Aurelia Mandziuk. Wtorkowemu wernisażowi towarzyszyło wiele atrakcji. Studenci Wydziału Ubioru ASP w Łodzi zaprosili do Banialuki na "Papierowy Teatr Mody". Był też plenerowy spektakl "Papierowe miasto" Papierowego Teatru Jednego Aktora Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej.

Duża, zajmująca oba piętra galerii, wystawa z pewnością będzie ważnym wydarzeniem. Ekspozycję można oglądać do 26 lipca. "Papier - Piąty Żywioł" to czwarta edycja projektu Papierowa Sfera, zorganizowanego przez Stowarzyszenie World Crafts Council Polska w 1994 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Obecny projekt, realizowany przez Galerię Bielską BWA, składa się z Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki Papieru, prezentacji Międzywydziałowych Warsztatów Papieru ASP w Łodzi, a także prezentacji Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Na wystawie swoje prace prezentują artyści, dla których papier jest źródłem inspiracji i wyjątkowym medium twórczym, gdyż jest plastyczny i podatny na wszelkie obróbki. Efekt końcowy ich pracy przypomina niekiedy tkaninę, rzeźby z drewna, metalu czy ceramikę. Artyści zrzeszeni w World Crafts Council Polska pokazują papierowe obrazy, obiekty, małe formy przestrzenne oraz miniatury. Są to zarówno artyści już uznani, jak i ci, którzy znajdują się na początku twórczej drogi. Wśród nich są graficy, rzeźbiarze, architekci i projektanci. Przenieśli doświadczenia charakterystyczne dla technik, którymi się do tej pory zajmowali do sztuki papieru.

Unikatowe, ręcznie czerpane papiery prezentują Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz studenci Warsztatów Papieru ASP w Łodzi, a Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi unikatowe książki z kolekcji własnej. - Wystawa jest przeglądem tego, co w polskiej sztuce papieru najciekawsze. Oglądać można prace 29 artystów z całej Polski powstałe w latach 2000-2003. Spotkamy prace artystów zajmujących się poszukiwaniami formy, zafascynowanych urodą i możliwościami tworzywa, jak struktury Jagody Krajewskiej czy przetwarzane rośliny Joanny Stokowskiej, a także tych, których prace niosą za sobą głęboką treść, a użycie papieru podkreśla wymowę dzieła. Mam na myśli instalację Grażyny Brylewskiej "Kolumny Zwycięstwa" oraz Magdaleny Samborskiej, również instalację "Dekonstrukcje Czasopism Kobiecych". Zobaczymy pracę wynikającą z doświadczeń rzeźbiarskich Marka Wagnera, wykonaną z gotowych papierów, jak i delikatne ręcznie czerpane papiery Ewy Latkowskiej-Żychskiej. Zauważyć można w papierowych obrazach, obiektach czy instalacjach drogę, którą przybył do Papierowej Sfery twórca. Inaczej bowiem do tworzywa, jakim jest papier, podchodzą malarze, inaczej rzeźbiarze czy artyści związani z tkaniną. Moim zdaniem adaptacja do potrzeb sztuki papieru doświadczeń płynących z innych dyscyplin sztuki i czytelność tego zjawiska jest czymś, co wyróżnia projekt - wylicza Aurelia Mandziuk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto