Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szachownicy śpią już nocki. Nie budzić!

Redakcja
Firma, która prowadzi prace zabezpieczające na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, opuściła plac budowy, jakim na kilka letnich miesięcy stała się Jaskinia Szachownica. Roboty związane z realizacją projektu Life+ pt. ,,Wykonanie zabiegów ochrony przyrody na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 Szachownica” polegały bowiem na zabezpieczeniu stropu jaskini, który stanowi miejsce zimowego odpoczynku dla ponad dwóch tysięcy nietoperzy.

Co już zrobiono dla ratowania Szachownicy?
W pierwszym etapie wykonane zostały konstrukcje w formie filarów, które wzmocnią stateczność stropu w miejscach największego zagrożenia zawałem. Gęsta sieć wąskich szczelin stropu została wzmocniona spoiwem w postaci dwuskładnikowego kleju wtłaczanego pod wysokim ciśnieniem oraz rzędami kotew. Ze względu na niebezpieczeństwo opadania dużych fragmentów stropu zastosowano tzw. obudowę kotwowo-cięgnową, która ma zapobiec odpadaniu bloków skalnych. Natomiast w miejscach najintensywniejszego osypywania się drobnych skał wykonano obudowę kotwową z okładziną siatkową.

Zabezpieczenia w Szachownicy monitorowane były przez przyrodników. Dbali oni o zachowanie zasad minimalizujących wpływ robót na prawowitych mieszkańców tego obiektu. Jaskinia Szachownica jest bowiem ważnym schronieniem i miejscem hibernacji dla wielu cennych oraz ściśle chronionych gatunków nietoperzy. Są wśród nich m.in. mopek oraz trzy nocki: Bechsteina, łydkowłosy oraz duży, objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000. To właśnie dzięki temu, że Jaskinia Szachownica wykorzystywana jest przez gatunki chronione prawem unijnym oraz przez fakt jej dużego znaczenia dla utrzymania ich populacji w Polsce oraz Unii Europejskiej, możliwe było uzyskanie unijnego dofinansowania na ratowanie jaskini.

Uwaga - zakaz wstępu!
Przypominamy, że jaskinia jest częścią rezerwatu Szachownica i nie jest udostępniona do ruchu turystycznego, w związku z tym obowiązuje tam absolutny zakaz wstępu. Umyślne naruszenie zakazu, zgodnie z art. 127 ustawy o ochronie przyrody, grozi karą grzywny lub aresztu. Warto również pamiętać, że niepokojenie nietoperzy, szczególnie podczas snu, jest poważnym zagrożeniem dla tych zwierząt. Nietoperze obniżają wtedy temperaturę ciała, zapadając w fizjologiczną hibernację. Dzięki niej funkcje życiowe ulegają znacznemu spowolnieniu - zmniejsza się liczba oddechów oraz uderzeń serca, a zużycie tłuszczu jest minimalne. Zgromadzony jesienią zapas musi wystarczyć gackom, podkowcom i nockom na wszystkie mroźne, zimowe dni. Zwierzęta te nie śpią jednak nieprzerwanie. Co pewien czas budzą się i wtedy zużywają ogromną większość zgromadzonych zapasów. Każda ,,nadprogramowa” pobudka jest bardzo niebezpieczna, bo odbywa się kosztem nadmiernej utraty tłuszczu. Częste budzenie nietoperzy oznacza najczęściej ich śmierć. Dlatego pozwólmy nockom spokojnie spać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto