MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Tatrach zginął Michał Wojarski, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR

JAK, PAP
Tragedia w Tatrach Wysokich bezpośrednio dotknęła beskidzkich ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W lawinie, która zeszła w rejonie Świnickiej Kotliny w Tatrach Wysokich, zginął Michał Wojarski, ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. - Z niedowierzaniem i wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego kolegi - napisali dzisiaj 22 kwietnia w mediach społeczności pogrążeni w smutku i żałobie beskidzcy ratownicy.

Ratownicy przypomnieli, że Michał Wojarski zdał egzamin wstępny do GOPR w 2011 roku. Kurs pierwszego stopnia ukończył w 2015 roku, składając na ręce naczelnika przyrzeczenie ratownicze.

- Należał do Klubu Wysokogórskiego Kraków, był wielkim pasjonatem gór, bardzo dobrym narciarzem, a z zamiłowania i wykształcenia geodetą i kartografem. Startował w wielu zawodach, m.in. biegowych ultra, w narciarstwie wysokogórskim, czy górskich ekstremalnych zawodach na orientację - wspominają kolegę beskidzcy ratownicy.

Koledzy wspominają także, że dzięki Michałowi Wojarskiemu organizowane były Zawody na Orientację Ratowników Górskich. Był ich współorganizatorem, przed każdą edycją mapował Beskidy, dbał o trasę i wszystkie aspekty techniczne zawodów.

- Michał eksplorował też Tatry, jest autorem nowych linii i zjazdów, m.in. w zespole z Piotrem Kądziołką i Zbigniewem Schleiferem, jako pierwsi zjechali nową linią z wierzchołka Skrajnego Granatu (trudność 5, maks. nachylenie 48°, dł. zjazdu 1180 m) - dodają beskidzcy ratownicy.

Przypominają, że Michał Wojarski stworzył Skiturową Mapę Tatr: www.tatryskimap.pl - to mapa online, na wzór tych alpejskich, uwzględniająca wszystkie znane zjazdy w Tatrach Wysokich. „Bawiłem się w to jeszcze na studiach. Stylistyka jest typowo skiturowa, cieniowanie tam, gdzie skały, czyli od 45 stopni w górę. Na tej bazie dobrze widać nachylenia żlebów i ścian. Najwięcej czasu zajmowało rysowanie i mierzenie linii zjazdów” - mówił o swoim projekcie na łamach ostatniego wydania magazynu Góry 1/2024.
Niedawno także ukazało się piąte, uzupełnione wydanie znanego przewodnika „Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo Wysokogórskie” autorstwa Józefa Wali i Karola Życzkowskiego, przy którym Michał Wojarski pracował.

- Góry zabrały nam bliskiego Przyjaciela. Michał był dobrym, uśmiechniętym i nade wszystko skromnym człowiekiem. Taki pozostanie w naszej pamięci. Rodzinie Michała składamy najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje. Pogrążeni w smutku i żałobie Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Przypomnijmy, że w nocy z soboty na niedzielę ratownicy TOPR, odnaleźli w lawinisku w rejonie Świnickiej Kotliny ciało turysty. O jego zaginięciu zaalarmowali zaniepokojeni bliscy zaginionego, który nie wrócił z samotnej wyprawy. Jak informował PAP, w momencie zejścia lawiny 34-latek miał odpięte narty skiturowe, poruszał się pieszo. Mężczyzna miał przy sobie detektor lawinowy, dzięki któremu ratownicy szybko go odkopali, ale na ratunek było za późno.

W Tatrach od kilku dni pada śnieg. Powyżej 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana z podłożem, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach.(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto