W Ustroniu kręcą film o Gierku [ZDJĘCIA z planu]. Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska w rolach głównych

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W Ustroniu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Gierek". W roli głównej Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska. Zdjęcia kręcone są w willi gen. Ziętka, która "odgrywa" rezydencję prezydencką w Klarysewie, gdzie mieszkał Edward Gierek. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie
W Ustroniu rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Gierek". W roli głównej Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska. Zdjęcia kręcone są w willi gen. Ziętka, która "odgrywa" rezydencję prezydencką w Klarysewie, gdzie mieszkał Edward Gierek. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie Łukasz Klimaniec
W Ustroniu w poniedziałek 27 lipca padł pierwszy klaps do filmu „Gierek” z Michałem Koterskim i Małgorzatą Kożuchowską w rolach głównych. – Przede wszystkim zobaczymy film o człowieku – zapowiada producent Janusz Iwanowski z Global Studio. Zobacz zdjęcia z planu.

W poniedziałek 27 lipca w Ustroniu rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna. Przy ul. Zielonej, w willi gen. Jerzego Ziętka, której wnętrza zostały tak urządzone, że wyglądają na żywcem przeniesionych z lat 70., padł pierwszy klaps do filmu, który pokaże postać I sekretarza KC PZPR. Willa gen. Ziętka w Ustroniu tak naprawdę „odgrywa” prezydencką rezydencję w Klarysewie, w której mieszkał Edward Gierek.

- Tu przenieśliśmy Klarysew, bo tam teraz nie można kręcić, jest mało miejsca. Dom gen. Ziętka jest utrzymany w kanonie architektury modernistycznej i mamy więcej miejsca, by operować kamerą – wyjaśnia producent Janusz Iwanowski z Global Studio.c

Przed wejściem do domu stoi Edward Gierek grany przez Michała Koterskiego. Wchodzi do mieszkania, z którego po chwili dochodzą odgłosy burzliwej wymiany zdań między nim, a jego żoną Stanisławą, której rolę gra Małgorzata Kożuchowska. Słychać ekspresję i silne emocje. – Brawo, mamy to! – zachwalają filmowcy.

Inna scena: Gierek mówi żonie Stanisławie o sytuacji ekonomicznej kraju. Na planie w Ustroniu pojawia się także Jan Frycz, który w „Gierku” odgrywa rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego. W Ustroniu, w willi Ziętka zamienionej na rezydencję w Klarysewie, w poniedziałek kręcono scenę, w której prymas obiecuje Gierkowi pomoc. Jest i Ewa Ziętek grająca Paulinę, matkę Gierka. Są też sceny, w których po Gierka przychodzą ubecy. - Pokażemy masę wątków, które nie były znane do tej pory - zapowiada producent.

Po pełnej ekspresji scenie, w której Gierek prosi żonę, by wyjechała, przychodzi czas na przerwę. Michał Koterski z Małgorzatą Kożuchowską siadają w fotelach, które są wizytówką lat 70., kilka łyków wody, oddech. Po chwili aktorzy przemykają za plecami dziennikarzy, którzy w tym czasie rozmawiają z producentami. Michał Koterski ze swadą uśmiecha się i macha zza pleców dziennikarzy do producenta. Gołym okiem widać, jak wiele kosztowało go przygotowanie do roli Edwarda Gierka - przede wszystkim nadwaga.

- Michał w siedem miesięcy przytył 17 kilogramów! Sporo ćwiczył, nauczył się też mówić po francusku, mówi bardzo ładną francuszczyzną - zachwala Janusz Iwanowski.

Jakiego Gierka zobaczą widzowie? - To przede wszystkim film o człowieku. Oczywiście jest i polityka, bo trudno wyciąć jego postać z wydarzeń, w których brał udział. Ale film opowiada historię jego życia pomiędzy 1970, a 1982 rokiem. Będą też retrospekcje w stosunku do jego dzieciństwa, do jego relacji z matką – bo był wychowywany razem z bratem przez matkę. Pokażemy od podszewki ten mit zadłużenia, jak od powstał: ile tak naprawdę wynosił, a także ile na koniec dekady Gierka wynosił wobec tego, jak dziś państwa są zadłużone. Widz będzie miał okazję wyrobić sobie opinię na ten temat: czy Gierek rzeczywiście zadłużył nasz kraj i czy ten dobrobyt był na lekkomyślnie zaciągnięty kredyt, czy też nie – mówi Janusz Iwanowski.

W filmie jest podkreślony także wątek bankierów. To osoby wzorowane na prawdziwych postaciach. - Zmieniliśmy tylko ich nazwiska, ale ja ich znałem osobiście. Bankierzy opowiedzieli mi, jak udzielano wtedy pożyczek. Nie tylko Gierkowi, ale i Rumuni, Węgrom, Wenezueli, Brazylii, czy Marcosowi na Filipinach – wymienia Janusz Iwanowski.

Filmowcy w Ustroniu będą przez dwa dni. W środę przeniosą się do Dąbrowy Górniczej, Katowic, Zawiercia. Będą też w Warszawie i Gdańsku. Film o Edwardzie Gierku zobaczymy w 2021 roku.

50. Zamojskie Spotkania z Fotografią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie