Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny wysyp kryminałów

Bożydar Brakoniecki
Katarzyna Bondy w "Tylko martwi nie kłamią", poszukuje zabójcy śmieciowego barona
Katarzyna Bondy w "Tylko martwi nie kłamią", poszukuje zabójcy śmieciowego barona Marcin Obara
Lato bez dobrej powieści kryminalnej to lato stracone. Wiedzą o tym dobrze wydawcy i księgarze.

Podczas tegorocznych wakacji zalała nas fala nowych powieści kryminalnych. I dobrze, bowiem każdy chyba przyzna, że trudno sobie wyobrazić letnią kanikułę bez detektywistycznej lektury.

Przegląd gatunku zacznijmy jednak od książki, która na księgarskich ladach pojawi się dopiero za parę dni. Chodzi o "Ofiarę w środku zimy" Monsa Kallentofta (wyd. Rebis), 42-letniego Szweda, który w ciągu kilku ostatnich lat wyrósł na prawdziwego króla skandynawskiej powieści kryminalnej. Czym tak urzekł Kallentoft swoich czytelników? Otóż doskonałym trafieniem w ich gusta. Nie dość, że akcja powieści dzieje się zimową porą w zagubionym na końcu świata Linköpingu, to jeszcze bohaterką "Ofiary..." jest kobieta policjant. Będzie się musiała ona zmierzyć z zabójcą, który nie tylko zamordował bliźniego, ale w okrutny sposób zażartował z majestatu śmierci.

Nim jednak weźmiemy do rąk powieść Kallentofta, przyjrzyjmy się innym kryminalnym smakołykom. A takim są na pewno "Tajemnice Bangkoku" Anglika Johna Burdetta (wyd. Albatros), który literacką sławę zdobył, umieszczając akcję swoich dzieł w egzotycznej azjatyckiej metropolii. Co więcej, bohaterem swoich powieści uczynił detektywa Sonchaia Jitpleecheepa, Taja i praktykującego buddystę. Śledztwo w jego wykonaniu odbiega znacznie od tego, do czego przyzwyczaili nas europejscy spece wyedukowani na pannie Marple czy Herkulesie Poirocie.

Przenieśmy się teraz w nadwiślańskie realia, gdzie także powstają ekscytujące kryminalne fabuły. Z najnowszych na uwagę zasługuje na pewno "Morderstwo w Alei Róż" Tadeusza Cegielskiego (wyd. W.A.B.), historyka Uniwersytetu Warszawskiego i Wielkiego Mistrza Honorowego Wielkiej Loży Narodowej Polski. Przyznajmy, że wolnomularze nieczęsto chwytają za pióro, aby skreślić detektywistyczną opowieść i umieścić ją w stalinowskiej Warszawie lat 50. A tu oto dostaliśmy rasowy kryminał, w którym kapitan Ryszard Wirski, ongiś sanacyjny policjant, a obecnie funkcjonariusz stołecznego MO, stara się rozwikłać zagadkę mrocznego zabójstwa tow. Bogusława Szczapy, sekretarza wojewódzkiego PZPR. W tle rośnie gigantyczny gmach Pałacu Kultury i Nauki, wokół słychać warszawski zgiełk, a Wirski szuka sprawcy.

I ile "Morderstwo..." można zaliczyć do modnych dziś kryminałów retro, to powieść "Tylko martwi nie kłamią" Katarzyny Bondy (wyd. Videograf II), dzieje się całkiem współcześnie. Autorka, dziennikarka, która błysnęła świetną "Sprawą Niny Frank", zaprasza nas ponownie na spotkanie z profilerem policyjnym Hubertem Mayerem. Stoi przed nim zadanie wytypowania zabójcy śmieciowego barona, którego znaleziono w jednej z katowickich kamienic zwanej Kaiserhof. Przez 640 stron poznajemy kulisy tego nietypowego śledztwa, ale także tajemnice Śląska, do którego - jak można się zorientować z lektury - autorka czuje wręcz nieodparty pociąg. Może dlatego właśnie tam wikła swojego bohatera w gorący romans z atrakcyjną prokuratorką Weroniką Rudy?

Pogmerajmy jeszcze w powieściowym planktonie, bo tu także znajdują się rzeczy godne uwagi. Na przykład "Malarz cieni" Estebana Martina (wyd. Albatros), który nie zawahał się do swojej, rozgrywającej się pod koniec XIX wieku w Barcelonie, intrygi wmieszać samego mistrza Pabla Picassa. Malarz musi - ni mniej ni więcej - tylko zmierzyć się (zwycięsko) z legendarnym zbrodniarzem znanym pod ksywką Kuba Rozpruwacz.

A na koniec zapowiedź kryminalnego bestselleru, który ukaże się w Polsce 25 sierpnia. To "Dalziel i Pascoe. Małe sprzątanko" Reginalda Charlesa Hilla (wyd. Nowa Proza). Tytułowych bohaterów (cecha rozpoznawcza: niepoprawność polityczna) znamy już z popularnego serialu emitowanego pierwotnie na antenie BBC. W powieści ich perypetie nie są ani o jotę mniej wciągające.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto