Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Weekend w Szczyrku, Wiśle czy Ustroniu... tylko dla bogatych? Sprawdź CENY. O ile droższa była majówka w Beskidach?

JAK
Sprawdź te ceny >>>
Sprawdź te ceny >>>
Weekend w beskidzkich kurortach. Jak podał kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny, inflacja roczna w kwietniu wyniosła 12,3 proc. Wszyscy odczuwają, że wzrosły ceny wielu produktów i usług. O ile więc tegoroczna majówka będzie droższa od tej w poprzednim roku? Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wzrosły koszty, odwiedziliśmy beskidzkie miejscowości turystyczne. Z kolei eksperci z aplikacji PanParagon porównali ceny paliw, kiełbasy śląskiej i ketchupu w 2021 i 2022 roku.

Tegoroczna majówka powinna być wyjątkowa, bo po dwóch latach obostrzeń związanych w pandemią koronawirusa, wreszcie będzie można normalnie wyjechać gdzieś z najbliższymi, rozpalić grilla, trochę odsapnąć. Właściciele bazy gastronomicznej w beskidzkich miejscowościach turystycznych takich jak Szczyrk, Wisła czy Ustroń także liczą, że wreszcie będą mogli normalnie funkcjonować. Nie ukrywają jednak, że tegoroczna majówka będzie droższa - wszystko przez rosnącą inflację, wzrost ceny prądu i gazu.

Zobacz CENY w Wiśle, Szczyrku i Ustroniu:

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,3 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2,0 proc. – podał dzisiaj, 29 kwietnia, GUS, a wysoka inflacja przekłada się na ceny, również w beskidzkich lokalach gastronomicznych.

Obawy beskidzkich restauratorów

- Niestety, wszystko drożeje. Szczególnie ceny mięsa poszły w górę, ale w nasze ceny musimy wkalkulować także ceny prądu, gazu, utrzymania pracowników, bo też odczuwają wzrost choćby ceny paliwa, a muszą dojeżdżać do pracy - mówił Urszula Juroszek, współwłaścicielka Zbójnickiego Kącika w Wiśle. Dodaje, że w lutym kilogram kurczaka kosztował 16 zł, a teraz 22,5 zł, więc nic dziwnego, że cena zestawu obiadowego - kurczak, ziemniaki i bukiet surówek wzrosła do 39 zł (bez zupy). - Działamy w centrum Wisły, przy głównym deptaku, na klientów nie narzekamy, ale boimy się, że ktoś przyjdzie tylko na zupę, ktoś tylko na drugie danie, a napój wyciągnie z plecaka - podkreśla pani Urszula.

W wiślańskim lokalu Fajno Chatka za zestaw o nazwie "Kotlet bacy nadziewany bryndzą i boczkiem wędzonym plus opiekane ziemniaki i kapusta zasmażana" trzeba zapłacić 34 zł. W Starej Karczmie, działającej w centrum Wisły, zestaw: rolada wołowa plus kluski i czerwona kapusta kosztuje 39 zł.

Właściciele lokali gastronomicznych w Beskidach mówią, że ceny w ostatnim czasie wzrosły o 30-40 procent. Na razie jeszcze klienci są, ale obawiają się tego, co będzie jesienią i zimą.

Paliwo podnosi koszty wypoczynku

Pierwsze dni maja nieodłącznie kojarzą się z wyjazdami oraz grillowaniem, więc eksperci z aplikacji PanParagon porównali ceny paliw, kiełbasy śląskiej i ketchupu w 2021 i 2022 roku. W ich raporcie zostały ujęte czynniki, które mają realny wpływ na cenę majówki: koszt paliwa, mięsa oraz ketchupu. Spośród szerokiej kategorii mięsa została wyodrębniona najpopularniejsza na grilla kiełbasa śląska.

O ile zatem podrożały ujęte w badaniu produkty? Na początek warto przyjrzeć się cenom paliw, o których jest w tym roku głośno. Nic w tym dziwnego: wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, w Polsce wybuchła paliwowa panika. Ceny dynamicznie poszybowały w górę. Choć dziś sytuacja wydaje się być ustabilizowana, to jednak ceny pozostały na wysokim poziomie. A jak kształtują się ceny paliw w porównaniu do zeszłego roku? Jest drożej nawet o 1,86 zł na litrze.

– W porównaniu do zeszłego roku ceny poszczególnych paliw poszły mocno w górę. Największy wzrost zauważalny jest w przypadku oleju napędowego. Otóż właściciele samochodów z silnikiem Diesla zapłacą o 1,86 zł więcej na jednym litrze niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Kierowcy muszą liczyć się z większymi kosztami o 1,13 zł na jednym litrze benzyny 95. Osoby posiadające samochody napędzane na gaz zapłacą o 1,08 zł więcej za 1 litr – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.

Przy tegorocznych cenach (7,11 zł/1 litr) wybierając się na wycieczkę do miejsca położonego dalej o 300 km, przy założeniu, że samochód napędzany silnikiem Diesla spala średnio 7 l na 100 km zapłacimy w tym roku o 37 zł więcej niż w roku poprzednim. Licząc wyjazd z trasą powrotną sam przejazd wychodzi drożej o 74 zł w porównaniu do 2021 roku. Dla aut, w których spalanie jest większe, koszty automatycznie idą w górę.

Kiełbasa i ketchup także w górę!

A o ile podrożało jedzenie? Aby odpowiedzieć na to pytanie i trafić w trendy majówkowe, w analizie ekspertów z aplikacji PanParagon uwzględniona została cena kiełbasy śląskiej. Okazuje się, że w zeszłym roku średnia cena za kilogram kiełbasy śląskiej wynosiła 18.39 zł. W tym roku średnia cena na paragonie za ten sam produkt o takiej samej wadze wynosi już 21,51 zł. Różnica wynosi zatem aż 3,12 zł.

Zobacz CENY w restauracjach, w Wiśle, Szczyrku i Ustroniu:

Sprawdź te ceny >>>

Weekend w Szczyrku, Wiśle czy Ustroniu... tylko dla bogatych...

Wzrosła także cena ketchupu. Jednak różnica cenowa nie jest aż tak imponująca jak w przypadku paliwa czy kiełbasy śląskiej. W kwietniu 2021 średnia cena za jeden ketchup wynosiła 4,29 zł natomiast w kwietniu 2022 koszt za tego typu produkt wzrósł o 40 groszy.

– Choć na wyjazd majowy składają się również inne czynniki to jednak we wszystkich przytoczonych przykładach cena poszła w górę. Potwierdzają to nie tylko subiektywne odczucia konsumentów, a także twarde dane pochodzące z paragonów naszych użytkowników. W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący, czego przykładem jest chociażby gaz: tutaj koszty podróży zwiększyły się aż o 42 proc. na przestrzeni zaledwie jednego roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto