Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkimi krokami zbliża się Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wielkie święto folklory będzie w tym roku wyjątkowe

Jacek Drost
Jacek Drost
Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeprowadzany jest, zawsze w Żywcu, Festiwal Folkloru Górali Polskich. Ten prestiżowy konkurs folklorystyczny będzie tym razem wyjątkowy, chociażby ze względu na rekordową pulę nagród. Rozpocznie się już 24 lipca.
Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeprowadzany jest, zawsze w Żywcu, Festiwal Folkloru Górali Polskich. Ten prestiżowy konkurs folklorystyczny będzie tym razem wyjątkowy, chociażby ze względu na rekordową pulę nagród. Rozpocznie się już 24 lipca. FOT. Jacek Drost
Po zeszłorocznej internetowej odsłonie Tydzień Kultury Beskidzkiej wraca na estrady. Najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel – na żywo, przed publicznością, w amfiteatrach i na placach miast, a także na górskich szlakach, z zachowaniem obowiązujących obostrzeń. W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Istebnej i czeskim Jabłonkowie.

W tym roku TKB rozpoczyna się nieco wcześniej niż zwykle, bo w sobotę 24 lipca, i potrwa dziewięć dni, do niedzieli 1 sierpnia. Po roku ograniczeń przestrzenie miejscowości festiwalowych ponownie będą tętnić życiem, muzyką i śpiewem. Wszystkie estrady planują wiele atrakcji. W programie, oprócz widowisk zespołów folklorystycznych, pojawią się koncerty kapel, jarmarki, warsztaty, wystawy, pokaz strojów ludowych, koncerty folkowe i inne...

Warto podkreślić, że podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeprowadzany jest, zawsze w Żywcu, Festiwal Folkloru Górali Polskich. Ten prestiżowy konkurs folklorystyczny będzie tym razem wyjątkowy, chociażby ze względu na rekordową pulę nagród. Rozpocznie się już 24 lipca.

FFGP odbędzie się jak zwykle w dwóch miejscach. W amfiteatrze Pod Grojcem przed jurorami swoje programy zaprezentuje 27 zespołów. Widzowie zobaczą widowiska ukazujące dawne obrzędy i tradycje, takie jak zabawy ostatkowe kobiet w karczmie, stawianie mojki, Zielone Świątki czy wesela. W kategoriach kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami organizatorzy odnotowali natomiast imponującą liczbę zgłoszeń (około 170). Prezentacje te będzie można oglądać z kolei na żywieckim Rynku.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sztuki łączna pula nagród pula nagród FFGP wynosi aż 100 tysięcy złotych. Laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych Żywieckich Serc poznamy podczas emocjonującego koncertu, który rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 18.00 w amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu.

A to nie koniec atrakcji, bo na zakończenie tego dnia planowane jest jeszcze jedno wydarzenie. Kapele Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego połączą swoje siły w projekcie pt. „Muzyka gór”. Wraz z młodymi muzykami z kapeli 9Siył wystąpi wieloletni juror Festiwalu Folkloru Górali Polskich – Stanisław Michałczak.

- Artyści starszego i młodszego pokolenia – od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich
przodków – poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry na dudach żywieckich, gajdach beskidzkich, podhalańskiej kozie, a także instrumentach pasterskich, złóbcokach, skrzypcach i basach ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach - zapowiada Przemysław Ficek, muzyk ze Składu Niearchaicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto