Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilamowianie nie gęsi i o swój język dbają. A Dzień Języka Ojczystego obchodzą po swojemu

KLM
Z okazji Dnia Języka Ojczystego w piątek i sobotę (23-24 lutego) w Wilamowicach k. Bielska-Białej odbędą się liczne otwarte wydarzenia kulturalne. Wezmą w nich udział m.in. badacze języków zagrożonych wymarciem.

Wilamowianie mają swój język. To język wilamowski (wymysiöeryś), który fascynuje badaczy z całego świata starających się chronić przed wymarciem to unikatowe dziedzictwo. Dzień Języka Ojczystego jest okazją do kolejnego spotkania naukowego aktywistów z Wilamowianami, analizy wyników dotychczasowych działań rewitalizacyj-nych i do świętowania.

W obchodach pod hasłem „Müterśpröhtag” wezmą udział przedstawiciele m.in. Łemków, Górali Żywieckich i Podhalańskich, Ślązaków, Kaszubów, Hucułów czy potomków Azteków posługujących się językiem nahuatl.
Program obchodów wypełniają bezpłatne wydarzenia kulturalno-językowe. Wśród nich m.in. pokaz filmu dokumentalnego o Wilamowicach i języku mieszkańców tego miasteczka „Bo dos ej maj śproh”, koncerty, premiera spektaklu „Ymertihła” wilamowskiej grupy teatralnej „Ufa fisa” czy recitale poezji.

W piątek 23 lutego, w Gminnym Ośrodku Kultury od 15.00 będą wykłady i dyskusje m.in. z udziałem prof. Zbigniewa Kadłubka. A o ok 19.50 wystąpi zespół Chwila Nieuwagi.

W sobotę warsztaty i zajęcia w GOK zaplanowano przed południe. Po południu, od 17.00 wato zajrzeć do strażnicy w Wilamowicach, gdzie zaplanowano m.in. występ Zespołu z Hopgarten, Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Wilamowice, koncert rodziny Majerskich i wykład Tymoteusza Króla.

PROGRAM WYDARZENIA

Dzięki zaangażowaniu lokalnych aktywistów i naukowców język wilamowski wciąż żyje, włada nim coraz więcej osób z najmłodszych pokoleń. Wilamowskiego można uczyć się w Wilamowicach, ale też w Warszawie - na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. A już wkrótce wymysiöeryś ma szansę zyskać status języka regionalnego - jeśli Sejm podczas marcowej debaty nad zmianą ustawy regulującą te kwestie przychyli się do postulatów społeczności i naukowców. List w tej sprawie podpisało ponad 270 badaczy.

Organizatorami wydarzeń są naukowcy z Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wilamowianie oraz Urzędem Gminy Wilamowice. Obchody realizowane są w ramach długofalowego projektu „Humanistyka Zaangażowana”, którego celem jest wsparcie i rewitalizacja języków zagrożonych wymarciem, w tym języka wilamowskiego. Kluczowe dla tych działań okazało się pozyskanie prestiżowego europejskiego grantu z programu Twinning Horyzontu 2020. Grant został przyznany międzynarodowemu konsorcjum naukowemu pod kierunkiem Wydziału „Artes Liberales” UW. Koordynatorką projektu jest dr hab. Justyna Olko, która od lat zajmuje się badaniem i rewitalizacją ginących języków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto