Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzenie Judosza w Skoczowie: niezwykła tradycja w Wielki Piątek i Wielką Sobotę (ZDJĘCIA)

AJD
Wodzenie Judosza w Skoczowie
Wodzenie Judosza w Skoczowie Andrzej Drobik
Kle, kle, kle - takie odgłosy można usłyszeć podczas tradycyjnego Wodzenia Judosza ulicami Skoczowa. Ta tradycja, która zachowała się już tylko w tym mieście, celebrowana jest od wielu lat w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Piątkowe wodzenie już za nami, ciągle można zobaczyć jeszcze to sobotnie.

Dzisiaj nawet historycy nie są zgodni, skąd tradycja wodzenia Judosza wzięła się w Skoczowie. Być może przywiózł ją tutaj w XIX wieku morawski kupiec, ale źródła nie są co do tego zgodne. Tak czy inaczej, co roku, w każdy Wielki Piątek i Wielką Sobotę tłumy mieszkańców Skoczowa wychodzą w samo południe na skoczowskie uliczki, żeby "wodzić Judosza", czyli słomianą kukłę, która symbolizuje zło. W Wielką Sobotę kukła zostanie ceremonialnie spalona, a zło symbolicznie wypędzone z miasta.

- Jestem trzeci raz na Wodzeniu Judosza, to naprawdę niezwykła tradycja, w której biorę udział, odkąd sprowadziłem się do Skoczowa - mówi Krzysztof Kowalski, który na piątkowe Wodzenie przyszedł wraz z dwiema córkami.
Właśnie dzieci mają w widowisku szczególną rolę - to one idą za Judoszem i przy pomocy drewnianych klekotek oprowadzają go po mieście.

Wodzenie Judosza odbywa się nieprzerwanie od wielu lat, a Skoczów jest dzisiaj jedynym miastem w Polsce, w którym można spotkać taką tradycję.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto