MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda czeka na propozycję rozwiązania konfliktu pod Skrzycznem

TOMASZ WOLFF
Spór wokół tras narciarskich w Szczyrku trwa od lat, niezależnie od pór roku. Stanisław Richter (z lewej), Lechosław Jarzębski i inne osoby zamieszane w sprawę twierdzą, że zależy im na rozwiązaniu konfliktu. Czy dogadają się? Czas pokaże.  JACEK ROJKOWSKI
Spór wokół tras narciarskich w Szczyrku trwa od lat, niezależnie od pór roku. Stanisław Richter (z lewej), Lechosław Jarzębski i inne osoby zamieszane w sprawę twierdzą, że zależy im na rozwiązaniu konfliktu. Czy dogadają się? Czas pokaże. JACEK ROJKOWSKI
Do końca lipca wojewoda śląski Lechosław Jarzębski czeka na propozycje rozwiązania konfliktu wokół Górniczego Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku. Podczas poniedziałkowego spotkania z władzami miasta, przedstawicielami ...

Do końca lipca wojewoda śląski Lechosław Jarzębski czeka na propozycje rozwiązania konfliktu wokół Górniczego Ośrodka Narciarskiego w Szczyrku. Podczas poniedziałkowego spotkania z władzami miasta, przedstawicielami Centralnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Gliwickiej Agencji Turystycznej, do której należy GON oraz członkami stowarzyszenia Młodzi dla Szczyrku zadeklarował, że poprze każde rozwiązanie pod warunkiem, że będzie zgodne z prawem. Konflikt, który rozpoczął się dawno temu i końca jego nie widać, sprawia, że z każdą zimą pod Skrzyczne przyjeżdża coraz mniej narciarzy.

Podczas spotkania Czesław Marek, burmistrz Szczyrku, powiedział, że miasto ponosi ogromne straty z powodu blokowania niektórych tras narciarskich. Przytoczył dane bielskiego PKS-u, z których wynika, że w ostatnim sezonie przewoźnik zanotował spadek pasażerów o połowę. Chociaż część osób przesiadła się do samochodów, to zdecydowana większość wybrała nowe, wolne od zagrodzonych tras miejsca do szusowania na nartach.

- Wojewoda jest zapalonym narciarzem. Bardzo ubolewa, że minionej zimy nie mógł swobodnie pojeździć w mieście, gdzie ma swój domek. Jeżeli władze Szczyrku chcą mieć sojusznika, to powinny do końca lipca przedstawić projekty. Jak sami nie będą chcieli sobie pomóc, to nikt im nie pomoże - uważa Krzysztof Mejer, rzecznik wojewody śląskiego.

Na poniedziałkowym spotkaniu padły pierwsze propozycje. Burmistrz Marek wspomniał o wydzieleniu Górniczego Ośrodka Narciarskiego i przekazaniu go gminie lub wydzierżawienie COS. Chociaż propozycja przekazania ośrodka miastu, a następnie COS spodobała się Jarzębskiemu, Włodzimierz Koczot, prezes Gliwickiej Agencji Turystycznej stwierdził, że spółka nie chce oddawać ani dzierżawić ośrodka. - Nie leży to w naszym interesie - powiedział Koczot.

GAT zaproponowała z kolei, żeby wszystkie strony konfliktu utworzyły spółkę, która wybuduje nowy wyciąg. Pomysłem nikt nie był zainteresowany. Pat w Szczyrku trwa więc nadal.
- Jeśli dobrze przyjrzymy się działalności GAT-u w Szczyrku, to znajdziemy wiele ciekawych rzeczy. Na przykład czarna trasa na Bieńkuli, która stanowi zagrożenie dla mieszkających w pobliżu ludzi. Na początku mieliśmy zatargi z wojewodą, ale przekształciły się we współpracę. Liczymy, że jego włączenie się do sprawy przyniesie efekty - mówi Marek Dunat z Młodych dla Szczyrku.

- Musimy się spieszyć, bo do zimy zostało niewiele czasu. Jak nie będzie GAT-u, nie będzie węzła gordyjskiego. Miasto zawiąże spółkę z właścicielami gruntów. GAT ma możliwość funkcjonowania w Szczyrku, jeżeli zostanie założona spółka z jego mniejszościowym udziałem. A że GAT na taką spółkę nie chce iść, to wyciągi stoją. Spółka powinna się wycofać ze Szczyrku. Nie pozwolimy tej zimy na uruchomienie wyciągów i tras, które są położone na naszych gruntach - powiedział z kolei Stanisław Richter, prezes Stowagu, który grodzi część tras w Szczyrku, położonych na jego gruntach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto