Debata poświęcona reaktywacji województwa bielskiego, jej potrzebie, szansach i zasadności miała miejsce w minioną sobotę 14 marca w Hotelu Qubus. Z powodu zagrożenia epidemicznego spotkanie było transmitowane on-line.
Dr Łukasz Zaborowski zwrócił uwagę, że obecny układ województw jest niespójny wewnętrznie - nie powstał jako całościowa koncepcja, lecz w wyniku politycznych targów. - Niektórym udało się „wyrwać” dodatkowe województwo, innych pominięto. Takie nierówne traktowanie podobnych ośrodków bądź regionów jest nie do przyjęcia - podkreślał.
Dlatego, jego zdaniem, konieczna jest korekta podziału na województwa, a także korekta granic województw, by obszary funkcjonalne dużych miast nie były przecięte granicami. - Obecna sytuacja, kiedy leżące w pobliżu Bielska-Białej Andrychów i Kęty są odcięte granicą, utrudnia choćby organizację transportu publicznego - dowodził.
Ekspert ocenił też, że słuszny jest pojawiający się od kilku lat postulat, by nazwa województwa śląskiego została zmieniona na „śląsko-małopolskie”.
- W sytuacji podobnej do Bielska-Białej jest kilka dużych miast - Częstochowa, Kalisz, Koszalin, Radom, Tarnów. Mamy prawo domagać się, by te ośrodki nie były traktowane gorzej niż Kielce, Opole czy Zielona Góra. Racjonalna korekta podziału terytorialnego to nie kwestia partykularnych interesów, będzie korzystna dla równowagi rozwoju Rzeczpospolitej - zaznaczył.
Prof. Krystian Heffner wskazał argumenty przemawiające za reaktywacją województwa bielskiego. Według niego Bielsko-Biała i jego aglomeracja ma wystarczający potencjał demograficzny, gospodarczy, społeczno-kulturowy do przyjęcia i sprawowania funkcji administracyjnej na poziomie regionalnym. Zauważył jednak, że ewentualne zmiany w układzie regionalnych jednostek admi-nistracyjno-terytorialnych będą bardzo trudne do przeprowadzenia - ze względów politycznych, oporu społecznego, kosztów, braków infrastrukturalnych, konieczności uwzględnienia wymagań UE itd.
Województwo bielskie - reaktywacja? Popierasz?
- 85.83%
- 14.17%
GŁOSOWANIE TRWAŁO DO 15 KWIETNIA DO GODZ. 12.00
ODDANO W NIM 642 GŁOSY
- Większą perspektywę ma ewolucja aktualnego systemu oparta na niewielkich, stopniowych zmianach, umożliwiająca osiąganie bezpośrednich i zauważalnych korzyści przez lokalne i ponadlokalne struktury. Ich efektem w dłuższej perspektywie mogą być bardziej radykalne zmiany na poziomie regionalnym - dodał.
Janusz Buzek, bielski radny i jeden z organizatorów debaty zaznaczył, że wychodząc poza ramy narzucane granicami województw, aglomeracja bielska, na którą składają się zachodnie gminy województwa małopolskiego, jest największą w kraju aglomeracją niewojewódzką. Bielsko-Biała stanowi stolicę dla obszaru funkcjonalnego liczącego ponad 850 tys. osób. W tej konkurencji zostawia w tyle np. Bydgoszcz, Częstochowę, Kielce, Olsztyn, Opole i Radom.
- Nasze miasto pod względem poziomu i dynamiki rozwoju gospodarczego zdecydowanie wyróżnia się in plus na tle podobnej wielkości ośrodków. Mamy jedno z najniższych wskaźników bezrobocia w kra-ju. Znajduje się u nas aż 44 firm zatrudniających powyżej 250 osób. W Radomiu takich przedsiębiorstw jest 23, w Częstochowie - 36, w wojewódzkich Kielcach - 45, z kolei w peryferyjnych miastach wojewódzkich Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze - odpowiednio 20 i 23. Wiedziemy prym wśród miast niewojewódzkich i kilku wojewódzkich, jeśli chodzi o wartość środków trwałych przedsiębiorstw - wyliczał. - Jeśli mamy ambicje i planujemy rozwój miasta w perspektywie 10, 20 i 50 lat powinniśmy porównywać się z miastami wojewódzkimi i to tymi większymi.
Podkreślił, że celem debaty jest zbieranie merytorycznych argumentów i pozyskiwanie sojuszników, aby gdy nadejdzie dogodny moment zagrać o stawkę maksimum albo minimum. Tym momentem może być dowolna reforma podziału administracyjnego.

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?