Nasza Loteria

Województwo bielskie - reaktywacja? Eksperci maja głos? Zagłosuj w sondzie

KLM
Wikipedia
Woj. bielskie funkcjonowało w latach 1975-1998. Stolica województwa mieściła się w Bielsku-Białej. Czy jego reaktywacja byłaby możliwa? Debata z udziałem ekspertów poświęcona temu zagadnieniu miała miejsce w Hotelu Qubus w Bielsku-Białej.

Debata poświęcona reaktywacji województwa bielskiego, jej potrzebie, szansach i zasadności miała miejsce w minioną sobotę 14 marca w Hotelu Qubus. Z powodu zagrożenia epidemicznego spotkanie było transmitowane on-line.

Dr Łukasz Zaborowski zwrócił uwagę, że obecny układ województw jest niespójny wewnętrznie - nie powstał jako całościowa koncepcja, lecz w wyniku politycznych targów. - Niektórym udało się „wyrwać” dodatkowe województwo, innych pominięto. Takie nierówne traktowanie podobnych ośrodków bądź regionów jest nie do przyjęcia - podkreślał.

Dlatego, jego zdaniem, konieczna jest korekta podziału na województwa, a także korekta granic województw, by obszary funkcjonalne dużych miast nie były przecięte granicami. - Obecna sytuacja, kiedy leżące w pobliżu Bielska-Białej Andrychów i Kęty są odcięte granicą, utrudnia choćby organizację transportu publicznego - dowodził.

Ekspert ocenił też, że słuszny jest pojawiający się od kilku lat postulat, by nazwa województwa śląskiego została zmieniona na „śląsko-małopolskie”.

- W sytuacji podobnej do Bielska-Białej jest kilka dużych miast - Częstochowa, Kalisz, Koszalin, Radom, Tarnów. Mamy prawo domagać się, by te ośrodki nie były traktowane gorzej niż Kielce, Opole czy Zielona Góra. Racjonalna korekta podziału terytorialnego to nie kwestia partykularnych interesów, będzie korzystna dla równowagi rozwoju Rzeczpospolitej - zaznaczył.

Prof. Krystian Heffner wskazał argumenty przemawiające za reaktywacją województwa bielskiego. Według niego Bielsko-Biała i jego aglomeracja ma wystarczający potencjał demograficzny, gospodarczy, społeczno-kulturowy do przyjęcia i sprawowania funkcji administracyjnej na poziomie regionalnym. Zauważył jednak, że ewentualne zmiany w układzie regionalnych jednostek admi-nistracyjno-terytorialnych będą bardzo trudne do przeprowadzenia - ze względów politycznych, oporu społecznego, kosztów, braków infrastrukturalnych, konieczności uwzględnienia wymagań UE itd.

Województwo bielskie - reaktywacja? Popierasz?

  1. 85.83%
  2. 14.17%

GŁOSOWANIE TRWAŁO DO 15 KWIETNIA DO GODZ. 12.00
ODDANO W NIM 642 GŁOSY

- Większą perspektywę ma ewolucja aktualnego systemu oparta na niewielkich, stopniowych zmianach, umożliwiająca osiąganie bezpośrednich i zauważalnych korzyści przez lokalne i ponadlokalne struktury. Ich efektem w dłuższej perspektywie mogą być bardziej radykalne zmiany na poziomie regionalnym - dodał.

Janusz Buzek, bielski radny i jeden z organizatorów debaty zaznaczył, że wychodząc poza ramy narzucane granicami województw, aglomeracja bielska, na którą składają się zachodnie gminy województwa małopolskiego, jest największą w kraju aglomeracją niewojewódzką. Bielsko-Biała stanowi stolicę dla obszaru funkcjonalnego liczącego ponad 850 tys. osób. W tej konkurencji zostawia w tyle np. Bydgoszcz, Częstochowę, Kielce, Olsztyn, Opole i Radom.

- Nasze miasto pod względem poziomu i dynamiki rozwoju gospodarczego zdecydowanie wyróżnia się in plus na tle podobnej wielkości ośrodków. Mamy jedno z najniższych wskaźników bezrobocia w kra-ju. Znajduje się u nas aż 44 firm zatrudniających powyżej 250 osób. W Radomiu takich przedsiębiorstw jest 23, w Częstochowie - 36, w wojewódzkich Kielcach - 45, z kolei w peryferyjnych miastach wojewódzkich Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze - odpowiednio 20 i 23. Wiedziemy prym wśród miast niewojewódzkich i kilku wojewódzkich, jeśli chodzi o wartość środków trwałych przedsiębiorstw - wyliczał. - Jeśli mamy ambicje i planujemy rozwój miasta w perspektywie 10, 20 i 50 lat powinniśmy porównywać się z miastami wojewódzkimi i to tymi większymi.

Podkreślił, że celem debaty jest zbieranie merytorycznych argumentów i pozyskiwanie sojuszników, aby gdy nadejdzie dogodny moment zagrać o stawkę maksimum albo minimum. Tym momentem może być dowolna reforma podziału administracyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tubykec

Jestem za ale to nie czas na takie dyskusje.

G
Gość

https://youtu.be/0_w2_wx6b2c

Znaleziony w internecie materiał, osobiście uważam że samodzielność regionu pomogłaby w szybszym rozwoju Bielska i okolic.

K
Księstwo Oświęcimsko

Biała nigdy nie była na Śląsku? Może nie, bo późno powstała jako miasto, ale Lipnik w Ziemi Oświęcimskiej w średniowieczu należał do śląskiego księstwa, był zasiedlony przez takich samych kolonistów co w księstwie cieszyński, tak samo obowiązywał tu czeski język urzędowy itd. co sprawiło, że region miał swoją specyfikę różną od reszty Małopolski i można powiedzieć, że jest regionem przejściowym między Śląskiem a Małopolską.

G
Gość

Jak najbardziej - nie jestem ślązakiem

G
Gość

Slask cieszynski to slask wy bielszczanie. Mozecie zrobic wojewodztwo z kozami i kalwaria zaborowski moze byc wojewoda

S
Skoczów

Bielszczanie walcie sie

i
ip

O tradycjach kulturowych, porządku administracyjnym mogą dyskutować ludzie, którym historia tego regionu kojarzy się przede wszystkim z Księstwem Cieszyńskim z -choćby - od XIII wieku a nie z historią II RP po 1918 roku. Grody, zamki, miejscowości były lokowane przez Książąt Cieszyńskich i ich spadkobierców Książąt Oświęcimskich, Zatorskich,itd. . Wieki przynależności do Cesarstwa Austro-Węgierskiego były również obdażone szacunkiem i rozwojem tego regionu. Podział granicą na Białce zmienił rejonizację administracyjną. Kulturowo było to PODBESKIDZIE.

t
ttwo

Rządy poprzedniego wieloletniego Prezydenta Miasta, które sprowadziły B-B do poziomu prowincjonalnej dziury, udowodniły że tu nie ma wystarczającego potencjału by sprawnie rządzić województwem.

C
Cieszyniak
22 marca, 14:30, Cieszyniak:

Jestem , nawet mając w pamieci traktowanie pacjentów z Cieszyna, przez bielskich lekarzy, tuż po likwidacji woj. bielsko-bialskiego.

*jestem za

G
Gość

Bardzo dobry pomysł i jako mieszkaniec gminy Andrychów mam bardzo dobre wspomnienia z bardzo dobrej wspolpracy z bylym woj.bielskim

C
Cieszyniak

Jestem , nawet mając w pamieci traktowanie pacjentów z Cieszyna, przez bielskich lekarzy, tuż po likwidacji woj. bielsko-bialskiego.

I
Iti
22 marca, 13:53, Edward:

Co my mamy wspólnego ze Śląskiem

Nic niech ślązaki się do Niemiec

Dokladnie. Bielsko to nie Śląsk o nigdy nie będzie!!!

E
Edward

Co my mamy wspólnego ze Śląskiem

Nic niech ślązaki się do Niemiec

S
Stefan
22 marca, 08:49, Kierpce:

Jednym słowo komuno wróć, Bielsko zawsze było śląskim miastem , slask cieszyński mamy nawet w godle miasta orła śląskiego więc o co chodzi pewnie o kasę będzie więcej urzedasow tyle się zmieni

Dajcie spokój że Śląskiem cieszyńskim to połączcie z Małopolska

G
Gość
22 marca, 8:49, Kierpce:

Jednym słowo komuno wróć, Bielsko zawsze było śląskim miastem , slask cieszyński mamy nawet w godle miasta orła śląskiego więc o co chodzi pewnie o kasę będzie więcej urzedasow tyle się zmieni

Niestety, Biała nigdy nie była Śląskiem, nawet nazwa z przed reformy komunistycznej miała nazwę Biała Krakowska, to komuniści włączyli cześć Małopolski do Śląska administracyjnie nie kulturowo.

Ale czy to ważne, nie....

Podziały tworzą ludzie, ja jestem ziemianinem.

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto