18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współczesne wsie nie są już tym czym były w „Chłopach” czy „Weselu”

JAK
Polska wieś zmienia się z roku na rok
Polska wieś zmienia się z roku na rok ARC
W Górkach Wielkich i Brennej możemy korzystać z samorządowego hot spotu, którego nie sposób szukać w Bielsku-Białej, Cieszynie czy Żywcu. Członkowie kaniowskiej drużyny kajak-polo jeżdżą na zawody po całym świecie, a strażacy z Porąbki szkolą się wspólnie ze Słowakami. Wieś z roku na rok rozwija się coraz prężniej, na próżno szukać rolników zaprzęgających w polu konie, coraz trudniej odróżnić także tamtejszą infrastrukturę od tej miejskiej.

Gminy wiejskie nie tylko wiedzą jak pozyskiwać środki na rozwój, ale mają także ciekawe pomysły jak te inwestycje wykorzystać. Najczęściej pieniądze przeznaczane są na modernizację szkół, dróg, budowę świetlic, placów zabaw i boisk, a czasem nawet na budowę centrów, które oferują 3 w 1 – sport, kulturę i rekreację. Tych inwestycji mogłoby pozazdrościć gminom wiejskim niejedno miasto. Modernizowane szkoły jak w przypadku Pierśćca wyposażane są w nowoczesny sprzęt sportowy i komputerowy. Gminy pozyskują środki nie tylko z Unii Europejskiej.

- W ostatnim czasie obserwujemy dużą aktywność gmin wiejskich w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na finansowanie ciekawych i odważnych projektów – mówi Mirosław Szemla zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz dofinansowuje część gminnych inwestycji. – Dzięki tym inwestycjom zmniejszają się różnice pomiędzy wsią, a miastem – dodaje Szemla.

CZYTAJ CZĘŚĆ II

Na wsiach realizuje się także nietypowe pomysły – w Pierśćcu zbudowano specjalny bulodrom – plac do gry w bule. Dębowiec wreszcie może mówić o sobie „małe uzdrowisko”, ponieważ od lipca posiada pierwszą w regionie Śląska Cieszyńskiego tężnią solankową, którą stworzono w miejscu dawnego przystanku autobusowego. Gmina wykorzystała tym samym swoje naturalne bogactwa. Tężnia jest tylko jednym z elementów zagospodarowania centrum Dębowca. Gminie udało się uzyskać 80 - procentowe dofinansowanie zewnętrzne na realizację inwestycji. W Wilkowicach wybudowano 3,5 km tras do narciarstwa biegowego, które posiadają znak jakości Polskiego Związku Narciarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W Jasienicy postawiono na zdrowy tryb życia – stworzono trasy rowerowe o łącznej długości 147 km, dla porównania w Bielsku-Białej jest ich 145 km. Nowoczesnymi ścieżkami rowerowymi mogą poszczycić się także Buczkowice. Gmina Brenna i Górki Wielkie jako jedyne w regionie posiadają samorządowe punkty hot spot, które pozwalają na darmowe korzystanie z Internetu, takich punktów nie posiada ani Cieszyn, ani Żywiec, ani Bielsko-Biała.

Działania wsi wychodzą także poza granice kraju. Dzięki projektowi unijnemu „Współpraca Strażaków bez granic” strażacy z Porąbki mogli szkolić się wraz ze służbami słowackimi w zakresie ochrony przeciwpowodziowej. Ćwiczyli m.in. ratowanie tonących, ewakuację z miejsc zagrożonych oraz zabezpieczanie domów i instytucji. UKS „Set” z Kaniowa grający w kajak-polo jeździ po całym świecie zdobywając mistrzostwa w swojej dyscyplinie.

O prężnym rozwoju wsi świadczy stale wzrastająca liczba inwestycji. Już teraz gminy tworzą plany na kilka kolejny lat. Powstawać będą nowoczesne przedszkola, place zabaw, modernizacji ulegną także Ochotnicze Straże Pożarne. Obszary wiejskie stają się coraz popularniejsze również dla mieszkańców miast. Według Powszechnego Spisu Ludności coraz więcej ludzi przeprowadza się na obszary wiejskie - od 2002 roku już ponad 600 tysięcy osób z całej Polski.

- Współczesne wsie nie są już tym czym były w „Chłopach” czy „Weselu”. Inwestuje się w drogi i oświetlenie. Szkoły i przedszkola często dysponują nowoczesnym sprzętem, boiska dorównują tym stadionowym, otwierają się lokalne biznesy. Jednym słowem wszystko jest pod ręką, jak w mieście – tłumaczy Mirosław Szemla. Jest jednak o wiele ciszej i spokojniej. Ludzie się znają i często sami aktywnie działają na rzecz swojej gminy. Jest to ciekawa alternatywa dla mieszkańców miast, którzy przyjeżdżając z aglomeracji cenią spokój i życzliwość mniejszych społeczności. Coraz popularniejszy staje się trend „mieszkam na wsi – pracuję w mieście”.

Miasta powiatu bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego również się rozwijają. Jednak inwestycje miejskie są dla nas czymś naturalnym, do czego się przyzwyczailiśmy. Te realizowane w gminach wiejskich w widoczny sposób zmieniają obraz polskiej wsi.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto