18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach: Bielsko-Biała [FOTO]

Jolanta Pierończyk
Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach: Bielsko-Biała.
Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach: Bielsko-Biała. Jolanta Pierończyk
Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach mają na celu przybliżyć dziedzictwo kulturowe bliższych i dalszych okolic. W tym roku było już zwiedzanie Cielmic, Trójwsi (Jaworzynka, Istebna, Koniaków) i Jabłonkowa oraz Bielska-Białej.

W ciągu kilku godzin przebyli dziewięć wieków historii Bielska-Białej, od średniowiecznego grodziska po połączenie Bielska i Białej, miasta mającego w swojej przeszłości przynależność do Czech i monarchii austro-węgierskiej z miastem będącym zawsze miastem polskim.

Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach: Bielsko-Biała

Taki był cel kolejnej wycieczki zorganizowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach. Podróż w czasie i przestrzeni uczestnicy wycieczki odbyli pod kierunkiem dr. Bogusława Chorążego z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Przewodnik zaczął od łączki, gdzie w XII wieku była pierwsza osada, która istniała do ok. 1400 roku. – Nie wiemy dokładnie, co się mogło wydarzyć. Prawdopodobne, że strawił ją pożar. Kolejna osada, podobnej wielkości i kształtu powstała już bliżej rzeki i ważnych naówczas traktów – mówił przewodnik.

Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach: kościół św. Stanisława - polityczna sprawa

Ciekawostką i zagadką historyczną z dalekiej przeszłości Bielska jest gotycki kościół św. Stanisława. Jego patron wskazuje na silne związki z Polską. Bo jak inaczej tłumaczyć wybór na patrona polskiego świętego na ziemiach należących do Czech? Ciekawostką jest też inwestowanie w jego bogatą polichromię w czasie, gdy Bielsko miało kościół św. Mikołaja, a kościół św. Stanisława był już tylko kościółkiem filialnym. Przewodnik tłumaczył to układami politycznymi, na których najstarszy zabytek Bielska mocno zyskał.

Wycieczki z Muzeum Miejskim w Tychach: Bielsko-Biała miasto kontrastów

Do Bielska, które wszyscy znają z pięknych kamienic wzorowanych na wiedeńskich i sklepów, przewodnik powiódł tyską wycieczkę przez zapomniane „górne dzielnice”, które do XIX wieku były zamieszkane przez tkaczy i sukienników. Potem, kiedy przemysł przeniósł się na „dolne dzielnice”, ta część miasta popadła w zapomnienie i dopiero teraz zaczyna się tam coś robić, ale kontrast pomiędzy częścią, o której mówiono, że jest małym Wiedniem, ogromny. Górne i dolne dzielnice przedmieście to jak dwa różne światy.
Jeszcze innym światem jest dołączona w 1951 roku do Bielska Biała Krakowska, która charakteryzuje się dużo niższą zabudową niż wzorowana na Wiedniu część Bielska. Bywał tu Pułaski, Wybicki. Właśnie w Białej znajduje się najpiękniejszy w tej części Europy budynek secesyjny (Dom pod Żabami), ale to co najpiękniejsze to ratusz, powstały w dwa lata od 1895 do 1897. to właśnie tu mieści się Urząd Miasta Bielsko-Biała.
- Bielsko miało w swojej historii trzy ratusze, za każdym razem większy, ale zawsze prosty, funkcjonalny. Bo choć było to miasto bardzo bogate, to jednak w sferze komunalnej bardzo oszczędne. Okazałe budynki stawiali sobie tylko prywatni przedsiębiorcy – tłumaczył dr Bogusław Chorąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto