Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe szkolenie w bielskim MZK. Przyjechali z całej Polski, by uczyć się jak pomagać osobom niewidzącym

Jacek Drost
Jacek Drost
Na terenie bielskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego odbyło się szkolenie organizowane przez Polski Związek Niewidomych.
Na terenie bielskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego odbyło się szkolenie organizowane przez Polski Związek Niewidomych. FOT. Jacek Drost
Z różnych polskich miast, m.in. Gdańska, Zgorzelca, Bochni, Katowic czy Chorzowa zjechali się do stolicy Podbeskidzia przyszli instruktorzy orientacji przestrzennej. Na terenie bielskiego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego odbyło się szkolenie organizowane przez Polski Związek Niewidomych.

Na terenie bielskiego MZK grupa składająca się z 16 osób uczyła się jak niewidomi i niedowidzący mogą bezpiecznie korzystać z autobusów. Były to osoby w pełni sprawne, ale wszystkie zostały wyposażone w białe laski i opaski na oczy, by lepiej mogły wczuć się w sytuację swoich podopiecznych. Część z nich będzie szkoliła kolejnych instruktorów, byli też nauczyciele, którzy mają niewidomych uczniów i osoby, które mają niepełnosprawnego członka rodziny. Techniczne szczegóły omawiała z kursantami Barbara Rakszewska instruktor orientacji przestrzennej Polskiego Związku Niewidomych.

- Na co dzień pracuję z osobami niewidomymi i słabowidzącymi w Chorzowie. Dla mnie takie szkolenie, to znakomita okazja do podwyższenia swoich kwalifikacji i poczucia jak to jest, kiedy zakłada się gogle i nie widzi, w ten sposób można wczuć się w sytuację osób niewidzących - stwierdziła uczestnicząca w szkoleniu Maria Badur z Piekar Śląskich. Dodała, że w Polsce brakuje orientantów, czyli osób pomagających poruszać się osobom niewidomym w przestrzeni, więc takie szkolenie było tym bardziej cenne.

Barbara Rakszewska podkreśliła, że dzięki udostępnieniu przez bielski MZK taboru mogli zorganizować szkolenia indywidualne i grupowe dla przyszłych instruktorów orientacji przestrzennej, których w Polsce bardzo brakuje. Uczestnicy kursu mogli wejść do autobusów i na spokojnie, bez pośpiechu oraz towarzystwa innych podróżnych, zapoznać się m.in. z wnętrzem pojazdów, jak do nich wsiadać, jak z nich wysiadać. Do dyspozycji szkolących było kilka typów autobusów, tak żeby mogli poćwiczyć w różnych warunkach.

- W Bielsku-Białej dużym ułatwieniem i takim sympatycznym zjawiskiem jest to, że kierowca, który podjeżdża i widzi osobę z białą laską, otwiera pierwsze drzwi i informuje, że nadjechał autobus linii numer 1, 10 czy jakiejś innej. Wtedy osoba niepełnosprawna jest w stu procentach pewna, że to jest autobus, który ją interesuje albo musi jeszcze chwilę poczekać – wyjaśniała pani Barbara.

Prezes bielskiego MZK Hubert Maślanka stwierdził, że regularnie zapraszają przedstawicieli osób niewidomych na szkolenia, które organizują dla pracowników.

– To pozwala wypracować rozwiązania, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym i pracę kierowcom. Potrzeby tego środowiska uwzględniamy również planując inwestycje, w nowych autobusach będzie to m.in. system drzwi odskokowo-przesuwnych – zapowiedział prezes Maślanka

Prezes Maślanka podkreślił, że jednym z obowiązków kierowców bielskiego MZK jest właśnie asystowanie osobom niepełnosprawnym przy wsiadaniu i wysiadaniu. Zwrócił uwagę, że same autobusy mają sporo ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

- Na przykład wszystkie nasze autobusy są wyposażone w system pochylni, czyli na przystankach autobus może się pochylić i w ten sposób osoba niepełnosprawna może łatwiej dostać się do pojazdu. Dodatkowo jest rozkładana pochylnia przy drzwiach środkowych - kierowca ma obowiązek asystować w takim przypadku. Uczulamy i szkolimy kierowców pod kątem szeroko rozumianej pomocy osobom niepełnosprawnym. Kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę, żeby nie odjeżdżać bez upewnienia się, że taka osoba bezpiecznie zajęła swoje miejsce - powiedział prezes Maślanka. Dodał, że zmienia się także nastawienie innych podróżnych do osób niepełnosprawnych. - Bardzo często to podróżni wychodzą z własną inicjatywą i asystują osobom niepełnosprawnym - zwrócił uwagę Hubert Maślanka.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto