Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyremontujcie ul. Pocztową, ale nie wycinajcie pięknych drzew!

Jacek Drost
Mieszkańcy bielskiej dzielnicy Olszówka nie mają nic przeciwko remontowi ul. Pocztowej, ale sprzeciwiają się planowanej wycince drzew, która ma towarzyszyć inwestycji.

Każdy, kto jeździ po ulicy Pocztowej wie, że jest w opłakanym stanie. Trwają przymiarki do jej przebudowy. Tak też chcą mieszkańcy. Jakiś czas temu wzdłuż tej ulicy - od Szkoły Podstawowej nr 25, aż do samych Błoni, na odcinku około 800 metrów - zaznaczono kropkami kilka tysięcy drzew, które typuje się do wycinki. Oznaczenie drzew zlecił bielski Miejski Zarząd Dróg, który będzie zajmował się tą inwestycją. Jednak na taką rzeź drzew nie wyrażają zgody mieszkańcy.

Sprawą zajęły się się Stowarzyszenie Olszówka oraz Komitet Ochrony Cygańskiego Lasu, znane z wielu akcji na rzecz ratowania zabytków i przyrody tego obszaru.

- Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew. Może dojść do absurdu, bo oto w miejscu, gdzie ludzie od dawna przybywają, żeby obcować z przyrodą, będzie się wycinać tysiące drzew. Już i tak las ten został mocno przetrzebiony w ostatnich latach. Nie tędy droga! Stanie się z tym miejscem to, co na ulicy Dębowiec wiodącej do Doliny Wapienicy, gdzie wygolono dawne piękne zadrzewienie. Można to było zrobić bez takiego, niczym nie uzasadnionego, rozmachu. Ta droga spowodowała ogromny ruch. Teraz nie ma miejsc na pobliskich parkingach. Sypią się mandaty za nielegalne parkowanie - podkreśla Jacek Zachara, prezes Stowarzyszenia Olszówka. Dodaje, że w świetle rekordowego, ujawnianego w os-tatnich latach smogu panującego nad Białą, drzewa są jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na jakość powietrza, chroniącym zdrowie ludzi.

O ile mieszkańcy widzą konieczność, i tego się od lat domagali, remontu ul. Pocztowej, to jednak nie wyrażają zgody na tak drastyczną wycinkę drzew, jaka może mieć tu miejsce. Tak samo nie wyobrażają sobie tego osoby, które odwiedzają ten urokliwy zakątek.

- Nie jesteśmy przeciwni samej inwestycji, uważamy jednak, że powinna ona być zrealizowana przy maksymalnym zachowaniu drzewostanu. Chcemy się zwrócić do prezydenta Jarosława Klimaszew-skiego o pomoc w tej sprawie. Jego prezydentura różni się w znacznym stopniu od poprzednika. Wykazuje wrażliwość na przyrodę oraz wsłuchuje się w głosy mieszkańców. W poprzedniej „epoce” beton i asfalt lał się strumieniami. Czas, żeby teraz robić to z umiarem. Tam gdzie naprawdę jest to niezbędne - dodał Jacek Za-chara.

Mieszkańcy Cygańskiego La-su zaczęli się już organizować przeciwko wycince. Mają już wieloletnie doświadczenie w obronie swojego miejsca zamieszkania. Kilka lat temu udało im się doprowadzić do likwidacji spalarni Szpitala Wojewódzkiego, gdzie zanotowano przekroczenie norm zanieczyszczeń powietrza o 3,7 tys. proc. normy. Nie chcą, by znów dokonał się zamach na środowisko naturalne. Będą zabiegać u władz miasta o umiar i rozsądek podczas remontu ulicy Pocztowej.

Ulica Pocztowa stanowi w swej górnej części wschodnią granicę zwartego obszaru leśnego będącego pozostałością historycznego lasu, który nadał książę cieszyński Mieszko I swym „wiernym mieszczanom”. Wiemy o tym z pierwszej udokumentowanej wzmiance o Bielsku. Książę pisał o niewyrąbanym lesie. Wkrótce jego obszar może się znacznie uszczuplić. Pocztową prowadzi bowiem jedna z dróg na Błonia, będące jednym z najbardziej obleganych miejsce rekreacyjnych w Bielsku-Białej. Tam od dawna ciągnęli mieszkańcy Bielska, szczególnie od wieku XIX, gdy miasto przemysłem stało. Wielu robotników po trudach pracy w hałaśliwych fabrykach mogło odpocząć na łonie natury spacerując po lesie. Tak jest do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto