Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa kolejowa TT w Bielsku-Białej

KLM
Miniaturowe pociągi można z bliska obejrzeć w hali pod Dębowcem. Wstęp jest wolny! Makieta liczy 65 metrów długości i 30 metrów szerokości. A długość szlaku to 100 metrów!

Przez trzy dni, od 3 do 5 lipca, drzwi hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem przy ul. Karbowej w Bielsku-Białej będą otwarte dla każdego, kto chce na własne oczy zobaczyć ruch miniaturowych pociągów na ogromnej makiecie kolejowej, której układ zaplanowano indywidualnie, specjalnie na tą wystawę. Jak zapowiadają organizatorzy, makieta jest wykonana własnoręcznie w sposób wiernie oddający rzeczywistość.

Pokaz makiet kolejowych w Bielsku-Białej to integralna część zlotu miłośników miniaturowej kolei, gdzie modelarze z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier spotykają się by wspólnie podjąć próbę odtworzenia realiów kolei z wybranej epoki modelarskiej. Wszystkie modele i makiety prezentowane w ramach przygotowywanych pokazów wykonane są w skali 1:120, czyli w tzw. wielkości modelarskiej TT.

- Makiety zbudowane są zgodnie z określonymi wcześniej normami, co pozwala na połączenie ze sobą makiet stworzonych przez wiele osób, a następnie wspólną prezentację w międzynarodowym gronie - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

W trakcie pokazów ruch pociągów odbywa się zgodnie z rozkładem jazdy . Powstaje on każdorazowo dla konkretnej makiety, jeszcze na długo przed imprezą. Co ciekawe, upływ czasu w świecie kolei TT odmierzają specjalne zegary modelarskie, pracujące kilka razy szybciej niż te, którymi posługujemy się, na co dzień. Dzięki temu w ciągu kilku godzin odtwarzany jest ruch pociągów zapisany w jednodniowym rozkładzie jazdy. Modele taboru kolejowego używane w czasie pokazu to w większości modele seryjne. Często jednak są"ubrudzone" przez modelarzy, co oznacza, ze nadają im oni wygląd eksploatacyjny oraz własne unikalne cechy charakterystyczne.

Dlaczego pociągi na makiecie się poruszają? Do sterowania modeli wykorzystywany jest system sterowania cyfrowego DCC. Co to oznacza? Każda lokomotywa wyposażona jest w miniaturowy dekoder i zasilany poprzez metalowe tory z centrali sterującej. Przy użyciu specjalnych pilotów maszyniści mogą regulować prędkość i kierunek jazdy pociągów, a także wywoływać dodatkowe efekty wizualne, jak dym z parowozów lub oświetlenie, czy też dźwiękowe, jak syrena ostrzegająca przy mijaniu przejazdów.

Makieta w Bielsku-Białej będzie miała rozpiętość 65 metrów długości i 30 metrów szerokości, a długość głównego szlaku, po którym będą poruszać się pociągi wynosi ponad 100 metrów.
- W przygotowanie imprezy i stworzenie makiety zaangażowanych jest 35 modelarzy z pięciu krajów - zaznaczają organizatorzy.

Na miniaturowe tory ustawione w Bielsku-Białej wyjadą pociągi z lat 70. ubiegłego wieku. Podczas swojej podróży lokomotywy i wagoniki zatrzymają się min. na odwzorowanej stacji Wisła Głębce czy powstającej miniaturowej stacji Bielsko-Biała.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją oglądać w piątek (3 lipca) od 15.00 do 18.30, w sobotę (4 lipca) od 14.30 - 18.30 i w niedzielę (5 lipca) od 9.30 do 14.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto