Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa pokazywana latem budzi emocje również zimą

Jacek Drost
Sąd uznał, że wystawa pokazana latem na bielskim placu Chrobrego siała zgorszenie
Sąd uznał, że wystawa pokazana latem na bielskim placu Chrobrego siała zgorszenie Fot. Łukasz Klimaniec
Zbierająca się dwa razy w roku Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji bielsko-żywieckiej jest oburzona decyzją bielskiego Sądu Grodzkiego, który uznał, że zorganizowana latem w centrum Bielska wystawa antyaborcyjna siała zgorszenie i ukarał organizatorów grzywną.

- Widziałam wystawę. Może niektórych szokowała. Tam były zdjęcia nie tylko nienarodzonych dzieci, ale również przykłady zabijania ludzi w inny sposób. Takie rzeczy zawsze są przykre i poruszają sumienie - mówi Irena Olma, przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji bielsko-żywieckiej, która skupia 35 organizacji katolickich, w tym m.in. Ruch Światło-Życie czy Klub Inteligencji Katolickiej.

Wystawę "Wybierz życie" tworzą duże plansze z fotografiami nienarodzonych dzieci.W połowie lipca stanęła w centrum miasta, na placu Bolesława Chrobrego. Zdjęcia zmasakrowanych płodów zestawione były z fotografiami prezentującymi m.in. eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach czy przykłady ludobójstwa na świecie.

Ekspozycja wzbudziła protesty. Do ratusza trafił list podpisany przez 200 osób. Osoba prywatna pozwała organizatorów do sądu, a ten uznał, że wystawa siała zgorszenie, a jej organizatora - bielską filię świeckiej organizacji kościelnej Rycerze Kolumba skazał na 500 zł grzywny.

"Wystawa była ustawiona za zezwoleniem władz miasta, po konsultacji z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin i samym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej. Jej treść jest jednoznaczna: wybierz życie (...). Zgorszeniem jest pokazywanie zła jako dobra, a więc pornografii, nieprzyzwoitych napisów lub rysunków, a nie zdjęć ukazujących prawdę (...)" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Jacek Umel, kierujący bielską filią Rycerzy Kolumba, odwołał się od decyzji sądu. Rozprawa odbędzie się 12 stycznia. Przedstawiciele Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich mają nadzieję, że sąd weźmie pod uwagę ich argumenty.

Z decyzją sądu nie zgadza się również Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro, do której należą fotogramy.

- Na ulicach zgorszenie sieje tyle rzeczy i nie ma na to żadnej reakcji - mówi Dzierżawski. Dodaje, że w tym roku wystawę pokazano w 15 polskich miastach, a w przyszłym ma być prezentowana w kolejnych miejscowościach.

- Zamierzamy pokazać ją w jeszcze większej liczbie miast niż do tej pory. Również w Żywcu, gdzie w tym roku nie doszła do skutku - mówi Dzierżawski.

Rycerze Kolumba i Fundacja Pro chcieli pokazać w czasie wakacji zdjęcia także na Rynku w Żywcu, jednak burmistrz Antoni Szlagor nie zgodził się na to. Zasugerował, żeby ekspozycja została zaprezentowana w Starym Zamku, a ludzie zostali wcześniej uprzedzeni, co na niej zobaczą.

Rycerze Kolumba odwołali się od decyzji burmistrza. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w tym przypadku uznało, że burmistrz złamał prawo, bo zakazywanie wystawy z powodu jego osobistych odczuć czy oddźwięku społecznego nie było wystarczającym powodem , by zabronić pokazania ekspozycji w centrum miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto