Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. W obronie Śląska Piastowskiego. Od Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego do Powstań Śląskich

JAK
Wernisaż wystawy „W obronie Śląska Piastowskiego. Od Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego do Powstań Śląskich" odbył się dzisiaj 17 czerwca w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.
Wernisaż wystawy „W obronie Śląska Piastowskiego. Od Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego do Powstań Śląskich" odbył się dzisiaj 17 czerwca w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. JAK / Muzeum Historyczne w BB
Wernisaż wystawy „W obronie Śląska Piastowskiego. Od Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego do Powstań Śląskich" odbył się dzisiaj 17 czerwca w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Można na niej zobaczyć kilkadziesiąt ciekawych pamiątek z tamtych czasów.

- W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowało związaną z tym tematem wystawę, prezentującą różnorodny materiał, posiadający wartość źródła historycznego o wszechstronnym charakterze, z naszego terenu, jak i Górnego Śląska, sięgający czasów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, okresu powstań śląskich i przemian politycznych lat 20. XX w. Ekspozycja wpisuje się również w obchody stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości - informuje Marek Matlak, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Na ekspozycji znalazło się ponad 80 eksponatów pochodzących ze zbiorów bielskiego Muzeum Historycznego. Pamiątki prezentowane są w trzech salach w układzie chronologiczno-tematycznym w postaci sztandarów, dokumentów, afiszy, fotografii, odznak, odznaczeń, medali i innych obrazujących wydarzenia w skali krajowej i lokalnej.

- Mamy czas szczególny, bo sto lat temu działy się rzeczy szczególne. Nieprzypadkowo i jutro, i pojutrze w Katowicach są przygotowywane dość znaczne uroczystości. Od 20 czerwca będziemy po raz pierwszy obchodzić święto upamiętniające powstania śląskie i połączenie Górnego Śląska z II Rzeczpospolitą. Powstaje pytanie: co z tym wspólnego ma Bielsko, Śląsk Cieszyński? I coś wspólnego ma, bo inaczej byłoby tej wystawy - mówił podczas dzisiejszego wernisażu dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ , przewodniczący Rady Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Prof. Krzyżanowski zwracał uwagę, że gdybyśmy spojrzeli sto lat wstecz, zobaczylibyśmy, że oba te regiony żyły swoimi sprawami. Górny Śląsk miał swoje problemy, by po wielu latach znowu pojawić się w Rzeczpospolitej. Śląsk Cieszyński miał swoje, m.in. wojnę polsko-czechosłowacką. Jednak - jak podkreślał - jego mieszkańcy włączyli się w pomoc dla mieszkańców Górnego Śląska, choćby w czasie powstań śląskich.

- Wszelka pomoc, wszelka współpraca jaka z Cieszyna, Bielska w stronę Katowic, Królewskiej Huty czy Tarnowskich Gór jest wtedy kierowana ma na myśli po pierwsze to, że znajdziemy się w jednym państwie, ale w jednym autonomicznym województwie. O tym właśnie jest ta wystawa - mówił prof. Krzyżanowski.

Na wystawie można zobaczyć m.in. ulotkę z proklamacją przynależności Księstwa Cieszyńskiego do Polski, ogłoszoną przez Radę Narodową dla Księstwa Cieszyńskiego 10 października 1918 r., czasopismo „Kocynder” z lat 1920–1921 wydawane w Mikołowie i Bytomiu, karty do głosowania w plebiscycie na Śląsku w dniu 21 marca 1921 r., ulotki propagandowe niemieckie i polskie z okresu plebiscytu i powstań śląskich.

Wystawa w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej będzie czynna do końca roku.

Wernisaż wystawy „W obronie Śląska Piastowskiego. Od Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego do Powstań Śląskich" odbył się dzisiaj 17 czerwca w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.

Wystawa w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. W obronie Śl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto