Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

X Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2012 ruszają w Bielsku-Białej.

KLM
Anna Karna i Przemysław Babiarz poprowadzą w Bielsku-Białej uroczystość otwarcia X jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych "Śląsk-Beskidy" 2012. Na estradzie wystąpi Halina Młynkowa, znicz olimpijski zapali Mariusz Czerkawski, a gościem honorowym ma być prezydent Bronisław Komorowski

W niedzielny wieczór oczy Polaków rozsianych po całym świecie będą zwrócone w stronę Bielska-Białej. W hali pod Dębowcem przy ul. Karbowej o 20.30 rozpocznie się ceremonia otwarcia X jubileuszowych Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych "Śląsk-Beskidy" 2012.
Ceremonia jest przygotowana w najdrobniejszych szczegółach, bo jej transmisję przeprowadzi "na żywo" TVP Polonia. Choć jej scenariusz jest objęty tajemnicą, nam udało się dotrzeć do jego planu. Przed wejściem na antenę odbędzie się pokaz specjalny w wykonaniu łyżwiarzy Klubu Sportowego Oświęcim, którzy pojawią się na ślizgawce. Lodowisko bowiem tylko w części zostanie przykryte specjalną podłogą izolacyjną sprowadzoną z Cieszyna. Pozostała powierzchnia zostanie wykorzystana do pokazów podczas ceremonii.
Sygnałem do jej rozpoczęcia będą dźwięki góralskiej trombity. Nim jednak to nastąpi, delegacje wszystkich krajów, z których przyjechali Polonusi, przemaszerują w paradzie.
Ceremonię poprowadzą Anna Karna i Przemysław Babiarz. Na scenie wystąpią Halina Młynkowa z zespołem i Kapela Pieczarki. Na telebimach zostaną zaprezentowane miasta-gospodarze igrzysk (Bielsko-Biała, Cieszyn, Szczyrk, Tychy i Wisła). A znicz igrzysk zapali znany z występów w NHL Mariusz Czerkawski, który w towarzystwie młodych łyżwiarzy podjedzie na łyżwach z ogniem olimpijskim.
Do chwili zamknięcia naszego numery trwały ustalenia dotyczące obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Niewykluczone, że prezydent, który jutro ma zjawić się także w Wiśle, weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Polonijnych.
W igrzyskach będzie uczestniczyć ponad 600 Polonusów mieszkających w różnych zakątkach świata.
Najliczniejsze reprezentacje polonijne przyjadą do Szczyrku, który jest bazą Igrzysk. Mowa o Polonusach z z Litwy (82 uczestników), Rosji (75 uczestników), Ukrainy (70 uczestników) i Kanady (69 uczestników).
Sportowa Polonia z 23 krajów od 26 lutego do 2 marca będzie rywalizowała o medale w dziesięciu dyscyplinach zimowych.
Narciarstwo alpejskie, snowboard i carving zostaną rozegrane na trasie FIS Skrzyczne w Szczyrku, a biegacze narciarscy i biathloniści spotkają się na trasie Kubalonka leżącej na granicy Wisły i Istebnej. Dla saneczkarzy zostanie przygotowany specjalny tor na części trasy biegowej w Górnym Szczyrku, a drużyny hokejowe rozegrają turniej w hali w Tychach.
W hali widowiskowo-sportowej w Bielsku-Białej odbędzie się wielobój łyżwiarski, natomiast zawody w short-tracku zagoszczą w hali w Cieszynie.
Na tych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości w nordic-walkingu czekają piękne tereny w okolicach Dębowca przy hali widowiskowo-sportowej w Bielsku-Białej.
Przed oficjalną uroczystością w hali pod Dębowcem Polonusi wezmą udział w mszy, jaka zostanie doprawiona w kościele Piotra i Pawła w Szczyrku (transmisja w TVP Polonia). Codziennie w TVP Polonia będzie można obejrzeć kroniki Igrzysk Polonijnych.

Historia igrzysk

Historia Zimowych Igrzysk Polonusów nie jest tak długa, jak igrzysk letnich, które swą tradycją sięgają roku 1934. Pierwsze Polonijne Igrzyska Zimowe przeprowadzono w 1986 r. w Zakopanem. Postanowiono spotykać się, jak na igrzyskach letnich, co trzy lata. W 1989 roku odbyły się
II Igrzyska Polonijne, a w 1992 roku III. Wtedy to po raz pierwszy mogli przyjechać na igrzyska reprezentanci Białorusi, Litwy i Ukrainy. 2000 rok to bardzo ważna data w historii zimowych zmagań sportowych Polonii. Właśnie w tym roku po latach przerwy dzięki zaangażowaniu prezesa oddziału bielskiego Wspólnoty Polskiej Wojciecha Dębowskiego, Tadeusza Pilarza - przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Imprez Sportowych Szczyrk oraz nieżyjącego już Stefana Zubera, działacza Wspólnoty Polskiej, trenera i propagatora sportu w Beskidach, reaktywowano sportowe zimowe spotkania Polonusów nadając im obowiązującą do dzisiaj nazwę Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto