Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z centrum Bielska-Białej znikną setki drzew! Kolej potwierdza wycinkę

KLM
www.facebook.com/bielszczaniedladrzew
W centrum Bielska-Białej PKP PLK S.A. planuje wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowej 139. Mieszkańcy skupieni wokół grupy „ Bielszczanie dla drzew” alarmują: te drzewa to bariera przed hałasem!

Jesteśmy zatrwożeni planowaną wycinką drzew w najbardziej zurbanizowanej części miasta, w sąsiedztwie zabytkowych obiektów jak Teatr Polski, Zamek Książąt Sułkowskich, Hotel Prezydent, Poczta Główna wzdłuż głównej arterii komunikacyjnej miasta – alarmują mieszkańcy skupieni wokół nieformalnej grupy „Bielszczanie dla drzew”.

Chodzi o planowaną przez przedsiębiorstwo PKP PLK S.A. wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowej 139 przebiegającej przez ścisłe centrum Bielska-Białej na odcinkach Dworzec PKP Bielsko-Biała Główna do tunelu przy hotelu Prezydent oraz na odcinku od tunelu przy Teatrze Polskim do ul. Sempołowskiej.

–Zniknie z krajobrazu naszego miasta zielony korytarz wzdłuż torów kolejowych – informują mieszkańcy. - Na pozostałym odcinku linii kolejowej 139 w obrębie Bielska-Białej drzewa i krzewy zostały praktycznie już wycięte – wskazują.

Z dokonanego przez nich przeglądu wynika, że zostanie wyciętych ok. 250 drzew, na które PKP PLK S.A. musi zdobyć zezwolenie na wycinkę oraz ponad 100 drzew niewymagających zezwolenia.

– Wśród drzew planowanych do wycinki znajdują się piękne okazy jesionów wyniosłych o pierśnicy odpowiednio 3,75 m oraz 3,42 m, które kwalifikują je do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody.

W tej sprawie zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Bielska-Białej. W chwili zamykania naszego wydania pod petycją on-line podpisało się Ponad 1100 osób.

Bielszczanie dla drzew w tej petycji wskazują, że drzewa te są niezwykle cenne w architekturze krajobrazu Bielska-Białej – tworzą zieloną infrastrukturę i jedyną taką wyspę zieleni w tej części miasta. Oczekują, że w przypadku wpłynięcia wniosku zarządcy torowiska o zezwolenie na wycinkę, władze miasta skorzystają z z art. 57a ustawy o transporcie kolejowym (zastosowanie odstępstwa), dokonają przeglądu drzewostanu z oceną i ekspertyzą dendrologiczną i przejmą odpowiedzialność za drzewostan zobowiązując się do cyklicznych pielęgnacji.

PETYCJA DO PREZYDENTA BIELSKA-BIAŁEJ W SPRAWIE WYCINKI DRZEW PRZY TOROWISKU

Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje, że spółka jest zobowiązana przepisami (ustawy o transporcie kolejowym z 28 marca 2003 r. i rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 sierpnia 2008 r.) do utrzymania bezpieczeństwa obok linii kolejowych.

- Prace związane z oczyszczeniem terenu z drzew stanowiących realne zagrożenie dla ruchu pociągów zapewnią bezpieczny przejazd pociągów. Oczyszczenie obejmuje pas szerokości 15 metrów z obu stron linii – wyjaśnia.

Potwierdza, że prace wzdłuż linii kolejowej 139 potrwają do końca pierwszego kwartału 2020 r. i obejmują jedynie drzewa realnie zagrażające bezpieczeństwu ruchu kolejowego, znajdujące się w obrębie pasa kolejowego. Wszystko jest poprzedzone inwentaryzacją drzew, by orzec, które kwalifikują się do usunięcia. Decyzję o ich usunięciu wydaje właściwy terytorialnie organ administracji.

Przypomina, że w 2018 r. doszło do 973 zdarzeń na sieci kolejowej, w których z drzewami. Całe pnie lub konary znalazły się na torach lub sieci trakcyjnej, co spowodowało opóźnienia 1354 pociągów pasażerskich.
- Porządkowanie terenów wokół linii kolejowej ma zapobiegać i ograniczać opisane zdarzenia – dodaje Głowacka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto