W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej został przeprowadzony zabieg endoskopową cholangiopankreatografią wsteczną (ECPW). - To pierwszy taki zabieg od momentu uruchomienia Szpitala Wojewódzkiego - podkreślił Tomasz Michalski, kierownik Oddziału Gastroenterologicznego bielskiego szpitala.
Ordynator wyjaśnił, że zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest bardzo duże. - Technika stosowana jest od lat, ale dostępność ECPW, ze względu na jej skomplikowany charakter, czyli połączenie metod endoskopowej i radiologicznej, jest mocno ograniczona – powiedział lekarz.
Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna umożliwia choremu uniknąć klasycznej operacji. Zabieg pozwala na usuwanie złogów nie tylko z dróg żółciowych, ale także trzustkowych. Jest stosowany również w diagnostyce nowotworów i przewlekłych stanów zapalnych trzustki. Umożliwia również zakładanie protez do dróg żółciowych u pacjentów cierpiących na nowotwory złośliwe.
Poza wdrożeniem ECPW specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego wkrótce przeprowadzą kolejne zabiegi, które do tej pory nie były wykonywane w tutejszej pracowni endoskopowej.
– Będziemy zakładać protezy przełykowe u pacjentów z chorobami nowotworowymi przełyku. Zamierzamy również leczyć achalazję - chorobę, której charakterystycznym objawem są zaburzenia połykania. W trudnych przypadkach, gdy nie pomaga leczenie farmakologiczne, mamy już możliwość rozszerzania wpustu żołądka przy pomocy technik endoskopowych – podkreślił Tomasz Michalski.
Wdrożenie ECPW jest możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy Szpitala Wojewódzkiego z dr n.med Piotrem Wosiewiczem, specjalistą chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trakcie wieloletniej pracy na Oddziale Gastroenterologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej oraz w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego im. Profesora Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Do tej pory jedyną placówką, która wykonywała endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW) w naszym rejonie było Beskidzkie Centrum Onkologii –Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?