MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabtykowe meble z apteki w Bielsku-Białej znikną z miasta

Łukasz Klimaniec
Zabtykowe meble z apteki w Bielsku-Białej znikną z miasta. Firma, która prowadziła aptekę, twierdzi, że to jej własność. I ma wobec nich swoje plany. Gmina Bielsko-Biała stoi na stanowisku, że zabytkowe wyposażenie to jej własność.

W dalszym ciągu nie jest jasne, co stanie się z zabtykowymi meblami z apteki "Pod Jeleniem" na bielskiej starówce. Lokal został zamknięty 1 stycznia 2016 roku.

- Po zakończeniu procesu likwidacji apteki (który, jak się spodziewamy, potrwa około trzech miesięcy), meble te, odpowiednio zabezpieczone, zostaną zabrane z apteki i przewiezione do siedziby firmy w Łodzi bądź też do jednego z prowadzonych przez firmę Muzeów Farmacji w Łodzi lub Lublinie. Rozwiązanie to zagwarantuje zabytkowym meblom należytą ochronę, a także pozwoli nadać im nową, godną funkcję reprezentacyjną - czytamy w owiadczeniu biura prasowego Biuro Prasowe DOZ S.A., spółki należącej do Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm-Kraków S.A., najemcy lokalu.

Krzysztof Kwiatkowski, kierownik Działu Lokali Użytkowych i Windykacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku - Białej wyjaśnia, że Gmina Bielsko-Biała stoi na stanowisku, iż zabytkowe wyposażenie apteki jest własnością Gminy Bielsko-Biała i stanowi integralną część lokalu. Potwierdza, że jednocześnie najemca lokalu również rości sobie pretensje odnośnie wyposażenia apteki.

- Aktualnie przygotowywana jest opinia prawna w przedmiotowej sprawie. Niezależnie od różnych stanowisk między Gminą Bielsko-Biała, a najemcą lokalu w sprawie własności zabytkowego wyposażenia, najemca lokalu deklaruje wolę polubownego rozwiązania problemu i nie zamierza w najbliższym czasie usuwać wyposażenia lokalu. W ciągu najbliższych dni ma dojść do spotkania w przedmiotowej sprawie z udziałem Gminy Bielsko-Biała oraz najemcy lokalu - wyjaśnia Kwiatkowski.

Dodaje, że ZGM niezwłocznie po pojawieniu się informacji o możliwym usunięciu zabytkowego wyposażenia apteki wystosował pismo do najemcy lokalu, w którym wskazuje na konieczność pozostawienia przedmiotowego wyposażenia w lokalu. O możliwości wywozu wyposażenia apteki zostały poinformowane również policja oraz straż Miejska.

Lidia Kołucka-Żuk, dyrektorka ds. strategii komunikacji Pelion SA przyznaje, że zabytkowe wyposażenie bielskiej apteki było własnością Cefarmu, a kiedy Pelion SA przejmował Cefarm wraz z dobrodziejstwem inwentarza, przejął również zabytkowe meble bielskiej apteki w ramach następstwa prawnego.

- Według posiadanej przez nas dokumentacji i przekonania jesteśmy właścicielem tego wyposażenia. Przykładamy do niego najwyższą wagę i szacunek. Remontujemy je i konserwujemy, staraliśmy się też o wpis do rejestru zabytków. Wszelkie decyzje co do tego wyposażenia zostaną przeprowadzone z poszanowaniem prawa. Jesteśmy w stałym kontakcie z miastem. Jeśli są jakieś wątpliwości będziemy je wyjaśniać – mówi.

Przypomina, że Pelion SA z niezwykłą starannością dba o zabytki związane z farmacją. Firma wydała już m.in. kilkanaście monografii poświęconych zabytkowym aptekom, w tym także publikację na temat bielskiej apteki „Pod Jeleniem”. Prowadzi także muzea farmacji w Lublinie i Łodzi. Lidia Kołucka-Żuk nie wyklucza, że zabytkowe wyposażenie bielskiej apteki trafi do jednego z nich.

- Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Wyposażenie tej apteki musi zostać odpowiednio zabezpieczone i wyeksponowane, a w muzeum farmacji musimy przygotować na nie miejsce – wyjaśnia.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto