Nasza Loteria

Zakończył się 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Są wyniki Festiwalu Folkloru Górali Polskich!

JAK
Wbrew epidemii, wbrew obawom. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności udało się przeprowadzić 57. edycję TKB. Inną niż wszystkie, ale ciekawą i bogatą w wydarzenia. Wspólnie pośpiewać, posłuchać tradycyjnego góralskiego grania. Być razem – on-line i w realu.

Pomimo że „zły wirus w koronie przyszedł w nasze gronie” (jak żartobliwie zaśpiewała w internecie jedna z grup podczas tegorocznego Tygodnia), tradycji stało się zadość i TKB udało się przeprowadzić. Każda z miejscowości uczestniczących (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Istebna, Jabłonków i Ujsoły) przygotowała program on-line według własnego scenariusza. W internecie widzowie mogli też powspominać występy zespołów polskich i zagranicznych z ostatnich trzech lat. Transmisje miały spory zasięg, dotarły łącznie prawie 400 tysięcy odbiorców.

Przyznano Złote Żywieckie Serca

Przedstawiciele różnych grup polskich górali – Podhalanie, Orawianie, Babiogórcy, Zagórzanie, mieszkańcy Beskidów – Śląskiego, Żywieckiego i Sądeckiego, a także Biali Górale z okolic Łącka, Czarni Górale znad Popradu oraz Górale Czadeccy wzięli udział w 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich on-line. Konkurs ten zwykle odbywa się w Żywcu podczas TKB. W 2020 roku został po raz pierwszy przeprowadzony w internecie. Obejmował on wyłącznie kategorie: kapel, grup śpiewaczych, solistów – instrumentalistów i śpiewaków, multiinstrumentalistów, mistrzów i uczniów.

– Co roku obserwuję, że żywiecki Festiwal Folkloru Górali Polskich staje się festiwalem młodych wykonawców – powiedziała Anna Borucka-Szotkowska, przewodnicząca jury. – Wyjątkowa, duża liczba uczestników spowodowała, że i nagród jury przyznało dużo, bo też poziom prezentacji był dość wysoki i wyrównany.

Złote Żywieckie Serca w poszczególnych kategoriach otrzymali: kapela Młode Podhale z Nowego Targu, żeńska grupa śpiewacza Jaworzyncianki z Jaworzynki, mistrzyni gry na skrzypcach Małgorzata Filary-Furowicz z Kamesznicy (wraz z uczennicami Martą Krzyżowską i Julią Pawlicą z Jeleśni), mistrzyni śpiewu Monika Wałach-Kaczmarzyk (wraz z uczennicami Marią Galej, Martą Galej i Marią Bojko z Jaworzynki), solistka śpiewaczka Brygida Sordyl z Pietrzykowic oraz grająca na złóbcokach solistka instrumentalistka Anna Trebunia z Murzasichla.

Po raz pierwszy w historii FFGP przyznano Nagrody Specjalne. Uhonorowano osoby wybitnie zasłużone dla tradycyjnej kultury Beskidu Żywieckiego: śpiewaczki Juliannę Adamek i Annę Dunat z Pewli Wielkiej, siostry Józefę i Zofię Sordyl z Korbielowa, a także skrzypka Władysława Byrtka z Pewli Wielkiej.

Jak zauważyła Anna Borucka-Szotkowska, są to artyści, którzy wzrastali w tej tradycyjnej kulturze, będącej częścią ich codziennego życia. Od wielu lat przekazują swoją wiedzę i repertuar młodemu pokoleniu. A ten pokoleniowy przekaz jest bardzo ważny dla zachowania ciągłości tradycji. I tu jest także wielka rola żywieckiego Festiwalu.

Plenery

W Wiśle nie zabrakło oczywiście miejscowych grup śpiewaczych, takich jak Wańcy, Tkocze czy Stejizbianki, oraz kapel, jak Wisła czy Borowiczka. Poza tym studio „Korowód” w Amfiteatrze im. S. Hadyny gościło wykonawców ze wszystkich miejscowości TKB. Jak co roku zaśpiewał też Gorol, męski chór działający przy jabłonkowskim kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego na Zaolziu w Czechach.

Szczyrk zaskoczył w tym roku koncertami kapel na Skrzycznem, Hali Skrzyczeńskiej i Przełęczy Karkoszczonka. Dokładnie w momencie, kiedy estrada w Szczyrku zaczęła nadawać swoją transmisję na żywo wprost z placu św. Jakuba, nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Mimo to w strugach deszczu kontynuowano program, w którym wzięły udział m.in. świętujące właśnie swoje jubileusze miejscowe zespoły Ondraszek i Klimczok, a także zaproszone kapele, m.in. Muzyka Góralsko Andrzeja Budza z Podhala. Wśród gości pojawił się tutejszy multiinstrumentalista Antoni Gluza, który tym razem zagrał na okarynie.

W Żywcu natomiast odbył się coroczny kiermasz, czyli Targi Sztuki Ludowej. Na dziedzińcu między zamkami można było zakupić rzeźbione świątki, bibułkowe kwiatki, hafty i koronki, koniki, bryczki, klepoki, artystyczne wyroby kowalskie, a nawet piszczałki, fujarki i dwojnice. Przygrywały kapele ludowe zespołów regionalnych z Żywiecczyzny. Wystąpili tacy muzycy tradycyjni jak Przemysław Ficek i Marcin Blachura. Dopełnieniem były liczne warsztaty, m.in. rzeźby w drewnie, malarstwa na szkle, budowy instrumentów ludowych. Chętnie brały w nich udział dzieci.

Z pewnością odczuwalny był w tym roku brak plenerowych popisów tanecznych polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych w amfiteatrach. Ze względu na sytuację ich działalność została bardzo ograniczona. Dlatego już w kwietniu organizatorzy TKB zainicjowali na Facebooku akcję #zatancujwdomu, w której z wielką radością wzięły udział zespoły z całej Polski. Zaprezentowały on-line śpiew, muzykę i taniec, przesyłając nagrania wykonane telefonem wprost ze swoich domów. Zgłosili się też goście z zagranicy – z Turcji, Chorwacji, Gruzji i Francji.

- Dziękujemy, że byliście z nami, wspólnie trwając w tradycji! Do zobaczenia w przyszłym roku – na 58. TKB! - podkreślają organizatorzy imprezy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto