Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapora w bielskiej Wapienicy pod szczególnym nadzorem. Co z otwarciem korony dla mieszkańców i turystów?

Jacek Drost
Zapora w Wapienicy ostatni raz została udostępniona zwiedzającym jesienią 2019 roku
Zapora w Wapienicy ostatni raz została udostępniona zwiedzającym jesienią 2019 roku JAK
Z wnioskiem o udostępnienie mieszkańcom korony zapory w bielskiej dzielnicy Wapienica zwrócił się poseł Przemysław Koperski do bielskiej spółki Aqua, która zarządza zbiornikiem wodnym położonym w Dolinie Luizy. Poseł chciał, żeby na czas remontu pobliskich dróg mieszkańcy i turyści nie musieli nadrabiać drogi. Aqua nie zdecydowała się jednak pójść ludziom na rękę, bo zapora zaliczana jest do obiektów pod szczególnym nadzorem...

Zapora w Wapienicy atrakcją Bielska-Białej

Zapora wodna im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Wapienicy jest jedną z atrakcji Bielska-Białej. Znajduje się w Dolinie Wapienicy i z każdej strony otoczona jest wzniesieniami Beskidu Śląskiego. Mieszkańcy i turyści lubią wypoczywać w tej okolicy, bo znajduje się na obrzeżach miasta, las i góry, cisza i spokój są na wyciągnięcie ręki.

Uwagę odwiedzających przykuwa oczywiście także sama zapora. Betonowo-ziemna konstrukcja została zbudowana w latach 1929–1932 na rzece Wapienica oraz potoku Barbara, zaś zbiornik powstały przez spiętrzenie wody nosi nazwę jezioro Wielka Łąka.

Na co dzień korona zapory jest zamknięta, ale w ostatnich latach zarządca obiektu, czyli bielska spółka wodociągowa Aqua kilka razy otworzyła koronę zapory dla zwiedzających. I za każdym razem setki, jeśli nie tysiące mieszkańców przyszło tylko po to, by pospacerować po koronie zapory, zobaczyć okolicę z jej perspektywy, zrobić sobie selfie na tle wody czy okolicznych stoków.

Jedyna przeprawa na drugi brzeg rzeki

Już kiedyś pojawiały się pytania czy korona zapory nie mogłaby być częściej udostępniana dla zwiedzających, ale decyzji na tak nie było.

Teraz z wnioskiem o jej otwarcie wystąpił poseł Przemysław Koperski. Powodem jest czasowe zamknięcie kładki na rzece Wapienica, w rejonie ulic Tartacznej i Zapory, oraz powstałymi z tego powodu poważnymi utrudnieniami komunikacyjnymi pomiędzy Krzywą Chatą (restauracja nad zaporą) a niebieskim szlakiem na Błatnią. Poseł postulował, żeby korona została otwarta przynajmniej do czasu ponownego otwarcia kładki.

- Była to jedyna w tej okolicy przeprawa na rzece Wapienica, interweniujący u mnie mieszkańcy i turyści sygnalizują, że obecnie nakładać muszą 2 km drogi, aby przeprawić się przez rzekę poniżej zapory - stwierdził w piśmie do prezesa spółki Aqua Krzysztofa Michalskiego poseł Koperski, sugerując, że korona mogłaby być otwarta stale lub w określonych godzinach.

Zapora pod szczególnym nadzorem

Aqua nie przychyliła się sugestii mieszkańców i wniosku parlamentarzysty. Prezes Michalski wyjaśnił, że obszar, na którym znajduje się zapora, zbiornik wody i stacja uzdatniania wody objęte są strefą ochrony bezpośredniej ujęcia wody ustanowioną przez marszałka województwa śląskiego.

- Powyższa decyzja zobowiązuje Aqua S.A. do ograniczenia do niezbędnego minimum przebywania na terenie strefy ochrony sanitarnej ujęcia wody osób nie zatrudnionych przy obsłudze urządzeń służących do poboru wody - napisał w odpowiedzi prezes Michalski. Dodał, że stacja uzdatniania wody w Wapienicy, jako element infrastruktury kluczowej, objęty jest wprowadzonym przez premiera Mateusza Morawieckiego z 30 listopada 2022 r. stopniem alarmowym BRAVO. - W związku z powyższym nie jest możliwe udostępnienie korony zapory jako przeprawy zarówno w trybie ciągłym, jak i okresowym - dodał prezes Aquy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto