Zbliża się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha w Wiśle. "Granatowe Góry" już 1 czerwca

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Zdjęcie z poprzedniej edycji festiwalu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcie z poprzedniej edycji festiwalu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Miasto Wisła
W Wiśle już 1 czerwca rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Słowa "Granatowe Góry" im. Jerzego Pilcha. Do miasta rodzinnego pisarza przyjedzie ponad setka pisarzy i pisarek, którzy w kilkudziesięciu spotkaniach autorskich, spacerach i warsztatach zaproszą do bogatego świata literatury. Słowo znajdzie również wyraz w muzyce – zagrają Pablopavo i Ludziki oraz Miuosh.

Wisła. Trzecia edycja Festiwalu Słowa "Granatowe Góry" im. Jerzego Pilcha wystartuje już 1 czerwca

W tym roku festiwal odbywał się będzie od 1 do 4 czerwca. Na granatowe Beskidy będzie można spojrzeć z festiwalowych scen w centrum Wisły, gdzie pojawią się najlepsi polscy pisarze i pisarki – zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „pokolenia”. Mówimy o pokoleniach w różnych aspektach, patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w Granatowych Górach: pojawi się literatura young adult, a także osobna scena przeznaczona dla dzieci. Nie zabraknie niezwykle ważnych dyskusji, spotkania z literaturą Jerzego Pilcha, będzie poezja, reportaż – mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.

Jak tłumaczy, podczas trzeciej edycji festiwalu pojawią się zupełnie nowe formy przekazu.

– Będzie na przykład stand-up literacki z Michałem Kempą, będą inspirujące mowy literackie, teatr improwizowany, warsztaty rowerowe z Filipem Springerem czy literacki pub quiz. Chcemy inspirować literaturą i rozszerzać jej pola działania także w czasie trwania festiwalu – dodaje.

Odbędą się również spotkania tematyczne: „Czy można przestać kochać piłkę nożną?”, czy też spotkanie o współczesnej prasie codziennej i miejscu felietonów w tej prasie.

Uczestnikom ma zostać pokazana "Wisła pilchowska".

– Na spacerach będziemy mówić o życiu protestantów w Wiśle, w tym przypadku prof. Ryszard Koziołek zaprosi na dyskusję o kapłaństwie kobiet – powiedział Andrzej Drobik.

Radny sejmiku województwa śląskiego, Andrzej Molin, pokreślił również, że "Pilch oddaje nie tylko wiślańskie zwyczaje, tradycje, gwarę, ale równie dużo wiadomości z kościoła ewangelicko-augsburskiego".

Podczas festiwalu będzie można poznać nowe oblicza literatury Jerzego Pilcha, a być może nawet spojrzeć na Śląsk z różnych perspektyw.

Jak zaznaczył burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, "wydarzenie rozrasta się bardzo mocno. Stu zaproszonych gości i cztery sceny festiwalowe – to jest już ten format, który był naszym założeniem i do którego chcieliśmy dążyć".

– Mamy największy festiwal w województwie śląskim i jeden z największych w kraju. Z dumą mogę powiedzieć, że Wisła coraz bardziej kojarzy się z literaturą – oznajmił burmistrz.

Granatowe Góry to oczywiście twórczość literacka, ale też fantastyczna muzyka i spotkania ze sztuką. W piątek w Browarze Wisła zagra zespół Pablopavo i Ludziki, a w sobotę na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny pojawi się raper Miuosh w swoim programie „Miuosh akustycznie”.

Dla uczestników festiwalu pojawi się ułatwienie w postaci specjalnej linii autobusowej, którą będzie można dojechać na festiwalowe sceny. W czwartek odbywać się będą spotkania w dwóch miejscach: scenie głównej i scenie biblio.

– Tego dnia Wisła zaprasza także na Literacki Dzień Dziecka – dodaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

Spotkania dla najmłodszych zaplanowano na scenie granatowe pagórki. W piątek otwarta zostanie scena nad rzeką.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie www.granatowegory.pl.

Zdjęcie z poprzedniej edycji festiwalu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zbliża się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha w Wiśle. "Grana...

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie