Wisła. Trzecia edycja Festiwalu Słowa "Granatowe Góry" im. Jerzego Pilcha wystartuje już 1 czerwca
W tym roku festiwal odbywał się będzie od 1 do 4 czerwca. Na granatowe Beskidy będzie można spojrzeć z festiwalowych scen w centrum Wisły, gdzie pojawią się najlepsi polscy pisarze i pisarki – zarówno w spotkaniach premierowych, jak i dyskusjach panelowych.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
– Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „pokolenia”. Mówimy o pokoleniach w różnych aspektach, patrzymy na literaturę ostatnich dekad, mówimy o następstwach pokoleniowych w pisaniu i czytaniu, zestawiamy ze sobą różne podejścia do literatury. Stąd też nowe wątki w Granatowych Górach: pojawi się literatura young adult, a także osobna scena przeznaczona dla dzieci. Nie zabraknie niezwykle ważnych dyskusji, spotkania z literaturą Jerzego Pilcha, będzie poezja, reportaż – mówi Andrzej Drobik, dyrektor programowy Granatowych Gór.
Jak tłumaczy, podczas trzeciej edycji festiwalu pojawią się zupełnie nowe formy przekazu.
– Będzie na przykład stand-up literacki z Michałem Kempą, będą inspirujące mowy literackie, teatr improwizowany, warsztaty rowerowe z Filipem Springerem czy literacki pub quiz. Chcemy inspirować literaturą i rozszerzać jej pola działania także w czasie trwania festiwalu – dodaje.
Odbędą się również spotkania tematyczne: „Czy można przestać kochać piłkę nożną?”, czy też spotkanie o współczesnej prasie codziennej i miejscu felietonów w tej prasie.
Uczestnikom ma zostać pokazana "Wisła pilchowska".
– Na spacerach będziemy mówić o życiu protestantów w Wiśle, w tym przypadku prof. Ryszard Koziołek zaprosi na dyskusję o kapłaństwie kobiet – powiedział Andrzej Drobik.
Radny sejmiku województwa śląskiego, Andrzej Molin, pokreślił również, że "Pilch oddaje nie tylko wiślańskie zwyczaje, tradycje, gwarę, ale równie dużo wiadomości z kościoła ewangelicko-augsburskiego".
Podczas festiwalu będzie można poznać nowe oblicza literatury Jerzego Pilcha, a być może nawet spojrzeć na Śląsk z różnych perspektyw.
Jak zaznaczył burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, "wydarzenie rozrasta się bardzo mocno. Stu zaproszonych gości i cztery sceny festiwalowe – to jest już ten format, który był naszym założeniem i do którego chcieliśmy dążyć".
– Mamy największy festiwal w województwie śląskim i jeden z największych w kraju. Z dumą mogę powiedzieć, że Wisła coraz bardziej kojarzy się z literaturą – oznajmił burmistrz.
Granatowe Góry to oczywiście twórczość literacka, ale też fantastyczna muzyka i spotkania ze sztuką. W piątek w Browarze Wisła zagra zespół Pablopavo i Ludziki, a w sobotę na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny pojawi się raper Miuosh w swoim programie „Miuosh akustycznie”.
Dla uczestników festiwalu pojawi się ułatwienie w postaci specjalnej linii autobusowej, którą będzie można dojechać na festiwalowe sceny. W czwartek odbywać się będą spotkania w dwóch miejscach: scenie głównej i scenie biblio.
– Tego dnia Wisła zaprasza także na Literacki Dzień Dziecka – dodaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.
Spotkania dla najmłodszych zaplanowano na scenie granatowe pagórki. W piątek otwarta zostanie scena nad rzeką.
Pełen program festiwalu znajduje się na stronie www.granatowegory.pl.
Zbliża się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha w Wiśle. "Grana...
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dramatyczne dane. W tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 2500 migrantów
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ