Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Maski 2017 dla Teatru Lalek Banialuka! Piękny sukces! ZDJĘCIA Z GALI

Henryka Wach-Malicka
Złote Maski 2018 zostały wręczone w Operze Śląskiej
Złote Maski 2018 zostały wręczone w Operze Śląskiej Lucyna Nenow
Dwie Złote Maski 2017, najważniejsze nagrody teatralne, zdobył Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej! Jurorzy podczas poniedziałkowej gali w Operze Śląskiej w Bytomiu docenili bielski Teatr za spektakl "Król Maciuś Pierwszy" jako przedstawienie dla młodych widzów oraz Mateusza Bartę, wykonawcę roli tytułowej w tym spektaklu oraz w spektaklu "Buratino".

W poniedziałek 26 marca w Operze śląskiej w Bytomiu zostały przyznane Złote Maski 2017, najważniejsze nagrody teatralne w regionie, fundowane z budżetu województwa. Jurorzy docenili pracę i kunszt Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej nagradzając go dwie Złotymi Maskami.

Do niedawna przedstawienia dla młodego widza (od lat kilku do kilkunastu) trafiały głównie na afisz scen, wyspecjalizowanych w takim repertuarze. Dziś wszystkie teatry o tego widza walczą; dzieci to przecież ich potencjalna, dorosła publiczność! Kandydatów było zatem wielu, z wyborem laureata jurorzy kłopotu jednak nie mieli. Bezapelacyjnie zwyciężył „Król Maciuś Pierwszy”, poetycki spektakl na motywach powieści Janusza Korczaka, w reżyserii Konrada Dworakowskiego, z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

To przedstawienie niezwykłe; zdążyło już zresztą zdobyć sławę poza regionem. Trudno je opisać, najsilniej działa tylko w kontakcie z odbiorcą i jego wyobraźnią. Wiek widza nie ma znaczenia; urokowi i mądrości spektaklu poddają się i dzieci, i rodzice. Można powiedzieć - magia teatru. I tak jest, ale finezja widowiska to również konsekwentna myśl reżyserska i ogromny wysiłek całego zespołu. Aktorskiego i technicznego, klimat całości buduje bowiem precyzyjna gra świateł, operowanie bryłami gigantycznych klocków, animacja i muzyka. A Mateusz Barta za rolę w „Królu Maciusiu” oraz za rolę w spektaklu „Buratino” (oczywiście w „Banialuce”) otrzymał Złotą Maskę dla najlepszego aktora-lalkarza.

Laureaci Złotych Masek

Przedstawienie roku
„Romeo i Julia” Charles’a Gounoda w inscenizacji Michała Znanieckiego w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Spektakl dla młodych widzów
„Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w reż. Konrada Dworakowskiego w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Rola kobieca
Ewa Kutynia za role w spektaklu „Conrad” Ingmara Villqista w reż. autora, w Teatrze Śląskim.

Rola męska
Bartłomiej Błaszczyński za role: w „Słowie o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika, Ostapa Bendera w „Dwunastu krzesłach” Ilii Ilfa i Jewgienija Pietrowa w reżyserii Nikołaja Kolady oraz Hansa Bieglera w „Terrorze” Ferdinanda von Schiracha w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląs-kim.

Rola w teatrach lalkowych
Mateusz Barta za rolę w spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” na motywach Janusza Korczaka w reż. Konrada Dworakowskiego i za rolę w spektaklu „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reż. Mariana Pecko w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Rola wokalno-aktorska
Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu „Romeo i Julia” w Operze Śląskiej.

Reżyseria
Artur Barciś za reżyserię „Jabłka” Verna Thiessena w Teatrze Żelaznym w Katowicach.

Scenografia
Luigi Scoglio za scenografię do „Romea i Julii” w Operze Śląskiej i scenografię do „Bulwaru Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Nagroda specjalna
Marcin Herich za reżyserię spektaklu „Próby do Leara” oraz za osiągnięcia artystyczne Teatru A Part i Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Przyznano także inne wyróżnienia aktorskie.

Nagrodę im. Zbigniewa Grucy „Dziennika Teatralnego” otrzymał Andrzej Lampert za rolę Romea w spektaklu „Romeo i Julia”.

Nagrody im. Leny Starke
, przyznawane przez Oddział Katowicki ZASP, trafiły do Dariusza Chojnackiego z Teatru Śląskiego (za rolę Kicia w „Porwaniu Europy”), Andrzeja Kroczyńskiego z Teatru Nowego w Zabrzu (za rolę Łopachina w „Wiśniowym sadzie”) i Dariusza Waraksy ze Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie (za rolę François Pignona w spektaklu „Plotka”).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto