Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Janusz Bargieł, działacz podziemnej Solidarności

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Janusz Bargieł przeżył 68 lat
Janusz Bargieł przeżył 68 lat IPN
W wieku 68 lat zmarł Janusz Bargieł, jeden z najważniejszych działaczy podziemnej Solidarności w Bielsku-Białej. Przez ponad rok był internowany w stanie wojennym.

Janusz Bargieł zmarł 12 września w wieku 68 lat. O jego śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

Był absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1981 roku pracował w podbeskidzkim Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” jako prawnik, był też redaktorem pisma Wszechnicy Związkowej pt. „Moim Zdaniem”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był najdłużej internowanym działaczem związkowym z Podbeskidzia. Został zatrzymany 13 grudnia 1981 roku. Następnie przebywał w ośrodkach odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej, Nowym Łupkowie, Rzeszowie i Kielcach. Zwolniony z internowania został 23 grudnia 1982 r.

Po odzyskaniu wolności był redaktorem i wydawcą podziemnych pism „Bez knebla” i „Antidotum” oraz współpracownikiem biuletynów „Solidarność Podbeskidzia” „Agencja Informacyjna S” oraz „KAT Krajowa Agencja Terenowa”. Za swą działalność był inwigilowany i zatrzymywany przez SB, a w jego domu w Wilkowicach wielokrotnie przeprowadzano rewizje.

24 maja 1983 r. został ukarany przez Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Bielska-Białej miesięcznym aresztem za ułożenie kwietnego krzyża przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. 1 września 1985 r. pod zarzutem kolportażu wydawnictw podziemnych został aresztowany, a następnie skazany przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej na rok pozbawienia wolności.

W latach 1987–1989 był przedstawicielem Komisji Interwencji i Praworządności „S” na Podbeskidziu, udzielając bezpłatnych porad prawnych represjonowanym działaczom związkowym.

Za swą podziemną działalność Janusz Bargieł został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” (2005), oraz odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).

Jego biogram został opublikowany w trzecim tomie „Encyklopedii Solidarności” – egzemplarz tego wydawnictwa miał odebrać podczas uroczystej promocji, zorganizowanej 10 września br. przez katowicki Oddział IPN. Wówczas przebywał już w szpitalu. Zmarł dwa dni później…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto