Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żubry z Jankowic na gigancie. Znaleziono je pod Tychami

Mateusz Borda
Mateusz Borda
RDLP Katowice/Tomasz Baldujew
Trzy żubry po prawie tygodniowej wycieczce poza teren rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach koło Pszczyny w końcu zostały złapane. Nie było to łatwe – informują leśnicy.

Jankowickie żubry żyją na co dzień na wolności, bytując na terenach 750-hektarowego rezerwatu przyrody „Żubrowisko”. Co skłoniło te największe w Europie, bo ważące ponad pół tony, ssaki do wycieczki krajoznawczej pod koniec października? Poszukiwanie przysmaków, którymi są m.in. żołędzie i kasztany – informuje Marek Mróz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Żubry na gigancie

Zwierzęta zostały zauważone w środę, 28 października w okolicach południowo-wschodniej dzielnicy Tychów przez jednego z mieszkańców, który powiadomił o tym Nadleśnictwo Kobiór. Leśnicy niezwłocznie przystąpili do poszukiwań, a gdy tylko żubry zostały namierzone, rozpoczęła się akcja odławiania tych majestatycznych zwierząt.

- Żubry od piątku, kiedy zostały zlokalizowane, były nęcone i obserwowane. Leśnicy przez cały weekend zachęcali żubry, by podeszły do skrzyń transportowych i weszły do nich – gdzie czekały ich przysmaki. Wreszcie w poniedziałek udało się i wszystkie osobniki weszły do skrzyń transportowych, które zostały przewiezione z powrotem do
rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach – tłumaczy Marek Mróz.

Zagrożony gatunek

Te majestatyczne zwierzęta mogą ważyć nawet 800 kg, a duża masa nie przeszkadza im w bieganiu nawet 60 km/h! Żubry żyją średnio 18-24 lata i zjadają nawet 50 kilogramów roślin, traw i gałęzi dziennie. Ciąża żubrzycy trwa 9 miesięcy, a cielęta rodzą się między majem a lipcem.

Populacja żubrów w Polsce liczy prawie 2 tysiące osobników. To dużo, jeśli popatrzeć na fakt, że jeszcze sto lat temu z powodu kłusownictwa gatunek ten był na skraju wymarcia (w 1923 roku na świecie istniały tylko 54 osobniki), a w Puszczy Białowieskiej żubrów nie było wcale.

Dziś wiemy, że dziesiątki lat starań Lasów Państwowych oraz innych organizacji ochrony przyrody opłaciły się, choć dalsza ochrona żubrów jest wyjątkowo trudna, ze względu na małą różnorodność genetyczną wśród osobników. Więcej o żubrach i programie ich ochrony można przeczytać na stronie www.wisent.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto