Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody 2020. Korowód w Żywcu, czyli tak się bawią żywieckie dziady! ZDJĘCIA

JAK
Żywieckimi uliczkami przemaszerował wyjątkowo kolorowy i wyjątkowo głośny korowód żywieckich dziadów. To kolejny korowód, który odbył się w ramach trwających Żywieckich Godów. Dziady wyruszyły sprzed Karczmy Żywieckiej i udały się na Rynek, gdzie odbyły się konkurs trzaskania z bata oraz prezentacje poszczególnych grup dziadowskich. Zobaczcie zdjęcia.

Żywieckie Gody 2020

Dla przyjezdnych była to niezła lekcja beskidzkiego, żywieckiego folkloru. Niecodzienne, dziwaczne wręcz stroje, pełne ekspresji maski, a także psoty dziadów i jukacy mogły być dla turystów zaskakujące. Ale dla mieszkańców Żywiecczyzny są symbolem ich tożsamości, sygnalizują początek nowego roku. To zabytkowa i jednocześnie żywa forma folkloru, o czym świadczy wpis tych zwyczajów na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Ale to nie koniec Żywieckich Godów. Jak co roku planowany jest również „Beskidzki Karnawał”, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu. Odbędzie się jutro 26 stycznia. W ramach imprezy przewidziano kiermasz twórczości ludowej oraz degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, prezentacje gmin powiatu żywieckiego, a na zakończenie koncert zespołu Chwila. Ich muzyka to połączenie wielu gatunków muzycznych na bazie utworów kolędowych i pastorałek beskidzkich. Natomiast 31 stycznia (piątek) zaplanowano Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Trwają także imprezy towarzyszące „Żywieckim Godom”. W Starej Chałupie w Milówce odbył się pokaz skubania pierza i łuskania fasoli, któremu towarzyszyły występy kolędników, wczoraj odbył się wieczór wspomnień o życiu i twórczości Józefa Szczotki. Ciekawym punktem programu będzie „Potańcówka dziadowska” (Dom Strażaka, 25 stycznia, sobota, wstęp 20 zł), podczas której do tańca przygrywać będą góralskie kapele. W ramach „Gościny” będzie można skosztować takich przysmaków jak kubuś, galas, czy prażuchy (Dom Strażaka, 26 stycznia, niedziela, wstęp 20 zł). Gminny Ośrodek Kultury w Milówce zaprasza też na warsztaty rękodzieła – ceramiki i zdobnictwa bibułkowego.

Koncert laureatów „Żywieckich Godów” odbędzie się w tym roku 26 stycznia w Bielsku-Białej, w Kubiszówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto