Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Ruszyła kampania 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Film „O tym się nie mówi”

KL
Projekcja filmu „O tym się nie mówi” i panel dyskusyjny.
Projekcja filmu „O tym się nie mówi” i panel dyskusyjny. Agnieszka Gorgoń-Komor - Senator RP/FB
Ruszyła kampania 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. W jej ramach w Bielsku-Białej odbywa się akcja ODWAŻN!BB, której organizatorami są Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia oraz Fundacja Strefa Kobiet.

Bielsko-Biała. Kampania Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć to międzynarodowa kampania poświęcona wspieraniu i koordynacji wszelkich działań na rzecz zlikwidowania przemocy wobec kobiet na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Co roku w Polsce i na świecie odbywa się w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Obie daty są symboliczne - 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Wraz z początkiem kampanii 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej odbyła się projekcja film „O tym się nie mówi” w reżyserii Marka Osiecimskiego. To właśnie ta produkcja oddaje głos kobietom pozbawionym wyboru w obliczu tragedii. Pokazuje losy kobiet, które po zajściu w ciążę dowiedziały się, że płód jest obarczony wadą rozwojową prowadzącą do śmierci tuż po narodzinach lub w niedługim czasie po przyjściu na świat. Patronat nad tym wydarzeniem sprawowało Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor, a do organizacji włączył się Kongres Kobiet Podbeskidzia.

Podczas panelu dyskusyjnego, który zorganizowano po wyświetleniu filmu, podjęto temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym po 22 października 2020 roku kobiety nie mogą zgodnie z własną wolą dokonać aborcji ciąży ze względu na wadę płodu. Wzięli w nim udział senatorka RP i kardiolożka Agnieszka Gorgoń-Komor, ginekolog Maciej Jędrzejko, założycielka inicjatywy społecznej OTSNM Anita Czarniecka z Fundacji Damy Radę, ginekolożka-położniczka Edyta Jaroszek, ordynatorka Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Żywcu Bożena Hryniewicz, ginekolog-położnik Marcin Leśniewski, kardiolog Klaudiusz Komor, prof. dr hab. Magdalena Małecka-Łyszczek z Katedry Prawa Konstytucyjnego, Administracyjnego i Zamówień Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, psycholog i położna Aneta Sum oraz dziennikarka, autorka książki „Dlaczego moje dziecko?” Beata Znamirowska-Soczawa.

Zebrani dyskutowali o tym, że obecna sytuacja prawna to pogwałcenie praw i wolności człowieka, wskazywali na cierpienie kobiet, którym zabrano prawo wyboru. Wyboru zgodnego z własną, wolną wolą.

Film „O tym się nie mówi”

„O tym się nie mówi”, czyli OTSNM to oddolna, obywatelska inicjatywa stworzenia filmu dokumentalnego na temat historii kobiet, które doświadczyły ciąży z wadami embriopatologicznymi płodu i którym polityczna decyzja zabrała prawo wyboru. By przeciwstawić się obecnej sytuacji prawnej, od lutego 2021 roku trwały prace nad projektem edukacyjnym, którego celem jest dotarcie do możliwie największego grona osób z rzetelną wiedzą medyczną dotyczącą wad embriopatologicznych płodu i skutków decyzji Trybunału Konstytucyjnego, któremu prezesuje Julia Przyłębska.

Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet z terenów wiejskich i małomiejskich, gdzie opieka ginekologiczna jest utrudniona, dlatego inicjatywa OTSNM wraz z fundacją Damy Radę stworzyli film – 45-minutowy dokument „O tym się nie mówi” wyreżyserowany przez Marka Osiecimskiego. Film oddaje głos osobom posiadającym naukową wiedzę na temat konsekwencji odebrania Polkom i Polakom prawa do przerwania ciąży w przypadku występowania ciężkich i nieodwracalnych wad płodu – lekarzom ginekologom, psychiatrom, a przede wszystkim kobietom, którym zabrano prawo wyboru.

Celem tego projektu jest dokumentalne pokazanie sytuacji kobiet, dotarcie z rzeczywistą, ekspercką wiedzą, m.in. o wadach embriopatologicznych płodu, podkreślenie ważności wiedzy medycznej i wysokiego poziomu badań prenatalnych, które ratują zdrowie i życie zarówno kobiet, jak i płodów; obrona praw człowieka zagwarantowanych w Konstytucji RP, ochrona zdrowia i życia kobiet zgodnie z ich wolą poprzez zmianę prawa, upowszechnienie informacji o możliwości złożenia skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zwrócenie uwagi na sytuację prawną.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto