Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6-latek w szkole

Wanda Then
Wielu rodziców nie zdecydowało się posłać swoich pociech do szkoły w wieku sześciu lat,  bo nie chcą skracać im dzieciństwa
Wielu rodziców nie zdecydowało się posłać swoich pociech do szkoły w wieku sześciu lat, bo nie chcą skracać im dzieciństwa fot. Łukasz Klimaniec
W sobotę o godzinie 11.00 w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej przy pl. Lutra rozpocznie się konferencja dla rodziców i nauczycieli "Sześciolatek w szkole". Inicjatorem jej zorganizowania jest Bielskie Forum Oświatowe.

Do współpracy zaprosiło Wyższą Szkołę Administracji, która jest jednocześnie koordynatorem działań naukowych związanych z tematyką obrad. Konferencja będzie poruszała zagadnienia związane z obniżeniem wieku szkolnego do lat sześciu.

- Chcemy przybliżyć rodzicom korzyści wynikające z wcześniejszego rozpoczynania edukacji przez ich dzieci. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, nieporozumień i często wywołuje on wśród rodziców lęk o los dzieci. Sądzimy, że zaproszone na konferencję autorytety w dziedzinie pedagogiki małego dziecka, specjaliści praktycy oraz współtwórcy reformy będą w stanie rozwiać wątpliwości i lęki rodziców oraz nastawić ich pozytywnie do reformy obniżającej wiek szkolny. Podczas konferencji postawimy ważne dla rodziców przedszkolaków pytania. Spróbujemy również na nie odpowiedzieć. Konferencja jest tak zorganizowana, aby uczestniczący w niej rodzice i nauczyciele mieli możliwość rozmowy z zaproszonymi specjalistami - mówi w imieniu organizatorów Roman Żak, przewodniczący Bielskiego Forum Oświatowego.

Gośćmi konferencji mają być, między innymi, wiceminister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, odpowiedzialna w MEN za jakość w edukacji oraz prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, twórczyni podstawy programowej dla sześciolatków, współautorka reformy oświatowej obniżającej wiek szkolny do lat sześciu. Obie panie w pierwszej części konferencji wygłoszą wykłady na temat reformy obniżającej wiek szkolny. W drugiej części odbędzie się debata panelowa, podczas której zaproszeni naukowcy, praktycy, przedstawiciele władz oświatowych miasta i studenci bielskich uczelni będą w jasny i przystępny dla słuchaczy sposób dyskutować o plusach i minusach reformy.

W trakcie przygotowań do konferencji jej organizatorzy przeprowadzili badania ankietowe wśród rodziców i nauczycieli 48 bielskich sześciolatków uczących się w szkole. Być może dadzą one odpowiedź na pytanie, dlaczego jest ich tak mało z liczącego 1428 dzieci rocznika 2003.

- Zapraszamy rodziców do udziału w konferencji, bo można będzie na niej zadać pytania ludziom odpowiedzialnym za edukację dzieci. Myślimy, że jeśli nawet konferencja nie odpowie na nie wszystkie, to bez wątpienia dostarczy rodzicom informacji na temat reformy z pierwszej ręki i dzięki temu będą oni mogli podejmować decyzje dotyczące swoich dzieci bogatsi o tę wiedzę . Może spotkanie i dyskusja przyczynią się do tego, że z liczącego 1510 dzieci rocznika 2004 pójdzie do pierwszej klasy więcej niż 48 dzieci, a rodzice podejmą tę decyzję w oparciu o zdobytą wiedzę i przekonani o jej słuszności - ma nadzieję Roman Żak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto